Je skutečně BTC decentralizovaný? Bude další boom?

in #cesky5 years ago

Už od roku 2011 se v seriozních časopisech objeví články vysvětlující, proč Bitcoin nemůže být úspěšný. Asi hodně záleží na výkladu úspěšnosti. Bitcoin se ale zatím drží spolu s celým kryptotrhem. Koho by zajímalo pár historických zpráv z dob, kdy o Bitcoinu vyšli první články věštící brzký konec, doporučuji video níže:

Prázdné výkřiky varující před Bitcoinem lze na internetu najít pravidelně a většinou není nutné jim věnovat větší pozornost. Jeden fakt v časopise Project Syndicate (https://www.project-syndicate.org/commentary/blockchain-big-lie-by-nouriel-roubini-2018-10) mě ale zaujal.

Wealth in the crypto universe is even more concentrated than it is in North Korea. Whereas a Gini coefficient of 1.0 means that a single person controls 100% of a country’s income/wealth, North Korea scores 0.86, the rather unequal United States scores 0.41, and Bitcoin scores an astonishing 0.88. (https://www.project-syndicate.org/commentary/blockchain-big-lie-by-nouriel-roubini-2018-10)

Decentralizaci v tom nejtriviálnějším slova smyslu Bitcoin asi skutečně nepřináší. Největší směnárny jsou centralizované. Pak tu jsou tvůrci kryptoměn, kteří si slušný díl nechali pro sebe. Například Vitalik Buterin přiznává, že nikdy nevlastnil více než 1,5% Etheru. To je ale hodně.

Nějaká centra s námi zřejmě zůstanou. Je tu ale několik prvků centralizace, které z procesu managemantu plateb zcela odpadají. Prvním jsou banky. Neexistuje žádné místo, kde by se hromadili osobní informace všech uživatelů blockchainu. Žádné místo, jehož zprostředkovatel by si za každou platbu ukousl poplatek. Vstup na blockchain není podmíněný zákonem danou smlouvou, ale několika kliknutími.

Absence takové instituce má své klady i zápory. Ale jedná se o prvek decentralizace, který v matematicky spočítaném "indexu centralizovanosti" zahrnutý není. Pravda, většina z nás si kryptoměny koupí přes internet platební kartou. Pak už ale banka ztrácí slovo. A v některých rozvojovích zemí se bude snažit OmiseGo umožnit bankovnictví lidem, kteří v okolí domova banky nemají.

Druhým prvkem, který mizí, je stát - vydavatel měny. Stát si daň z investice do kryptoměn vezme jen jednou, a to když si je uživatel koupí. Daň z jakýchkoliv dalších transakcí se rozděluje na blockchainu mezi uživatele. Jedině pokud uživatel sám nahlásí příjem z investice, nebo se ji rozhodne přeměnit zpět na fiat, platí státu znovu.

USA odhaduje, tuším, 10 chybějících miliard od lidí investujících do kryptoměn. I toto má své výhody a nevýhody. Jistou neférovost tady rozebírat nechci, to bych musel zmínit mnoho oblastí, v kterých dochází k daleko větším únikům, abych zachoval perspektivu. Ale výhodou opět je omezení kontroly. Stát - tedy vydavatel měny - nemá v kryptosvětě absolutní kontrolu nad vlastní měnou. Nebo neměl by mít. Zároveň nemůžou shromážďovat všechny informace o prodejích, nákupech a uživatelích, což po jisté stránce garantuje svobodu.

Co ale výše zmíněný index nepochybně říká - několik málo uživatelů může Bitcoin položit. Tím jedním je patrně Čína, která ale kryptoměny alespoň zatím respektuje.


A bude další boom v listopadě / prosinci? Už to je možná rok, co se tady potkáváme. Zajímá mně, co si myslí místní komunita?

Pár zajímavých fakt ke zvážení:

-přichází schválení / zamítnutí Ice Ice ETF začátkem 2019
-přichází Bakkt 12. prosince
*Oba body výše by měly přilákat nové investory - důvěryhodné investiční společnosti kupují Bitcoin a umožní novým uživatelům investovat.
-volatilita Bitcoinu klesla velice nízko, na jiných trzích to často značí klid před bouří
-projekty fungující na blockchainu se dostávají i do v kryptoměnách negramotné společnosti, prohlížeč Brave registruje 10 milionů stažení
-investice do kryptoměn je po znalostní stránce mnohem jednoduší, než investice do dluhopisů, akcií, akciových fondů, peněžních fondů apod. (nepíšu úspěšná investice), noví nezkušení investoři na velký rally v pozdních fázích mohou nastupovat znovu
-neexistuje přesvědčivý důvod, proč s kryptoměnami skutečně platit v běžných obchodech a prostředky jsou spíše teprve ve vývoji (

)

Sort:  

no já zažil předchozí dna :) :) :)

Bitcoinoví maximalisté poukazují právě na ten nešvar mincí pro tvůrce, zářným příkladem je XRP, well Satoshi si těch milion Bitcoinů sice taky vytěžil, ale mohl si je vlastně vytěžit někdo jiný na místo jeho a navíc je (zatím) nepoužil a kdoví jestli použije.
Nečekám boom do konce roku, spíš až za rok-dva, ale k nějakým 10k by to jít mohlo, uvidíme.
Co se týče decentralizace, decentralizované burzy už začínají, za pár let jich bude určitě dost. Pak jsou tu decentralizované internety jako Skycoin a další projekty.
Jak to je s těmi daněmi, ví někdo? Když si pořídíš BTC a budeš mít zisk z jeho prodeje třeba až za rok-dva-tři? Pořád se odečítá ta jeho pořizovací hodnota?

Jo, s těmi dalšími daněmi k státu - daněmi ze zisku je to složitější. Myslím, že o tom psal Kryptomagazín. Každý uživatel je ale určitě nezaplatí, stejně tak jako každý podnikatel / živnostník, který se po domluvě rozhodne vykonat úkon bez smlouvy. Je to jistým způsobem nefér vůči lidem, co všechno poctivě přiznají, ale já třeba ani nemám 100% přehled - cena se vyvíjí a coiny různě převádím mezi burzami, dříve i sázkovými kancelářemi... Pokud to chceš vyřešit, tak zkus pohledat na Kryptomagazínu. Nebo počkej, až se daňová přiznání budou řešit, určitě o tom napíšou článek znovu.

Dík, mrknul jsem se tam. Ptám se spíš do budoucna.

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66396.53
ETH 3174.43
USDT 1.00
SBD 4.15