Zamieszczaj dobre posty i właściwie taguj, czyli o poruszaniu się w ekosystemie Steem

in #polish5 years ago (edited)

Każdy z nas dołączając do sieci Steem czuje się na początku jak dziecko we mgle. Zaczyna poznawać o co w ogóle tutaj chodzi pytając czasem innych użytkowników.

Aby dobrze zacząć swoją karierę na Steemie, warto zapoznać się z pewnymi zasadami panującymi w tym ekosysteme oraz poznać ciekawe projekty, które mogą zwiększyć nasze wypłaty z pisania postów.

steeeem-logo.png

Używanie odpowiednich tagów i kuratorstwo

Na Steemie istnieją ogólnie przyjęte tagi, które pomagają dotrzeć do treści nas interesujących.

Pierwszym podstawowym tagiem jest #polish. Pod tym tagiem znajdziemy posty pisane w języku polskim. Jest to najczęściej wykorzystywany tag wśród polskiej społeczności Steem.

Jednak przeglądając ten tag, ciężko jest dotrzeć do konkretnych treści, które mógłby nas zainteresować, co oczywiście nie jest niemożliwe. Jednak z pomocą przychodzą nam inne tagi tematyczne, które (jeżeli chodzi o język polski) zaczynają się prefiksem #pl-. Wyjątek stanowią tagi #tematygodnia, #reakcja #szarastrefa #sp-group i #labirynt-swiata.

Głównym tagiem najczęściej wykorzystywanym przez polską społeczność jest #pl-artykuly. Pod tym tagiem znajdziemy wszystkie treści, które zawierają conajnniej 200 słów, jak na artykuł to nie jest wygórowana ilość.

Jeżeli słów będzie mniej niż 200, dostaniemy informację od @Diosbot następującej tresci:

Screenshot_20181014_144515.jpg

@Diosbot jest botem, który wspiera polskie dobre treści. Jest to inicjatywa stworzona przez @fervi i każdy, kto pisze dobrze może się zgłosić w komentarzu pod raportami (lub zgłosić inną osobę), które publikowane są w każdą środę. Zapraszam do zapoznania się z projektem. Naprawdę warto.

Dodatkowo korzystając z tagu #pl-artykuly mamy możliwość otrzymania głosu od użytkownika @noisy i jego programu Wise, gdzie kuratorem jest między innymi @fervi. To on głównie ocenia posty, w których używany jest tag #pl-artykuly.

Jeśli już jesteśmy przy projekcie Wise, to warto wspomnieć o innym projekcie wspierających dobre polskie treści.

Program perpetuummobile, gdzie wyznaczone osoby - kuratorzy(opiekunowie tagów) podbijają dobre posty według przydzielonych tagów, dzięki użytkownikowi @mmmmkkkk311 jego botem. @mmmmkkkk311 również oddaje głosy i prowadzi konkursy. Na jego profilu znajdziecie głównie tematy polityczne i reakcje na różne sytuacje.

Po wykorzystaniu #pl-artykuly, możemy skupić się na kolejnych tagach. Jest ich dość duża ilość, ale najczęściej używane są:

#pl-emocjonalnie - posty o życiu, swoje przemyślenia, emocje; kurator @nieidealna.mama ; program perpetuummobile (Kurator-Polski) i Wise

#reakcja - sprawy głównie polityczne w szerokim zakresie; kurator @minprawdy; program perpetuummobile

#pl-kobieta - tag wyłącznie używany przez kobiety zasady i regulamin; kurator @sisters; program perpetuummobile,

#pl-kuchnia - przepisy, kulinarne inspiracje, wszystko związane z gotowaniem, do tego tagu jest specjalne konto @pl-kuchnia, znajdziecie tam informacje o konkursach organizowanych przez @grecki-bazar-ewy, która jest również kuratorką tego tagu; program Wise

#pl-rekodzielo - wszystkie posty związane z DIY, czyli ręcznie wykonywanymi projektami. Tutaj również jest stworzone specjalne konto @pl-rekodzielo, gdzie @pkocjan prowadzi konkursy i jednocześnie jest opiekunem tego tagu;

#pl-fotografia - tu możemy pochwalić się swoimi zdjęciami; kurator @hallmann; program perpetuummobile,

#pl-filmy - wszystko związane ze światem filmów i seriali; kurator @kusior; program perpetuummobile

#pl-gry - szeroki zakres gier, zarówno tych komputerowych jak i planszowych; kurator @kapitanpolak; program perpetuummobile,

#pl-muzyka - szeroki zakres muzyczny, kuratorem tagu jest @andzi76; program perpetuummobile)

#pl-kosmos - wszelkie posty związane z kosmosem oraz astronomią, opiekunem tagu jest @astromaniak; program perpetuummobile,

#pl-sztuka, #pl-architektura - posty związane ze sztuką oraz architekturą w szerokim zakresie; kurator @katayah, program perpetuummobile

#pl-zwierzeta - posty o zwierzętach i ze zwierzętami, gdy zamieszczamy zdjęcia, warto dodać również tekst; kurator @kamilkowalski; program perpetuummobile

#pl-tradycja - odnośnie tradycji polskiej i nie tylko, kurator @fundacja, program perpetuummobile

#pl-sport - wszystko o każdej dyscyplinie sportowej, kurator @beleg, program perpetuummobile, do użytkownika @beleg należy również @sportbot

#pl-blog - sprawy życiowe, które nas dotykają., kurator @rozku, program perpetuummobile.

Więcej tagów z których korzysta społeczność polska można znaleźć na Steemweb stworzonym przez @rafalski. Dodatkowo zamieszczone są tam aktualne informacje o każdym użytkowniku (siła głosu, voting power, ilość Steem power itp.). Wiecej informacji o stronie oraz ostatniej aktualizacji znajdziecie tutaj.

Dodatkowo wybieranych jest 10 postów dziennie do kuracji zagranicznej. Można wtedy uzyskać dodatkowy głos od konta @planter. Posty wybierane są przez @fervi lub @lukmarcus.

Konkursy

Warto brać udział w konkursach organizowanych przez społeczność. Jak są konkursy to i są nagrody. Zazwyczaj można wygrać tokeny Steem lub SBD. Konkursy są bardzo popularne wśród społeczności i wiele osób bierze w nich udział. Jest to dobra okazja dla młodych użytkowników, aby pokazać siebie, a przy okazji wygrać parę groszy. Kilka inicjatyw odbywa się regularnie. Tematy konkursów są różne i każdy może wybrać coś dla siebie, więc nie ma obaw jeśli nie weźmiemy udziału w tej edycji, za chwilę rozpocznie się kolejna.

Tematy Tygodnia to konkurs odbywający się co tydzień. Inicjatorem i organizatorem konkursu jest @steemit-polska a dokładniej @lukmarcus/@marszum.
W każdej edycji mamy 3 tematy do wyboru i tyko od nas zależy jak je będziemy interpretować. Nie trzeba trzymać się sztywno danego tematu, a co do interpretacji, ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.

Konkurs kulinarny organizowany jest na profilu @pl-kuchnia przez @grecki-bazar-ewy. Jeśli ktoś umie i lubi gotować, konkurs dla takiej osoby jest idealny. Pomysłów na kolejne edycje nie brakuje i tak jak w przypadku tematów tygodnia, konkurs odbywa się regularnie.

Konkurs pl-rekodzielo jest to super konkurs dla osób ze zdolnościami manualnymi. Konkursy również są tematyczne i czasem nawet zabawne. Organizatorką konkursu jest @pkocjan, która sama jest steemitową mistrzynią DIY. Dobra zabawa na Steemie jest najważniejsza.

Bardzo dobrą inicjatywą, która promuje sieć Steem na zewnątrz jest konkurs #pl-publikacje organizowany przez @assayer. Dzięki tej inicjatywie, użytkownicy piszą teksty promujące Steem, które później mogą trafić do czasopism. Pula nagród w konkursie jest niewyobrażalnie wysoka, co motywuje do pisania świetnych artykułów. Druga edycja #pl-publikacje zaangażowała wielu sponsorów i suma nagród przekroczyła 350 Steem.

@assayer jest również opiekunem tagu #pl-religia, gdzie prowadzi regularnie konkursy. Obecna 8. edycja konkursu "W labiryncie świata". Najważniejsze! Na tagu #pl-religia nie chodzi głównie o posty o religii. W tym przypadku nie ma znaczenia czy ktoś jest wierzący lub nie. Aby się przekonać zapraszam na tag #pl-religia.

Istnieje wiele konkursów, które powstaje co jakiś czas. My Steemianie lubimy organizować konkursy jak i brać udział w już istniejących. A może Ty w przyszłosci zorganizujesz konkurs? Na Steemie jest wszystko możliwe.

Konta, które warto obserwować

Jak już wspominałem, warto brać udział w konkursach, więc polecam @steemit-polska, @pl-kuchnia, @pl-rekodzielo i @assayer.

Ponadto użytkownik @jacekw co miesiąc przedstawia statystyki odnośnie najlepiej zarabiających użytkownikach na najpopularniejszych tagach. Wszelkiego rodzaju wykresy są atutem @jacekw, które w sposób przejrzysty i ciekawy przedstawiane są dla i o polskiej społeczności. To i wiele więcej znajdziecie na jego profilu. Polecam. Być może już jesteś w statystykach @jacekw.

@gtg nasz (polski) czołowy Witness w systemie Steem. To on między innymi czuwa nad działaniem sieci. Jego posty przedstawiają konkrety odnośnie działania sieci, aktualizacji czy rozwijania ekosystemu Steem.

Dodatkowo czasem wspiera naszą społeczność #polish, podbijajac swoim mocnym głosem posty o ile post jest ciekawy i wnosi swoją wartość do ekosystemu.

@noisy oraz @noisy2 - jest on swoistym opiekunem #polish. Na wszelkie możliwe sposoby zachęca wartościowych twórców do rejestracji na Steemie. Dzięki niemu możemy korzystać ze wspomnianego programu Wise. @noisy ma głowę pełną pomysłów i przykłada wagę do tworzenia projektów, które wspierają wszystkich Steemian. Zapraszam do zapoznania się z jego profilem.

@fervi jest zawsze pomocny. Można do niego pisać o każdej porze dnia i nocy - na pewno pomoże. Współpracuje przy wielu projektach. To dzięki niemu codziennie o 6:00 rano @hellobot wita nas najpopularniejszymi postami czy kursem walut. Ponadto istnieją inne boty takie jak @sportbot (pomoc przy tworzeniu), @diosbot czy @bitinfobot, a wszystko to by wspierać #polish. Ponadto @fervi pisze również artykuły o programowaniu i nie tylko. Warto śledzić jego posty.

@bowess prowadzi serię o poprawnej pisowni oraz polszczyźnie Mniej błędów, więcej głosów, warto zaznajomić się z artykułami @bowess, które pomogą nam osiągnąć sukces na Steemie, przecież nikt nie lubi artykułów z błędami. Warto obserwować profil.

Jeśli już jesteśmy przy poprawnym postowaniu, warto zaznajomić się z artykułem @lukmarcus/@marszum na temat markdown, który pomoże nam dobrze wyedytować tekst.

@kurator-polski to inicjatywa @barbarossastudio. Co tydzień są zbierane i prezentowane najciekawsze artykuły z popularnych tagów. Co więcej, projekt jest charytatywny, nie zarabiają na nim redaktorzy i cały zarobek przeznaczony jest na cele charytatywne.Tygodnik kuratorski #32. Cała redakcja to kilkanaście osób, które w sposób rzetelny wyszukują dobre treści.

Pozostałe ciekawe konta:
@glodniwiedzy - artykuły odnośnie nauki,
@astromaniak - tematyka kosmosu, tłumaczenie Whitepapier Steem oraz wiedza o Steem,
@kocinka - zagadnienia odnośnie Japonii,
@saunter-pl - podróże,
@suchy - podróże,
@tomii - wszystko co jest związane z Teneryfą,
@nieidealna.mama - sprawy życiowe i psychologiczne,
@waran - biuletyn dla kobiet o kobietach i nie tylko,
@gameeit - tam znajdziecie wszystko o grach,

polecam również @annaburska, @mys, @santarius, @julietlucy, @wadera, @anka, @zdrowie, @zwora, @veggie-sloth i wiele, wiele innych fantastycznych osób. Nie zapominajmy również o wspomnianych wcześniej osobach na początku postu. Nie sposób wszystkich wymienić. Warto szukać ciekawych dla siebie tematów, a na pewno znajdziecie równie ciekawe osoby.

Warto również zarejestrować się na https://steem.chat/home koniecznie ze swoim nickiem Steem. Można tam porozmawiać z innymi użytkownikami na kanale #polish, a także wrzucić swój post na #polish-promotion w celu reklamy. Dodatkowo w razie jakichkolwiek pytań można śmiało je zadawać na czacie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w odnalezieniu siebie we wspomnianej mgle. Może dzięki temu będzie mniej błędów w tagowaniu, a użytkownicy lepiej poznają zasady na Steemie, co przełoży się na lepszy zarobek ze swoich postów.

Muszę jeszcze dodać, że warto komentować posty (chyba na początku ważniejsze są komentarze), dzięki temu można wejść w ciekawą dyskusje z autorem, a fajne i merytoryczne komentarze są czasem również wynagradzane, nawet lepiej niż niektóre posty, więc warto.

Wszelkie plagiaty i nadużycia są źle postrzegane wśród społeczności i zazwyczaj kończy się flagami i czarnymi listami. Liczy się tylko oryginalny tekst, który może opierać się o wypisane źródła.

Jeżeli ktoś miałby uwagi, to bardzo proszę napisać o tym w komentarzu.

Jeśli post się spodobał to proszę w miarę możliwości o Resteem dla większego zasięgu.

Powodzenia w ekosystemie Steem 😉

Sort:  

Dobre zestawienie

Dziękuję.

Dziękuję pięknie 😉

Posted using Partiko Android

Wybacz, ale w moich oczach zrobiłeś jedynie listę osób, inicjatyw i tagów.
Jeżeli byłbym początkującym użytkownikiem, nic bym nie zrozumiał z tego tekstu :/

Dzięki za uwagę, ale chciałbym żeby nowe osoby również się wypowiedziały. Może będzie łatwiej ocenić.

Mimo, iż jest wiele poradników, które łatwo znaleźć to wciąż są powielane te same błędy przez użytkowników.

Doskonały artykuł! Z olbrzymią przyjemnością robię Resteem!

W kwestii porządkowej. Zdaje się, że perpetuummobile nie jest dostępne dla osób, które tagują swoje posty tagiem #sp-group.

Gdzieś czytałem, że @mmmmkkkk311 nie wspiera osób zamieszczających ten tag.

Warto o tym wspomnieć, żeby osoby piszące tu dla zysku miały możliwość wyboru o jaką kuracje się starają.

Masz rację, tylko że zauważyłem wyjątki od tej reguły, a nie chciałbym zamieszczać informacji, które np. za parę dni będą nieaktualne, bo czarna lista się zmieni i sp-group na niej nie będzie.

Dzięki za resteem 😉

Posted using Partiko Android

A co, jesteś w sp-group? :D Jeśli nie, to nie ma sensu tagować, bo to elitarne grono, z rekrutacją tajną, blabla

No i wiele osób widząc ten tag omija go (ze względu na afery związane z nimi)

Nie, nie jestem w sp-group, chociaż otrzymałem zaproszenie jakiś czas temu.

W sensie, omijanie tagu będąc w grupie? Czy inne osoby omijają tag i nie czytają postów, które ten tag zawierają?

Posted using Partiko Android

Tego nie wiem - ogólnie osoby są dość wkurzone, gdyż kiedyś wyciekły rozmowy sp-group, w którym wyśmiewają się z różnych ludzi.

Ja zauważyłam, że i tak osoby, które są w Sp-group nie używają tego tagu i dostają głosy od Mk...
Więc nie wiem czy to jest tak bardzo istotne :)

Widocznie nie ma przymusu, ale lepiej jakby ktoś z sp-group się wypowiedział.

Posted using Partiko Android

@nieidealna.mama Czyli problemem nie jest potencjalna duża czy też mała wartość merytoryczna postów tylko używanie tagu? Dobrze rozumiem?

Posty tagowane sp-group bez względu na wartość merytoryczną jaka mają dla tagów, które wspiera poprzez perpetuummobile @mmmmkkkk311 nie są objęte wsparciem perpetuummobile?

Pytam, ponieważ chciałbym się upewnić, że dobrze rozumiem sytuację. Miałem prawie dwa tygodnie urlopu od Steemit i teraz po powrocie widzę, że trwa jakiś konflikt pomiędzy użytkownikami platformy.

Wyjaśniałaś mi ostatnio zasady związane z publikowaniem pod tagiem #pl-kobieta więc myślę, że jesteś bardziej zorientowana i na bieżąco w temacie.

Konflikt trwa od miesiąca, w którym wyszło, że "pokojowa" grupa wcale pokojowa nie jest, tylko robi sobie śmiechy z ludzi i to od miesięcy.

Rozumiem, że jako członek sp-group musisz teraz ratować honor grupy, ale cóż ...

fervi ja nic nie muszę ;) Honor mam własny :)

Teraz rozumiem sytuację. Konsekwencją działań członków tej grupy są takie a nie inne restrykcje nałożone na oznaczane jej tagiem posty.

Mnie ta "zbiorowa odpowiedzialność" nie przeszkadza. Pobyt na tej platformie nie jest moim sposobem na zarabianie to bardziej przyjemność pisania i czytania, wsparcie kryptowalut i możliwość promocji działalności prozwierzęcej. Jednak z pewnością są inni, którzy są członkami tej grupy, piszą dobre treści a nie są z nikim skonfliktowani i w takiej sytuacji obrywają po głowie za to, że są członkami jakiejś społeczności na Steemit?

Czy to jest w porządku?

Pytanie jest retoryczne - każdy ma swoją moralność i kieruje się własną etyką w kontaktach z innymi a ja z zasady nie oceniam innych ludzi to ich życie i ich decyzje. Tyle refleksji z mojej strony. :)

Ludzie często dobierają się w grupy, bo mają takie poglądy, a nie inne. I tak są często odbierani. Wiem, że wiele osób nienawidzi wielu innych. Także wybierając grupę będziesz źle postrzegany przez innych. Taka jest moja opinia

Dlatego się dziwię, że tam dołączyłeś, ale trudno

Mogę pomóc swoją delegacją we wsparciu polskich twórców.

Podoba mi się to, że @julietlucy wyszukuje dla grupy wartościowe posty do kuratorstwa osób nie związanych z sp-group i mogę je również upvotować wspierając twórców.

Jeżeli przez pryzmat tagu będę źle odbierany to cóż nie mam na to żadnego wpływu, dalej będę cieszył się procesem i możliwością funkcjonowania na tej platformie. :)

Podoba mi się to, że @julietlucy wyszukuje dla grupy wartościowe posty do kuratorstwa osób nie związanych z sp-group i mogę je również upvotować wspierając twórców.

Spoko, ale ja to robię codziennie rozdając z 20-40 głosów mając ~100k SP czy więcej. Także tego ;)

Fajnie, że Juliet daje głos, ale to 8 centów. Gdyby każdy tak pisał jak odda głos to pół steema to komentarze by były w ten sposób. Może trzeba być cichym bohaterem?

PS. No i cieszę się, że raz dziennie dajecie głos na kogoś spoza sp-group. Może raz dziennie ktoś będzie dawał na kogoś z waszej grupy głos? :-)

Dlatego śmieszy mnie ta grupa, wszyscy pracują na jedną osobę, która zgarnia hajs. Bywa.

Bardzo fajny post :) zapewne przyda się użytkownikom.

Dziękuję, oby się przydał.

Posted using Partiko Android

Zawsze dobrze jest zagłębić nieco swoją wiedzę, zwłaszcza w przypadku osób będących "średnio" na bieżąco ;) dzięki!

Mam nadzieję, że pomogłem 😉

Posted using Partiko Android

Sportbot nie jest mój ;) Ale robiłem go xd

Mam nadzieję, że wszystko inne się zgadza 😉

Posted using Partiko Android

Hi @baro89, I'm @checky ! While checking the mentions made in this post I noticed that @sauter-pl doesn't exist on Steem. Did you mean to write @saunter-pl ?

If you found this comment useful, consider upvoting it to help keep this bot running. You can see a list of all available commands by replying with !help.

Hi @baro89, I'm @hehecky! While checking the mentions made in this post I noticed that @lukmarkus doesn't exist on Steem. Did you mean to write @lukmarcus?

Hehe poprawione 😉 Ty jesteś lepszy niż @checky 😋

Dorzuciłbym jeszcze link do strony https://steemweb.pl/tags bo tam można przejrzeć jakie są polskie tagi

Mam odnośnik do strony w poście. Jest tam również informacja o tagach. 😉

No rzeczywiście jest :). Chyba muszę już iść spać bo ślepnę.

Genialny art i zawsze pomocny !!!!

Dzięki bardzo, oby posłużył 😉

Posted using Partiko Android

Coin Marketplace

STEEM 0.36
TRX 0.12
JST 0.039
BTC 69965.85
ETH 3540.49
USDT 1.00
SBD 4.71