Nie rzucaj swoich Steemów na żer rekinom - TEMATY TYGODNIAsteemCreated with Sketch.

in #pl-artykuly6 years ago (edited)

740_Ly9jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS9zdG9yYWdlL3VwbG9hZHMvdmlldy9kMTdiZTNhNmE4NGJkMGViODczODk1MTAxOTk5NDI2ZS5qcGc=.jpg
autor zdjęcia: cointelegraph

Wyobraźmy sobie wielki ocean jako mieszkanie niezliczonej liczby przedstawicieli flory i fauny. Oprócz upiornych wodorostów, budzących zachwyt koralowców i specyficznych gąbek, w oceanie spotkamy bardziej rozwinięte formy życia, takie jak dobrze znane nam ryby, ‘waleczne’ skorupiaki, ‘tchórzliwe’ mięczaki, zagadkowe wieloszczety czy walenie, do których należą między innymi wieloryby i delfiny. Gdzieś pomiędzy nimi biernie unosi się plankton, stanowiący często pierwsze ogniwo niezbędnego oceanicznego łańcucha pokarmowego.

I tak zgodnie z nim, producenci drżą przed konsumentami pierwszego rzędu, konsumenci rzędu pierwszego przed drugim, a niemal wszyscy drżą przed konsumentami trzeciego rzędu, którego jednym z najbardziej strach budzących jest rekin. Burząc nieco ten malowniczy obraz, sęk w tym, aby jak najdłużej przeżyć, zanim zostanie się zjedzonym.

A teraz wyobraźmy sobie powstały w XX wieku „Cyber – Ocean”, tak zwany Internet. Tu rzecz ma się podobnie – jest to przestrzeń ogromna i nie do końca zbadana, w której możemy zwiedzić świat, rozwijać swoje pasje, pogłębiać wiedzę, poznawać ludzi czy prowadzić biznes. Analogicznie do rzeczywistego oceanu, Internet także rządzi się pewnymi prawami, i aby ‘nie zostać zjedzonym’, należy posiąść odpowiednią wiedzę i środki ostrożności.

Aby przyjrzeć się bliżej kryminalnemu "cyber-światku", zapoznajmy się najpierw z terminologią funkcjonującą w jego obrębie.

cyber-security-1805632_960_720.png

CYBERPRZESTĘPCA to osoba wykorzystująca internet oraz infrastrukturę komputerową do wszelkiego rodzaju przestępstw, takich jak kradzież i niszczenie danych, sabotaż, podsłuch, oszustwa i fałszerstwa.

HAKER, pojęcie najbardziej rozpopularyzowane, oryginalnie miało znaczenie odwrotne od obecnego, bowiem hakerzy to osoby dysponujące dużą wiedzą i praktycznymi umiejętnościami informatycznymi, które identyfikują się z szeroko pojętą społecznością hakerską. Hakerzy doskonalą swoje umiejętności m.in. poprzez wykrywanie luk i błędów w zabezpieczeniach systemów informatycznych, ale - w przeciwieństwie do cyberprzestępców - zazwyczaj nie robią tego w celu kradzieży informacji oraz zasobów. Ze względu na poziom stosowanego "etosu" wyróżniamy trzy grupy hakerów – Black Hat (Czarne Kapelusze), White Hat (Białe Kapelusze) i Grey Hat (Szare Kapelusze).

Chcąc określić osobę, która łamie zabezpieczenia komputerowe (np. grach i oprogramowaniu) powinniśmy użyć słowa „KRAKER”. W przeciwieństwie do hakerów, Krakerzy często działają na szkodę twórców łamanego oprogramowania oraz właścicieli serwerów, które atakują.

SCRIPT KIDDIE - w żargonie informatycznym tak określa się mało kompetentnego i samozwańczego hakera, który korzysta z gotowych rozwiązań i skryptów napisanych przez innych np. w celu ataku na systemy komputerowe (DoS) czy też włamania się na facebookowe konto kolegi. Script kiddie nie potrafi pisać własnych skryptów i nie do końca rozumie te, z których korzysta.

LADMIN to niekompetentny administrator systemu informatycznego, którego działania szkodzą użytkownikom, a nawet całej cyberprzestrzeni. Ladmin nadużywa uprawnień w celu zaznaczenia swojej władzy. Robi to również po to, aby ukryć brak umiejętności i wiedzy.

TROLLING to wszelkie działania mające na celu oszukanie, ośmieszenie czy też sprowokowanie innych użytkowników sieci m.in. poprzez kontrowersyjne i ironiczne wypowiedzi oraz działania. Troll próbuje "złapać w swoje sieci", jak największą liczbę internautów i osiąga sukces, gdy uda mu się ich zdenerwować i wyprowadzić z równowagi. Ulubionym miejscem internetowych trolli są wszelkiego rodzaju fora, grupy dyskusyjne oraz czaty.

NERD to pasjonat komputerów, internetu oraz maniak gier i komiksów, który większość swojego czasu spędza przed ekranem monitora. Nerdzi są często obiektem niewybrednych żartów żartów i kpin ze strony innych osób

NOOB (czy też N00b) to osoba, która ma ogromne problemy ze zrozumieniem podstawowych instrukcji i poleceń. Wykazuje się również sporą dozą ignorancji, czym jeszcze bardziej irytuje innych internautów. W wieloosobowych grach komputerowych mianem n00ba określa się gracza o niskich umiejętnościach, który nie robi absolutnie nic, aby je poprawić. Zamiast tego woli kłócić się z innymi graczami oraz administratorami.

NEWBIE to osoba, która niedawno została obywatelem cyberprzestrzeni. Brakuje jej doświadczenia, a poruszanie się po sieci nastręcza problemów. Nie jest to jednak określenie pejoratywne - newbie dopiero poznaje internet i wkrótce... przestanie być newbie.

*Źródło

baby-1236760_960_720.jpg

Obojętnie czy jesteśmy „Newbie” czy posiadamy większą wiedzę w zakresie używania Internetu, wszystkim nam kwestia bezpieczeństwa jest tak samo potrzebna i nie należy jej ignorować.

Odpowiednie nastawienie połączone z wiedzą zastosowaną w praktyce sprawią, że będziemy z ze spokojem mogli realizować swoje plany w cyberprzestrzeni. Na Steemicie zagadnienie bezpieczeństwa jest o tyle ważne, że na swoich profilach posiadamy portfele, do których przestępca dzięki naszej niewiedzy lub nieuwadze może uzyskać dostęp, a których z uwagi na decentralizację platformy nie odzyskamy. Choćby z tego względu zadbanie o bezpieczeństwo konta leży w naszym najlepszym interesie.

Około miesiąca temu moje konto zostało „zhakowane”, i szczęśliwie udało mi się je odzyskać. O mojej historii możecie przeczytać tutaj.

Dla tych z Was, którzy mojej historii nie znają, opowiem ją w skrócie: kliknęłam w link opublikowany przez „hakera” (a więc prawdopodobnie „Script Kiddie” ) działającego z jednego ze skradzionych kont, który przeniósł mnie na fałszywą stronę z interfrejsem Steemit, o nazwie „Steemiz” (czego oczywiście nie zauważyłam). Praktycznie po załadowaniu strony, zostałam poproszona o ‘zalogowanie się’. Myśląc, że utraciłam połączenie z Internetem, ‘zalogowałam się’, w ten sposób na tacy podając dane do swojego konta „hakerowi”. „Haker” w pierwszej kolejności zmienił wszystkie moje klucze, następnie wykonał przelew wszystkich dostępnych środków na swoje konto, a następnie zaczął rozsyłać komentarze z linkami podobnymi do tego, w jaki zainicjował włamanie na moje konto, do przypadkowych użytkowników platformy. Niektórzy z użytkowników, domyślając się działania „hakera”, zaczęli oznaczać odpowiednie „organy władzy”, które to zajmują się przeciwdziałaniem tego typu aktywnościom. Bardzo szybko te „toksyczne komentarze” zostały poukrywane, moje konto zaś wrzucone na tzw. Czarną Listę i do ‘Kwarantanny”, co spowodowało spadek mojej reputacji z 52 na -2, a w końcu na -4. Dzięki wskazówkom różnych użytkowników Steemita i bezpośredniej pomocy blocktrades (moje konto zostało założone ‘na’ tej giełdzie) w ciągu tygodnia udało mi się odzyskać moje konto i odzyskać większość reputacji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o odzyskiwaniu konta, zajrzyjcie do opublikowanego przeze mnie poradnika.

Moja historia jest doskonałym przykładem na to, że niewiedza i zlekceważenie zasad bezpieczeństwa mogą przyczynić się do znacznych strat, nieraz nieodwracalnych.

Na Steemicie jest wiele kont, które zostały zhakowane i nieodzyskane, z jakichkolwiek względów. Nie brakuje także „Script Kiddies”, którzy na różne sposoby próbują uzyskać dostęp do kont innych użytkowników w celu kradzieży środków przechowywanych na portfelu. Ja miałam to szczęście, że moje konto zostało „zhakowane” kilka miesięcy po jego założeniu, kiedy nie miałam na nim wielu środków. Są jednak użytkownicy, którzy stracili duże kwoty pieniędzy.

W myśl oceanicznego żargonu – jeśli nie chcecie poddać się wirtualnemu łańcuchowi troficznemu, musicie się zabezpieczyć.

access-3509495_960_720.jpg
autor obrazków: Pixabay

Na naszej platformie możecie zrobić to głównie przez zdobycie/pogłębienie edukacji w zakresie obsługi i funkcjonalności kluczy na Steemit, ponieważ to one dają dostęp zarówno do użytkowania platformy, jak i jej niszczenia.

Zachęcam Was do skorzystania z materiałów, które podlinkowałam powyżej, a jeśli coś jest dla Was niejasne, szukajcie, pytajcie – odpowiedzi znajdziecie u innych użytkowników, bo sporo materiałów o podobnej treści już się pojawiło na platformie.

Pamiętajcie – przezorny ubezpieczony.

„Tekst powstał na podstawie trzeciego tematu tygodnia - "Bezpieczeństwo w sieci"

Cześć i Czołem!

MуƘιтcнєηLαв

Sort:  

Congratulations @mykitchenlab! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

You can upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Fajnie, że udało się odzyskać konto :) tipuvote! 3

This post is supported by $3.79 @tipU upvote funded by @cardboard :)
@tipU voting service guide | STEEM Monsters Lottery | For investors.

Bardzo ciekawy wpis :-D.

(dodaj tylko proszę formułkę, której wymaga regulamin #temtygodnia konkretnie ta część:
W SWOIM POŚCIE OBOWIĄZKOWO I WYRAŹNIE NAPISZ, KTÓREGO TEMATU DOTYCZY - BEZ TEGO POST NIE ZOSTANIE WZIĘTY POD UWAGĘ!
)

dzięki za przypomnienie @alcik! dodane :)

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 63966.64
ETH 3055.32
USDT 1.00
SBD 3.87