Tábor - tábořiště vodáků a cyklistů

in #cesky6 years ago (edited)

Týden se s týdnem za nedlouho sejde a tak plním blockchain dalším postem k tématu týdne. No jo, ono se to řekne. Napište o městě. Jenže co když ve městě vůbec nežiji. Žiji společně se Slůnětem, Drůbežnicema a Mínama na jedné usedlosti, kde si lišky dávali dobrou noc. Tedy jen do té doby, než jistá firma i do našich končin přivedla cosi, co se nazývá internet. Nyní posílají ospalého smajlíka.

Ne, není to tak zaostalé místo. Máme tu dvě asfaltové silnice, které se snad i protínají uprostřed. V teoretickém středu osady stojí dominanta obce a to je kostel sv. Vojtěcha. Kde se konají křty, svatby a také pohřby. V nynější době frekvence těchto událostí je poněkud nižší, nežli v dobách dřívějších. Možná proto, že více přibývá ateistů a sňatků na městském úřadě. A místo mše zádušní pozůstalí nebožtíka raději šoupnou do pece v krematoriu. Je to levnější a rychlejší.

Krom kostela tu dominuje i obchod řetězce Coop. Jemuž konkuruje se svým hokynářstvím obchodník původem z Vietnamu. Stejně jako na každé jiné vsi, je zde i zemědělské družstvo ve vlastnictví známého velkopodnikatele ze Slovenska s vlastním hnízdem. Nesmí samozřejmě chybět hospoda, ve které se čas od času někdo popere. A když zrovna ne, tak aspoň poblinká.

Okolo kostela je na své poměry rozlehlé náměstí s dvěma chodníčky, autobusovou zastávkou a jednou lavičkou. Ta je po většinu času obsazena místními povaleči, kteří pijí lahvové pivo. Pivem je zásobuje právě místní vietnamský hokynář. Stojí zde několik stavení, některá byla již postavena v 15. století z kamene a dřeva. Jiné se staví ještě dnes z pálených cihel a montážní pěny.

V okolí jsou rozlehlé pole a lesy. Místy jsou ještě rozesety „velké krtiny“. Říkáme jim haldy a jsou to pozůstatky těžby stříbra. Díky tomu, že podloží je od předků vydlabané, máme tedy i zdroj pitné vody obohacený o spoustu minerálů a radon. Čas od času se někde něco propadne. Naposledy se propadla pastvina pro koně asi před pěti lety. Více zde k vidění není. V horkých dnes si u nás můžete ještě dát točenou vanilkovou zmrzlinu. To, že je nízkotučná a z Opočna jistě nemusím zdůrazňovat.

1.jpg
Jedna z hald

Mnohem zajímavější je nedaleké okresní město Tábor. Nejsem si jist, jestli ještě máme okresy, ale každý jej má vžitý jako okresní. Zkrátka nikterak velké, ale ani malé. Město Tábor ničím zvlášť nevyniká od ostatních měst u nás v republice. Najdete zde Staré město, které se pyšní historií z dob husitů. Na hlavním, tedy na Žižkově náměstí najdete sochu Jana Žižky z Trocnova v nad životní velikosti. Uprostřed náměstí kašnu se stříkající vodou. Když budete chtít, tak husitské muzeum a muzeum čokolády. Na každém rohu najdete stylovou hospůdku s více či méně šikovným kuchařem. Posedíte si ve sklepení, které je ve stylu vozu. Rychlou sklenku si můžete vypít u postaveného sudu. Případně si můžete dát romantickou večeři na kočářu. Zkrátka zde najdete prvky husitství na každém kroku. To to vše vyvrcholí v září, kdy se pořádají Táborské slavnosti. Začínají v pátek a zahajuje je dobový průvod s čele s Žižkou jedoucím na koni. Takže pokud milujte tlačenice v davu a šlápnutí do kobylince, přijeďte. Ubytovat se můžete v hotelu, který byl přebudován z bývalého pivovaru. Samozřejmostí je i restaurace, kde se podávají malé porce za velké peníze.

2.jpg

3.jpg
Tábor z přilehlých kopců

Do září je doba ještě dlouhá. V době Rakouska-Uherska zde byla postavena první elektrifikovaná dráha Elinka. V rámci historických jízd, pořádaných ČD se můžete svést Elinkou do Bechyně a zpět. Každoročně se zde také pořádá cyklokros, hrají se zde divadelní představení a další kulturní akce, které mnohdy ani neregistruji. Najdete zde mnoho obchodů se suvenýry. Zkrátka město Tábor nezaostává za ostatními městy v této oblasti společenského vyžití.

Najdete zde možnost pro pěší turistiku, tak i pro cykloturistiku. Město je prošpikováno cyklistickými stezkami. Některé sice vedou od nikud nikam, ale máme je. Procházka kolem nádrže Jordán nebo kolem toku řeky Lužnice uklidní nejen nervy, ale i v přilehlých restauracích můžete potěšit i žaludek. Teď mám na mysli Harrachovku. Jako pěší, či cyklista můžete využít cestu vedoucí kolem řeky, nebo můžete připlout po řece a zde se utábořit. Poblíž se nachází i společenský podnik pro pány. Je provozován převážně v nočních hodinách. Jen podotknu. Nejmenší zde akceptovaná bankovka je o nominální hodnotě 1000 korun. Samozřejmě jsou zde vítány i dámy, které se cítí dobře v dámské společnosti. Cenu ovšem budou mít stejnou.

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
Cesta na Harrachovku a denní nabídka

Pokud příliš neholdujete letnímu horku, máte možnost navštívit Chýnovské jeskyně a potom se pokochat zašlou krásou Kozího Hrádku. Samozřejmě i zde je postavena malá restaurace s posezením pod vzrostlými stromy.

10.jpg

9.jpg
Kozí Hrádek s občerstvením

Jak můžete vidět, město Tábor nabízí stejné možnosti jako každé jiné město. ZOO, rozhledna, stylové hospůdky. Toto všechno najdete i v jiných městech. Tábor se nechvalně proslavil i s několika dopravními aférami. Švehlův most. Most spojující Tábor s přilehlou částí Větrovy přes Lužnici. Nedávno se prováděla rekonstrukce tohoto mostu. A jak jinak, firma provádějící rekonstrukci uprostřed prací vyhlásila úpadek. Jak by také ne, když projektová cena byla 20 mil. Místní stavební firmy dali nabídky kolem 19 mil. Zatímco jistá firma z druhého konce republiky vyhrála výběrové řízení s cenou kolem 15 mil. Cena, která nestačila ani na nákup potřebného materiálu. Druhá mediální kauza byla okolo sporu majitelů Motocentra a ŘSD.

Obchvat Tábora byl vybudován v devadesátých letech a už tehdy se vědělo, že se část obchvatu přebuduje na stávající dálnici D3 do Českých Budějovic. A tak všechny stavby, které se tam postavily dostali status stavby dočasné. Mimo právě zmiňovaného Motocentra. Proč, kdo a z jakého důvodu tehdy někdo pochybil zůstává veřejným tajemstvím.

Ono vůbec. Doprava Tábora je dosti specifická. Zejména v období prázdnin. Ne nadarmo se říká, že Tábor je městem uzavírek. Pokud přijedete vlastním vozem, zažijete na místních silnicích pocit zoufalství a beznaděje. Protože mnohdy se uzavře objížďka objížďky. Zaslechl jsem i takové rčení: „Našel sis jinou cestu? Nevadí. My ji stejně překopem.“

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Překopem všechno a bude to tak až do Vánoc

Na druhou stranu, co je zde opravdu jedinečné je Vlašský salát. Tento sálat vyrábí výrobna ve Slapech a prodává se v místním řetězci Coop. Aby nedošlo k mýlce. Předpokládám, že se rozváží minimálně po celém okresu. Jistě jej naleznete i v jiných městech. Vlašský salát, čerstvé pečivo a k tomu několik plátků slaniny. Jedinečný zážitek, který vás naplní energií minimálně do oběda.

Sort:  

Congratulations, Your Post Has Been Added To The Steemit Worldmap!
Author link: http://steemitworldmap.com?author=xlisto
Post link: http://steemitworldmap.com?post=tabor-taboriste-vodaku-a-cyklistu


Want to have your post on the map too?

  • Go to Steemitworldmap
  • Click the code slider at the bottom
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post
  • Congrats, your post is now on the map!

Všichni, kdo jeli od nás se zbožím minulý týden do Tábora, byli velice "nadšeni" z řešení místního dopravního rébusu :-D.
Ten úvod byl odněkud kolem Ratibořických hor? Je to totiž jediné místo, o kterém vím, že se tam těžilo stříbro ;-).

Nejpernější to prý bylo v pondělí, kdy to všechno začalo. A bude to až do půlky listopadu. A připrav se. Tot je jen první ze čtyř etap. Každý rok jedna.
Trefil jsi se správně. Jen je název o pár písmen kratší. Ratibořské.

Asi se mi do toho připletlo "Babiččino údolí" :-D

Skvěle popsaná rodná hrouda ;-)

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 65012.58
ETH 3101.28
USDT 1.00
SBD 3.86