Malá: Nečekala jsem, že se bude zkoumat 13 let stará práce o králících

in #cesky6 years ago

Takhle zní titulek jedné z nejaktuálnějších a nejzásadnějších zpráv Novinek (to usuzuju z toho, že je na hlavní stránce Seznamu a jako jediná má i obrázek). Kauzu paní ministryně jsem (stejně jako téměř všechny jiné zprávy posledních měsíců a ke své nelibosti i mnoho článků tady) nesledoval, jen minulý týden v autě jsem z rádia zaslechl, že dotyčná opsala kus své druhé diplomky. Dokonce i s překlepy, které byly v originále.

Článek jsem si nicméně zcela výjimečně otevřel a překvapeně si pod perexem přečetl:

„Lidé mě varovali, že po mně novináři půjdou, ale že kvůli mému angažmá na ministerstvu spravedlnosti začnout detailně studovat 13 let starou práci o králících, to jsem popravdě nečekala,“ konstatovala Malá v prohlášení, které Novinkám poskytla tisková mluvčí hnutí ANO.
Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/476926-mala-necekala-jsem-ze-novinari-budou-studovat-13-let-starou-praci-o-kralicich-svedomi-mam-ciste.html

Pomiňme skutečnost, že článek dále jednoznačně konstatuje, že inkriminovaná diplomka je plagiát – nekoukal jsem na ni ani na případné původní dílo, nechci vynášet jednoznačné soudy. Co mě překvapilo je taktika, kterou paní ministryně (toho času spravedlnosti) volí. Člověk nařčený neprávem většinou nemívá problém svou pozici obhájit, alespoň pokud jde o tak jednoznačné spory, jako je posouzení autorství nějakého textu. Prostě ukážete své dílo a pak necháte ostatní ukázat, kde že jste se měli inspirovat.

Paní Malá však raději plebsu předhodí rudého slanečka (asi to znáte spíš jako red herring):

Za sebe mám ale absolutně čisté svědomí a moc mě mrzí, co se kolem mě v médiích rozjelo. Ještě více líto mi je ale toho, jak média bombardují univerzity, kde jsem studovala. Za to se jim alespoň na dálku moc omlouvám,“
Zdroj: tamtéž

Chudinky novináři trýzněné univerzity. Které jsou ovšem v celé kause také namočeny, pokud jsou nařčení pravdivá. Ale ono se asi není čemu divit.

Tak trochu nízké vysoké školy

O vysokém školství jsem tu už něco málo napsal a třeba mnohem povolanější @krakonos také. Ve společnosti je poptávka po vysokoškolácích. Velmi vysoká poptávka po vysokoškolácích. Snad že bychom vypadali zaostale, kdyby se u nás titulem mohlo pochlubit třeba jen patnáct dvacet procent populačního ročníku. A tak si alespoň bakaláře udělá kdejaký trouba.

Čistě teoreticky by všechny velké vysokoškolské práce měly být vědeckým textem, seminárkami počínaje a bakalářkami, diplomkami a habilitačními pracemi konče. U těch posledních jmenovaných je to snad pravda, tak daleko jsem se zatím nedostal. Ale upřímně řečeno, za svých studií jsem nikdy nenapsal nic, co bych bez uzardění mohl nazvat vědeckou prací. Přestože si ke studiu vybírám školy s pokud možno co nejlepším renomé (UK je jediná tuzemská škola, která se v mezinárodních srovnáních pravidelně umísťuje mezi pětistovkou nejlepších vysokých škol na světě, obvykle mezi 200. a 300. příčkou. Těžko říct, jak moc je brána v potaz její bohatá historie.).

Skutečně je v populaci tolik potenciálních vědců? A skutečně jsou všechny vysokoškolské obory opravdu vysokoškolskými obory? A mohou být vůbec všechny vysoké školy dostatečně kvalitní, přestože produkují titulované hlavy po tisících?

Tím nechci nijak kopat do humanitních věd, které by mohly být zdánlivě první na ráně. Trošku překvapivě má třeba student kunsthistorie větší šanci přijít s vědecky hodnotnou prací než řekněme chemik, potažmo jaderný fyzik. Zatímco první jmenovaný si k vědeckému průlomu může dopomoci hlavně svým úsudkem a případně pátráním v historických pramenech nebo třeba umělcově pozůstalosti, chtít po jeho kolezích z technických oborů opravdovou vědeckou práci je jako chtít po nich, aby se na tříkolce drželi pelotonu Tour de France. Budeme-li se držet tohoto přirovnání, k opravdu profesionálním závodním kolům se často nedostanou ani „dospělí“ vědci.

Nicméně popořadě k jednotlivým otázkám. Kdyby u nás dřímaly statisíce více či méně neobjevených geniálních myslí, mohli bychom hovořit o úžasné statistické odchylce (a konspirátoři třeba o tom, že je tu zaseli při nějakém experimentu mimozemšťani). Ale budiž, připusťme, že se v naší kotlině urodilo nebývalé množství nadaných hlav. Takové talenty je třeba rozvíjet od útlého věku, aby dosáhli horní hranice svých možností. Kupříkladu Jaromír Jágr je sice geniální hokejista s darem od boha, ale kdyby se na brusle poprvé postavil ve dvaceti, těžko by lámal rekordy častěji než hokejky. S vědci je to podobné, i když jejich kariéra končívá o několik dekád později než kariéry sportovců.

Nemyslím, že by desetimilionová zemička ve středu Evropy praskala ve všech talenty, ale pokud přece jen ano, nemají možnosti vynikat odmalička. To už to pak pár let na vysoké škole nezachrání.

Otázku (ne)vysokoškolských oborů nechť si každý zodpoví sám. Škol nabízejících leccos je mnoho, nedávno jsem narazil třeba na Palestru. Upřímně řečeno si umím představit vědeckou práci, kterou by bylo možné zakončit třeba obor Sportovní a volnočasový pedagog. Asi bych si jich svedl představit třeba pět nebo šest. Ale ne několik desítek, což je zhruba počet absolventů každý rok. V každém případě je na zvážení, zda má být pedagog volného času vzdělán v teoretické rovině (vysoká škola) nebo spíše v praktických činnostech (například vyšší odborné školy s neakademickým titulem diplomovaných specialistů).

A jak je to s kvalitou masové výuky? Inu, když jsem zaskakoval v jazykovce při výuce dospělých, chlubila se tím, že na kurzu není nikdy více než šest studentů. U většího počtu už by prý nemohla ona jazykovka garantovat kvalitu výuky. Vysokoškolská přednáška je pochopitelně něco jiného, ale je jen částí výukového procesu, který by na vysoké škole měl podle mého názoru probíhat. Kromě jednostranného přelévání vědění z titulované hlavy A do tituluchtivých hlav B až XY by si hlava A měla mít čas a prostor věnovat se jednotlivým hlavám od B dál individuálně v rámci jejich semestrálních prací, zkoušek a třeba i cvičení. Z kapacitních důvodů však leckdy zkoušky nahrazují testy, které stejně jako práce mohou snadno opravovat doktorandi. Ti mimochodem vzešli ze stejného systému, jen začali o několik semestrů dříve.

a.png

Sort:  

Na VŠ mají programy "jako vejce vejci", které porovnají obsah odevzdané práce s ostatními pracemi v databázi. V teoretické části se toho fakt moc vymyslet nedá, ale kompilace z citací je taky nepřípustná. Autoři většinou přebásní to, co už publikoval někdo jiný. Kamarád učící na veterině, stále nemohl pochopit, co se autor nějakého odborného článku snaží sdělit. Napadlo ho podívat se do zdroje, z kterého autor čerpal. Tam našel podobnou pasáž, ale také nepříliš srozumitelnou. Ve zdrojích našel odkaz na desítky let starou knihu, kde už všemu rozuměl. A takových článků v impaktovaných časopisech, které derivují už z jednou derivovaných článků je jistě víc. Tím nechci paní ministryni obhajovat, měla se ke kauze postavit jako chlap.

Do the translation in english too bro

It would hardly make sense without any knowledge of the Czech Republic.

Is this turkish...?

Akurat som dnes nad tym rozmyslal, ze ako je mozne, ze clovek s takouto diplomovkou je minister spravodlivosti. A to nemyslim vobec ofenzivne voci ludom, co tieto veci zaujimaju. Len si proste neviem predstavit tu career path ktora vedie od tohto na ministerstvo :D

Ona si pak vystudovala ještě jednu školu, kde její závěrečná práce taky obsahuje asi deset zpochybňovaných stran. Jakousi Panevropskou vysokou školu v Bratislavě.

:DD to fakt?Haha o tej vzdy rozpraval jeden nas profak, ze ju nedorobis len ked ta trafi pred skolou na prechode elektricka :D

Jop, tam na to plagiátorství někdo poukázal jako první. Každopádně to je právě jedna z těch škol, na které jsem v článku poukazoval ;)

Jsem se těšil, že jsi napsal něco o politice a koukám, že to byla jenom taková malá záminka na úvod. Některé tvoje otázky zodpovídá akreditační úřad. Zdá se mně ale, že na VŠ pohlížíš spíše z hlediska, jak tvrdě se na nich pracuje, než zda-li její studium povede k nějakému uplatnění.

Některé obory se mně také zdají tak nějak k ničemu. Ale Palestra zrovna patří mezi docela kvalitní školy, zvažoval jsem přihlášku. Už si nevzpomenu přesné jméno oboru, který mě zaujal, ale byly tam vcelku seriozní předměty. Jen oproti konkurenčním školám to na mně působilo, že se tato soukromka prostě zaměřuje na to, co je podstatné, a chce, aby studium vysokoškoláky bavilo. Podíval jsem se na předměty a hned jsem věděl, proč by byly pro výkon profese z nich nabyté teoretické znalosti důležité. To můžu zopakovat i o Vysoké Škole Kreativní Komunikace, kde přechází data narození spisovatelů, které na leckteré státní univerzitě v oboru literatura mohou chtít.

Jsem přesvědčený, že právě usnadňování poctivého studia je krok dopředu, zvyšuje se efektivita. A na některých soukromkách to jde krásně poznat, třeba i na uplatnění studentů.


A co se týká Malé - nevím, jak někdo může být tak malomyslný, že seminárku opíše i s překlepy, což podává ČR méně, či více objektivní zhodnocení její inteligence. Chytří lidé jsou sice zpravidla líní, a bylo be tudíž pro ně typické si nadměrně vypomoc prací někoho jiného. Ale opsat to s překlepy a pravopisnými chybami je nemalá chyba. Kdyby to přeformulovala, tak dobrý...

Samozřejmě, že na vysoké školy pohlížím z hlediska akademika. Vysoká škola je v prvé řadě vědeckou institucí, což ostatně dokládá způsob jejího zakončení. Že se od toho celá řada institucí odvrací spíše opravdu naznačuje, že by měly udílet jiný titul, třeba zmíněného neakademického (nevědeckého) diplomovaného specialistu.

Na Palestru mám úplně opačný názor, i proto, že znám osobně jednoho z tamních kantorů. Docenturu si udělal na podobně pochybné slovenské škole, protože tady by mu zřejmě pšenka nekvetla. I tak ji oponentura (z jiné školy) doporučila neudělit, ale jeho alma máter si prosadila svou. Navzdory tomu má o svých studentech mizerné mínění, a pokud by nebyl pokyn nechat je dostudovat, protože si to platí, musel by jich spoustu vyrazit.

Pokud jde o Vysokou školu kreativní komunikace, žádnou zkušenost nemám. Ale pevně věřím, že se nepíše s velkým písmenem na začátku každého slova. Pokud ano, studovat tam kreativní psaní bych se bál.

Studenty ani kantory té školy neznám a takto by asi školní politika fungovat neměla. Jiný titul pro některé obory by se najít mohl, souhlasím. Za vědecké instituce ale VŠ nepovažuju, beru je jako vysoké -- školy. Školy se zaměřením, náročnější, ale připravující na nějaké praktické zaměstnání.

S VŠKK máš pravdu, napsal jsem to z nějakého důvodu s anglickou gramatikou. Soukromky mají obecně většinou vlídnější učitele a chápavější přístup. To co píšeš v druhém odstavci je tak nějak odvrácená strana toho, že majitel je zřizuje za účelem zisku. Ale projevuje se jenom na některých (a myslel jsem, že hlavně středních).

Proč by tedy instituce nevědecká měla udílet titul vědecký? A při té příležitosti po studentech vyžadovat sepsání vědecké práce?

Soukromky mají obecně většinou vlídnější učitele a chápavější přístup.

Ano, z leckteré soukromky tě prostě nevyhodí, přišli by o peníze.

A propos znáš nějakou soukromou školu s vysokou "úmrtností" studentů třeba v prvních dvou třech semestrech? Nebo s přijímacím řízením, kterým řekněme 80 % uchazečů neprojde?

A propos znáš nějakou soukromou školu s vysokou "úmrtností" studentů třeba v prvních dvou třech semestrech? Nebo s přijímacím řízením, kterým řekněme 80 % uchazečů neprojde?

Jedno osmileté gymnázium u Prahy. Nevím, jak se jmenuje. Jejich studenti se ale v mezinárodní maturitě umisťují mezi prvními (nebo to alespoň ta škola o sobě říká). To percentilum neúspěšných hlásících se je ještě větší. Ještě si vzpomenu, že nosí uniformy.

Proč by tedy instituce nevědecká měla udílet titul vědecký? A při té příležitosti po studentech vyžadovat sepsání vědecké práce?

Možná to jsou obory, které jsou ještě na hraně. Tituly nevědecké také máme. Například DiS - diplomovaný specialista.

Bavili jsme se o školách vysokých, ale budiž. Zřejmě myslíš Open Gate. Mezi kvalitní střední školy ještě patří i PORG, alespoň dle mého. Z tvé odpovědi však usuzuji, že tě nenapadla žádná soukromá vysoká škola, o které bys mohl říci, že si studenty opravdu vybírá a navíc nenechá každého dostudovat.

Ano, máme i nevědecké tituly. A to nás vrací na začátek naší diskuse - proč by měly instituce, které vědecký výzkum obchází obloukem, udílet vědecké tituly od bakaláře výše? Nechť se tedy transformují na školy, které lépe odpovídají jejich statutu a nárokům na studenty a udílejí třeba zmíněného diplomovaného specialistu.

Usuzuješ správně. Ale myslím, že i kvalitní soukromá střední škola je důkazem, že soukromá škola má potenciál přijít s násobně větší kvalitou než-li škola státní. U nás to příliš nefunguje, najdou se pouze vyjímky. Já jsem se při vybírání školy zajímal jenom o dvě soukromé.

A to nás vrací na začátek naší diskuse - proč by měly instituce, které vědecký výzkum obchází obloukem, udílet vědecké tituly od bakaláře výše?

Titul osobně považuji za oprávnění k prestižním zaměstnáním a zároveň podklad - 5 leté a delší studium. Asi bych zpochybnil vědeckou podstatu titulů v dnešní době. Je to informace o vzdělání. Třeba lékař, elektrotechnik či fyzioterapeut nejsou vědci, nevymýšlí nic nového. Jen uvádí do praxe to co se naučili.

Možná by bylo dobré specifikovat "ty obory". U mnohých bych ti dal za pravdu. V anglickém meme jsem viděl studium lesbických tanců. Jestli to existuje, tak bych za toto určitě titul nedával.

Trochu zajímavý obor je teologie nebo filozofie. Odporuje to jak mojí tak tvojí představě o VŠ. Představa, že svět stvořil bůh a jedná se o desku nesenou na 4 slonech chodících po 1 želvě či mýtus O Spartakovi a želvě jsou silně nevědecké a zároveň v zaměstnání neuplatnitelné věci :) :)

Někde jsou možná i ty letopočty, nebo alespoň století třeba. Zénón mohl těžko mluvit o Spartakovi, vůdci římského povstání otroků. Pokud mě má chatrná paměť neklame, byl to odjakživa rychlonohý rek Achilleus. Krom toho jsou tyhle logické paradoxy zajímavým myšlenkovým cvičením.

Nadto nemyslím, že by ti v posledních řekněme dvou stoletích na evropské vysoké školo ve studiu teologie prošel radikální kreacionismus nebo nějaká antická vize uspořádání světa. Na teologických školách je, pokud je mi známo, preferována představa boha jako řekněme Aristotelského prvotního hybatele, s čímž se ztotožňují i někteří přední vědci, kupříkladu Stephen Hawking. Máš-li jiný názor, je podložen nějakým příkladem?

Jojo, já tu filozofii už znám jenom tak částěčně.

Jaká představa boha je preferována ale neřeším. Nelze to spočítat, změřit, dokázat, měnit to, neexistuje jediná potencionálně správná odpověď. Má to daleko do vědy.

Děkuji za příklad :)

Filosofie je základním stavebním kamenem vědy, ač si to mnozí neuvědomují. Když už jsi nakousl toho Zénóna a závod se želvou, dokážeš matematicky dokázat (spočítat a vytasit se s jedinou potencionálně správnou odpovědí), že se ten antický Řek plete?

Jak je z argumentace zřejmo, Zénón radikálně upřednostňuje formální myšlení před smyslovým vnímáním. Kromě těchto argumentů předložil Zénón mnoho dalších (Proklos hovoří až o 40 paradoxech). Z dnešního hlediska by se mohlo zdát, že si fyzici a matematici s jeho argumenty poradí; nějaký čas se mělo za to, že se to podařilo Newtonovi a Leibnizovi s objevem diferenciálního a integrálního počtu, ovšem dodnes jsou Zénónovy argumenty předmětem sporu filosofů i matematiků.

Tolik k tomu mimochodem říká https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A9n%C3%B3n_z_Eleje.

Aha, jinak. Chtěl jsem uvést, že poznatky filozofie se nezískávají měřením, počítáním, pozorováním atd. A různí jedinci mohou dojít k různým názorům. Jak už víš, tak si z té filozofie pamatuju jenom něco. Na začátku filozofie jsme si hned říkali, že to není věda (paradoxně jsme ji brali v předmětu základy společenských věd).

Způsobů je určitě víc, liší se způsob, jakým matematici k nim došli. Výpočet. A odkaz, nevím proč, nefunguje.

Když už jsi nakousl toho Zénóna a závod se želvou

Já jsem vytáhl pouze želvu :D :D :D

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 64223.84
ETH 3158.34
USDT 1.00
SBD 4.29