Astro obserwacje #27 : Galaktyka Wiatraczek (M101)

in #polish6 years ago

W kolejnym odcinku mojego cyklu poświęconego obserwacji obiektów na nocnym niebie, chciałbym Wam pokazać niesamowitą galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Messier 101 to tzw. Galaktyka Wiatraczek. To bardzo ładny obiekt wymagający niestety nieba dobrej jakości. Gdy mamy okazję być pod takim i spojrzeć na M101 przez teleskop, to obraz ten zapewne długo pozostanie nam w pamięci.


Autor: Starhopper link Licencja CC BY-SA 4.0

Powyżej widzimy fotografię M101 wykonaną z długim czasem naświetlania, Pokazuje ona piękną, barwną galaktykę zwróconą prostopadle do nas. Leży ona w odległości 21 milionów lat świetlnych od Ziemi. Aby odszukać ten obiekt o wymiarach kątowych 24' na 23'(zajmuje na niebie obszar niewiele mniejszy od tarczy księżyca w pełni) i jasności + 8 mag, potrzebujemy ciemnego nieba i lornetki 7 X 50. Niestety z racji dużych wymiarów kątowych na niebie, jasność powierzchniowa tej galaktyki jest dosyć niska, dlatego w takiej lornetce będzie to tylko jaśniejsza od tła nieba plamka. M101 odszukamy na niebie około 5,5° nad ostatnią gwiazdą dyszla Wielkiego Wozu (gwiazda Alkaid). Aby móc stwierdzić, że oglądany obiekt jest galaktyką spiralną, potrzebujemy teleskopu o średnicy minimum 8 cali(200 mm). Natomiast będąc w Bieszczadach w 2013 roku, teleskop 12''(300 mm) pokazał mi widok w pewnym stopniu zbliżony do tego, który widzimy na fotografii poniżej. Dostrzegalne było małe, jasne jądro i wyraźne ślady ramion spiralnych M101. Widok nie do opisania z migoczącymi gwiazdami w tle. Widzieć na własne oczy galaktykę odległą o ponad 20 milionów lat świetlnych, to prawdziwa podróż w czasie. To jedno z najstarszych świateł jakie dotarły do mojego oka.


Autor: Rochus Hess link

Galaktyka Wiatraczek to zatem jedna z obowiązkowych pozycji każdego astro amatora. Niestety z racji coraz gorszej jakości nieba w Polsce, szukanie jej na terenach podmiejskich to prawdziwe wyzwanie. Zanieczyszczenie światłem powoduje to, że miłośnicy nieba muszą pokonywać coraz to większe odległości w poszukiwaniu ciemnego nieba. Miejmy nadzieje, że najlepsze obszary jakie nam zostały jak Bieszczady czy Góry Izerskie będą chronione przed napływem cywilizacji i rozwojem sztucznego oświetlenia.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła:

Galaktyka Wiatraczek
Pinwheel Galaxy
i własna wiedza😉

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

W okolicach Krakowa jest praktycznie niedoszczelniana nawet przy dobrej pogodzie i obawiam się, że tu nawet duży teleskop nie pomoże. Jasność powierzchniowa to ok. 15mag, więc potrzeba odjechać przynajmniej kilkanaście kilometrów od większych źródeł światła. W tedy między chmurami można zrobić takie zdjęcie:

Mogło wyjść lepiej, ale chmury nie pozwoliły. :(

I tak bardzo ładna! Może zabiorę się kiedyś za astrofotografię, aczkolwiek wiem ile to wymaga czasu i pieniędzy jakby chciał na poważniej się tym zająć...

Hm... idąc najniższą linią oporu to można kupić dobry obiektyw do lustrzanki, nawet używany oraz statyw ze silnikiem. Można w tedy focić co jaśniejsze mgławice. A jakby pojechać w Bieszczady to ogranicza nas tylko zdolność rozdzielcza, atmosfera i... pogoda. Można by robić głębokie pole Hubble'a, tylko naświetlanie zajmie lata.

Już niedługo zaćmienie księżyca. Czekam na Twój tekst w tym temacie. :)

27.07.2018 roku to nie tylko całkowite zaćmienie Księżyca... Tego samego dnia dojdzie do największej od 15 lat opozycji Marsa(największego zbliżenia). Czerwona planeta będzie jasno świecić nad południowym horyzontem...

Coin Marketplace

STEEM 0.35
TRX 0.12
JST 0.040
BTC 70638.80
ETH 3565.34
USDT 1.00
SBD 4.73