Artykuł o naszym konkursie pl-publikacje dla społeczności międzynarodowej Steema (polska wersja tekstu)

in #polish5 years ago (edited)


Poniżej pierwsza wersja artykułu, którą przed przetłumaczeniem na język angielski chciałbym skonsultować z polskimi Steemianami. Braliście udział w konkursie: jako prowadząca edycję (@grecki-bazar-ewy), autorzy, sponsorzy, przyjazna publiczność. Znacie konkurs dobrze po dwóch długich i udanych (!) edycjach. Czy mój artykuł  dobrze go przedstawia? Czy jest czytelny i zrozumiały? Czy - przede wszystkim - zachęci inne społeczności językowe do stworzenia własnych redakcji konkursowych?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. 





Publikacje #off-Steem. Piszemy o nas do ogólnokrajowych gazet i magazynów.

(#off-Steem Contest. Getting Steem into national newspapers and magazines )


Przed tygodniem @anomadsoul opublikował post  The Normal internet is dying | The Steem Ecosystem is the future. Wyliczył niedole użytkowników internetu i wskazał punkt po punkcie, gdzie w ekosystemie Steema można odzyskać to wszystko, co użytkownik traci na stronach Facebooka, Youtube, Twittera… (Dla zainteresowanych polskie tłumaczenie @astromaniaka tutaj). Na zakończenie tego posta @anomadsoul gorąco zaapelował do nas wszystkich: "Jesteśmy wczesnymi użytkownikami! Czy pamiętamy, że to nasz obowiązek, opowiadać o Steemie, o tym, że może on dosłownie zmienić czyjeś życie?"


Z podobnymi apelami spotykam się ostatnio coraz częściej. Zdaniem @soyrosa po zwolnieniach w Steemit.Inc wielka wspólnota Steema “weszła w nową epokę: zaangażowania, konkretnych dyskusji i wezwań do działania”. Chcemy min. opowiedzieć o nas światu - naszym własnym głosem. @fknmayhem uważa, że “pierwszy i najważniejszy zakres, w jakim musimy być bardziej skuteczni to pisanie POZA Steemem. Prawie cała robota (w tym także podkreślanie naszych atutów) wykonywana jest NA Steemie. To jak siedzenie w kuchni i opowiadanie kucharzowi i jego pomocnikom, jakie smakowite są mięsa i sosy!".


Zgadzam się w zupełności, że czas już najwyższy, aby przenieść nasze najlepsze “opowieści o Steemie” poza nasz blokczejn. Po drugie chciałbym podpowiedzieć, że oprócz apelowania do poczucia obowiązku “wczesnych użytkowników” - co nie zawsze zadziała - możemy dla zmobilizowania autorów dodać motywację finansową. (W końcu piszemy na blokczejnie i dysponujemy własną kryptowalutą!) 


Po trzecie i najważniejsze: w polskiej społeczności w ciągu ostatniego pół roku obmyśliliśmy i wypróbowaliśmy system (konkurs), który motywuje naszych najlepszych autorów do pisania o Steemie poza Steemem. I to nie do pisania na własnym niszowym blogu czy na forum Facebooka, ale w opiniotwórczych krajowych dziennikach i magazynach.

Ponieważ brzmi to bardzo ambitnie, od razu podam...


...efekty dwóch edycji naszego konkursu w polskiej społeczności


W pierwszej edycji, przeprowadzonej przez @grecki-bazar-ewy wzięło udział 9 autorów. 9 sponsorów ufundowało 230 SBD nagród. Konkurs wygrała @wadera. @assayer opublikował artykuł “Blogowicze wszystkich krajów rozpraszajcie się” w tygodniku “Przegląd”.


W jeszcze trwającej drugiej edycji konkursu bierze udział 10 autorów. 14 sponsorów ufundowało nagrody za 366 STEEM. Nie znamy jeszcze zwycięzcy konkursu, ale już wiemy, że nasza @bowess opublikuje artykuł “Gramy w Steem” w magazynie I Love Crypto

Jak to działa?


Najpierw schemat całego konkursu:

  1. Poszukiwanie tematu-pretekstu
  2. Ogłoszenie edycji konkursu
  3. Poszukiwanie autorów i sponsorów
  4. Pisanie artykułów konkursowych
  5. Korekta literacka i merytoryczna  
  6. Wysyłanie artykułów do ogólnokrajowych dzienników i czasopism
  7. Publikacja przyjętych tekstów w prasie
  8. Publikacja odrzuconych tekstów na Steemicie
  9. Otwarte głosowanie dla wybrania zwycięzców konkursu
  10. Ogłoszenie wyników i wysłanie nagród

Konkurs zbudowany jest w ten sposób, aby: ominąć negatywne opinie o kryptowalutach i blokczejnie i dotrzeć się z nowiną o Steemie do dużych tradycyjnych mediów; umożliwić autorom zdobycie nagród w STEEMie mimo pisania poza Steemem; zmobilizować autorów do pisania mimo bardzo małych szans na publikację. Dostać się do ogólnokrajowej prasy jest niezwykle trudno, ale stanąć na podium w konkursie jest łatwiej. 

Omówię teraz poszczególne punkty, pokazując, jak służą one osiągnięciu trzech powyższych celów. Wymagają one współpracy organizatora konkursu (osoba na stałe prowadząca cały konkurs, najlepiej ktoś z własnym doświadczeniem w publikacjach ogólnokrajowych) i prowadzącego edycję (najlepiej ktoś, kto już prowadzi jakiś konkurs na Steemicie).


Poszukiwanie tematu-pretekstu


Najpierw szukamy jakiegoś neutralnego gorącego tematu, który może zainteresować duże media, a jednocześnie będzie dobrym punktem wyjścia do napisania o Steemie/Steemicie/publikowaniu na blokczejnie. Np. na początku 2018 roku w Polsce zlikwidowano trzy największe blogowiska. Tysiące blogerów straciło dorobek całych lat pracy. Jaka lepsza okazja, aby opisując rozpacz i niedolę pozostawionych na lodzie blogerów - napisać także o zdecentralizowanym forum Steema, gdzie nikt nikomu bloga zamknąć nie może?! Wykorzystaliśmy ten temat w pierwszej edycji.


Ogłoszenie edycji konkursu


Ogłosić i przeprowadzić edycję konkursu może teoretycznie każdy Steemianin piszący w danym języku, jeśli odkryje dobry temat-pretekst. Musi to jednak zrobić w porozumieniu z organizatorem konkursu, gdyż dobrych tematów-pretekstów może być więcej. W tym ostatnim przypadku organizator przeprowadza głosowanie nad tematami. Warto też, aby pierwszą edycję przeprowadziła osoba ciesząca się zaufaniem społeczności, gdyż tylko ktoś taki znajdzie dobrych autorów i solidnych sponsorów.


Poszukiwanie autorów i sponsorów


Tutaj ważne są umiejętności prowadzącego edycję, który publikuje serię cotygodniowych postów, informujących najpierw o temacie-pretekście i starcie konkursu, a następnie o postępach w poszukiwaniu autorów i sponsorów. Musi działać ostro i na forum i poza kulisami, aby kwoty nagród były wystarczająco wysokie i aby do konkursu trafili naprawdę najbardziej zaangażowani w Steem i najbardziej utalentowani autorzy. W polskiej społeczności było to o tyle łatwiejsze, że nasz konkurs poprzedzało kilkanaście od dawna organizowanych konkursów tematycznych, wiadomo więc było, kto wygrywa, a zatem najlepiej pisze. A mocni autorzy ściągnęli wysokie dotacje, które ściągnęły kolejnych autorów itd. 


Pisanie artykułów konkursowych


Tutaj bardzo ważne było, aby teksty skupiły się na temacie-pretekście, aby nie wyglądały na zbyt nachalną reklamę Steemu czy kryptowalut. Ale jednocześnie warunkiem udziału w konkursie było, aby o jakichś zaletach Steemu także napisać. Zalety te musiały jednak w naturalny sposób wiązać się z tematem-pretekstem. 


Korekta literacka i merytoryczna  


Ten punkt nie jest konieczny, ale zwiększa szansę na publikację. Autorzy mogą nawet korygować się nawzajem, o ile nie znaleźliby się dobrzy redaktorzy i fachowcy od Steemu, gotowi im pomóc.


Wysyłanie artykułów do ogólnokrajowych dzienników i czasopism


Lista dzienników czy magazynów, do jakich autorzy chcą pisać, musi być przez nich uzgodniona z prowadzącym edycję. Chodzi o to, aby do każdej redakcji trafił tylko jeden artykuł konkursowy jednego autora. (Kilka tekstów na ten sam temat-pretekst, kończących się pochwałami Steema wyglądałoby podejrzanie). Trzeba się też liczyć, że nie każda redakcja zgodzi się na publikację anonimową.


Publikacja przyjętych tekstów w prasie


Konkurs jest zawieszony do momentu, kiedy wszyscy autorzy otrzymali już odpowiedzi od redakcji i wiadomo, komu się powiodło, a komu nie. Trzeba jeszcze także poczekać, aż artykuły przyjęte do druku zostaną opublikowane. 


Publikacja odrzuconych tekstów na Steemicie


Dopiero po publikacjach prasowych prowadzący edycję ogłasza, że można już publikować na Steemicie artykuły odrzucone. (Artykułów sprzedanych prasie na Steemicie oczywiście NIE publikujemy). Gdy całość prac jest już dostępna - w prasie lub na Steemicie - prowadzący sporządza ich listę i ogłasza głosowanie.


Otwarte głosowanie dla wybrania zwycięzców konkursu


W głosowaniu mogą brać udział wszyscy członkowie danej społeczności narodowej czy językowej. Nagrody powinny być jak najwyższe, dlatego warto je przyznać jak najmniejszej ilości artykułów (najwyżej 3 nagrody dla 3 najlepszych prac). Chodzi o to, aby zmobilizować autorów do współzawodnictwa i pisania na jak najwyższym poziomie literackim. Zwiększy to szanse publikacji w dużych mediach.


Ogłoszenie wyników i wysłanie nagród


To najmocniejszy punkt konkursu: jeśli nawet autorzy nie dostaną się do ogólnokrajowych dzienników, mogą jeszcze wygrać spore nagrody ufundowane przez sponsorów. W polskiej społeczności nagrody były rzędu 100 STEEM/SBD, gdyż w ich fundowanie włączyli się liczni Steemianie, w tym nasi najwięksi inwestorzy. Autorom w tej sytuacji naprawdę opłaca się włożyć czas i wysiłek w przygotowanie tekstów, bo szansa jest podwójna! Można stać się poważnym krajowym publicystą, a nawet jeśli nie, można wygrać pokaźne nagrody na Steemie. 



Konkurs w innych społecznościach językowych?


Polska społeczność jest na Steemie dopiero na 10 miejscu pod względem liczby użytkowników. Mimo to w dwóch edycjach ufundowaliśmy nagrody za ok. 600 SBD/STEEM, napisaliśmy 20 wysokiej jakości artykułów, dwukrotnie docierając z wieścią o Steemie do ogólnokrajowych pism. Co w takim razie mogą osiągnąć podobne konkursy w 9 społecznościach większych od naszej?! Co jest możliwe dla ogólnoświatowej społeczności anglojęzycznej?!!


Jeśli pomysł konkursu i nasze wyniki Was przekonują, chętnie przetłumaczę na angielski szczegółowe rozwiązania regulaminowe, poradnik dla autorów i inne materiały - i pomogę w uruchomieniu konkursu (#off-Steem Contest) w innych krajach/językach. Przede wszystkim jednak podpowiedzcie mi: Czy znacie osoby zaangażowane w Steem w Waszej społeczności językowej, bardzo dobrze piszące, a może nawet publikujące w krajowych mediach - które Waszym zdaniem mogłyby być zainteresowane rolą prowadzącego konkurs?


Pytajcie, komentujcie - zapraszam.



Grafika stąd.

Sort:  

Ale jestem dumny z naszej @bowess ;-)

🙈 🙉 🙊

Racja :)

Bardzo sportowa postawa @jacekw

"Dumni z naszych!". A nie, to do piłki kopanej było. :D

Konkurs zbudowany jest w ten sposób, aby: ominąć negatywne opinie o kryptowalutach i blokczejnie i dotrzeć się z nowiną o Steemie do dużych tradycyjnych mediów;

Myślę, że ten fragment można napisać inaczej. Negatywnych opinii nie da się ominąć, więc może raczej "nie narzucać redakcjom tematu Steema i Steemita, które mogą być dla nich dość egzotycze, a napisać o nich w nawiązaniu do zjawisk i tematów już znanych i podejmwanych". Albo podobnie. :)

A reszta bardzo dobrze. Czekam z niecierpliwością na tłumaczenie.

Celna poprawka, dzięki. Wprowadzę to w wersji angielskiej.

Ja osobiście efekty naszych dwóch edycji dałbym wyżej w artykule, bo nie wszyscy muszą przebrnąć przez szczegółowy opis każdego z punktów ;) Niemniej świetnie napisane i jestem podjarany, że wychodzimy poza #polish!

Wow. Dzięki, że mi to wskazałeś. BARDZO cenna uwaga, na pewno dam to wyżej.

(Ale miałem nosa, że dałem Wam ten tekst do posprawdzania...)

Dzieje się!
Nie ukrywam, że jestem bardzo podekscytowana :)

Artykuł świetny - dobra robota @assayer!

No więc tak. Bardzo się cieszę, że sprawa idzie do przodu. W całym tym artykule zmieniłbym tylko to, żeby dodać zdjęcie papierowej wersji tygodnik przeglad. Zdjęcie wydrukowanego artykułu w tradycyjnej gazecie robi dużo większe wrażenie niż strona internetowa, której prestiżu się nie zna.

Co do dalszej publikacji... proponuje, by najpierw przetłumaczyć ten tekst, przygotować angielskojęzyczną wersje... i potem m.in. skontaktować się ze mną i dać mi z tydzień na to... by znaleźć kilku sposorów na start. Myślę, że kilkaset STEEM/SBD jest prawie pewne... natomiast to co dla mnie osobiście jest ważniejsze, chciałbym by konkurs ten był wspierany przez kilka znanych twarzy ze Steema.

W momencie w którym wychodzimy na zewnątrz, należy też zadać sobie pytanie... czy aby zbierania funduszy nie robić także w oparciu o https://fundition.io/. Ta forma według mnie cały czas zyskuje na popularności... i ludzie na bank o to zapytają.

Oczywiście... zdjęcie wersji papierowej! Podobnie jak przy podpowiedzi @saunter -a gratuluję sobie, że zdecydowałem się posłuchać innych, zanim coś dam po angielsku...

Co do dalszej części Twojego komentarza, @noisy, to oczywiście zachodzę w głowę, jakich Ty sponsorów masz na myśli, pisząc "kilkaset STEEM/SBD jest prawie pewne" ??? Nie żebym musiał koniecznie wiedzieć... Wcale nie jestem aż tak ciekawy! Po prostu będę trzymał kciuki, żeby Ci się udało. (Byłaby za jednym zamachem kasa na całą kolejną edycję konkursu!) A nawet jakby się nie udało, będę wdzięczny za dobre chęci... Gdy angielska wersja będzie gotowa dostaniesz ją pierwszy + tyle czasu, ile będzie potrzeba.

Co do https://fundition.io/ to musiałbym przemyśleć, jak to konkretnie rozwiązać. Skoro są zdecentralizowani, powinni nam pasować jak ulał. W zakresie "na zewnątrz" chciałbym jednak dać lokalnym organizatorom konkursu i prowadzącym edycje jak najwięcej swobody, ograniczając się do wdrażania w konkurs, propagowania głównych idei, ostrzegania o możliwych problemach, ewentualnie wymiany doświadczeń między różnymi konkursami lokalnymi. Generalnie: metody zbiórki funduszy byłyby tak czy tak tylko sugerowane.

przyszło mi jeszcze na myśl... że wypadało by zebrać listę od razu potencjalnie zainteresowanych osób, które już podobnych prób nawet się już podejmowały... więc proponuje przejrzeć te wpisy i napisać do innych osób, że szukuje się taka inicjatywa:

https://www.google.com/search?q=site%3Asteemit.com+steemit+featured+on

Te osoby (wiedząc, że same mają duże szanse na wygraną), powinny dobrze się zaangażować w promocje takiego konkursu...

Jak już powoli widzisz... by coś wypaliło na scenie międzynarodowej, to 90% przygotowań jest off-stage przed publikacją. Przynajmniej to u mnie się sprawdzało, jak kilka razy na szczycie trending udało się wylądować :)

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 62986.12
ETH 3072.14
USDT 1.00
SBD 3.84