Kosmiczny prezent: Teleskop!steemCreated with Sketch.

in #polish5 years ago (edited)

Już za miesiąc ulubione święto najmłodszych. Jeśli chcesz zainteresować swoje dziecko kosmosem lub tez samemu sprawić sobie na święta taki prezent, przeczytaj ten artykuł. Oto kilka rad, które pozwolą Ci uniknąć rozczarowania i utraty pieniędzy.



Źródło: Pixabay link [Licencja CC0]


Słowem wstępu pragnę powiedzieć, że teleskop jest sprzętem optycznym dlatego, wymaga dopracowanego wykonania i niestety musi swoje kosztować. Dlatego, gdy mamy taki pomysł, to lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić prawdziwy teleskop niskiej klasy niż każdy inny, który jest tylko i wyłącznie zabawką. Opisze Wam, na co zwrócić uwagę i co kupić z myślą o młodym odkrywcy, a co, gdy prezent ma być dla dorosłego tatusia.

Teleskop astronomiczny albo luneta jest często wybierana na prezent dla większego dziecka. Często jest to prezent komunijny lub właśnie świąteczny, czy urodzinowy. Aby dziecko mogło rozwijać swoje zainteresowania w tym kierunku, nie może już na początku swojej przygody doznać zawodu i zrazić się do tej pasji. Wiele dzieci marzy o teleskopie, często nie wiedząc, co tak naprawdę w nim zobaczy. Niewiedza rodzica bywa w tym przypadku kosztowna, ponieważ rynek pełen jest kiepskich podróbek, zabawek i sprzętu nie dla dzieci, łatwo więc dokonać złego wyboru. Powiedzmy, że kupno teleskopu nie ma sensu przy dziecku poniżej 8 roku życia. Dla 10 latka można kupić prostą w obsłudze lunetę astronomiczną na montażu azymutalnym. Taki teleskop jest lekki, nie wymaga specjalistycznych ustawień i może być użyty do obserwacji nieba, jak i krajobrazu.

Oto polecane modele prawdziwych teleskopów (niezabawkowych) dla dziecka:

TELESKOP SKY-WATCHER (SYNTA) BK804AZ3

Teleskop Bresser Messier AR-80 80/640 AZ NANO


Jeśli mowa o zakupie teleskopu dla osoby dorosłej czy nastolatka, to możemy już skupić się na tym, aby otrzymać najlepszy obraz w najniższej cenie. Dlatego najlepszym wyborem do obserwacji wizualnych jest teleskop zwierciadlany Newtona na montażu Dobsona widoczny na obrazku obok. Minimalna średnica takiego instrumentu dla dorosłego to 6 cali (150 mm), jednak zaleca się 8 cali (200 mm) jako optymalny rozmiar dający maksimum wrażeń i największą mobilność. Większe teleskopy są już znacząco cięższe. Oczywiście, jeśli macie zamiar obserwować z dzieckiem, to z Waszą pomocą może ono śmiało z niego korzystać. Zobaczy o wiele więcej niż w teleskopach podanych typowo dla samodzielnej obsługi przez dzieci. 8-calowy teleskop Dobsona to najbardziej opłacalna oferta na rynku.

Oto polecane modele teleskopów dla dorosłego:

Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex

GSO Dobson 8" DeLuxe 203/1200 M-CRF


Główne różnice między prawdziwym teleskopem a zabawkowym:


TeleskopZabawka
Zbudowany głównie z metalu, ewentualnie drewnaZbudowany głównie z plastiku
Obsługuje okulary o średnicy 1.25 cala (standard światowy)Obsługuje tylko dołączone, zabawkowe okulary o średnicy 0.965 cala
Posiada lunetkę celowniczą (szukacz) 6x30 (powiększenie 6 razy i średnica 30 mm)Posiada zabawkową lunetkę celowniczą (szukacz) 5x24

❌ Szczególnie radzę uważać na podróbki jak firma Opticon! ❌


Na koniec wspomnę, że warto wybierać tylko te sklepy, które mają duże doświadczenie. Przerobiłem już w życiu wiele sytuacji z astro sklepami i w Polsce polecam tylko te:


Astrokrak

Teleskopy.pl

Deltaoptical


Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam!

Sort:  

Sam chciałbym mieć taki teleskop. W sumie nigdy nawet nie zastanawiałem się ile kosztują. Te polecane przez Ciebie nie są aż tak drogie, a wiadomo, że jest to na lata. Mam tego świadomość, że są też droższe, ale dla obserwatora - amatora mam nadzieję, że są wystarczające.

Odkąd jestem na Steemie i czytam Twoje wpisy, coraz bardziej mam ochotę patrzeć w niebo.

Taki 8 calowy teleskop to zloty środek pod względem gabarytów, ceny i tego co można nim zobaczyć. Polecam! :) Sam mimo, że mam 12 cali, to 8 też mam, bo częściej jej używam...

Dzięki za informacje. Na pewno będą przydatne 😉

Przed zakupem lepiej pojechać na jakiś zlot i samemu zobaczyć ile dany sprzęt jest wart a także co przez niego zobaczymy, bo jeśli ktoś chce podziwiać bogate w kolory mgławice to źle trafił. W dodatku sprzęt tego typu jest kupowany przez pasjonatów, którzy wiedzą jak się z nim obchodzić i warto na start kupić coś używanego i w razie niespełnionych oczekiwań można bezstratnie odsprzedać.
Tak na serio to niezabawkowe teleskopy zaczynają się od ok. 30000zł. Dopiero takim sprzętem z dobrymi silnikami i bardzo małymi wadami można robić poważne badania naukowe. Ale jak ktoś chce tylko oglądać sobie jasne mgławice, czy gromady gwiazd to 8" na Dobsonie powinno wystarczyć.
Co do sklepów to na teleskopy.pl już się przejechałem. zazwyczaj sprzęt, który oferują choć tani jest chyba powystawowy. Widać ślady rozpakowywania i prezentacji. Raz trafił mi się nawet sprzęt z ukrytą wadą, który poszedł na reklamację. Co do Astrokraka to nie polecam kupowania wysyłkowego, ze względu na często "spóźniający się kontener z Chin". Warto w tych sklepach kupować osobiście. Jakby ktoś jednak czuł niedosyt informacji na temat punktów handlowych to można znaleźć na astroforach niekiedy recenzje i rekomendacje innych sklepów.

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64029.44
ETH 3157.04
USDT 1.00
SBD 4.02