Internet ADSL i VDSL część 2 - PCM, DLM i odległość od centrali

in #polish5 years ago

Z poprzedniej części dowiedzieliśmy się jak zbudowane jest łącze do naszego domu, zaś teraz pasowałoby się przyjrzeć czym dokładnie jest ADSL i VDSL.

1.jpg

Źródło

ADSL oznacza Asymmetric Digital Subscriber Line, czyli Asymetryczną cyfrową linię abonencką a jej cechą szczególną jest to, że pobieranie danych jest szybsze od jego wysyłania. Ta technologia jest obecnie najpopularniejszym sposobem dostępu do Internetu. Jeśli macie Internet dostarczany przy pomocy kabli miedzianych to na 99% korzystacie z technologii ADSL. Sama technologia jest podzielona jakby na dwa człony - ADSL, która umożliwia maksymalnie pobieranie danych z prędkością do 8 Mb/s oraz na ADSL 2+ który umożliwia pobieranie danych z maksymalną prędkością do 24 Mb/s. Tradycyjny odłam ADSL jest jeszcze spotykany jednak należy już do rzadkości.

Nowszą technologią dostępu do Internetu jest technologia VDSL która również opiera się na asymetrycznym dostępie do internetu, jednak maksymalna prędkość pobierania to nawet do 80 Mb/s. Niestety posiada ona dwa mocne minusy - działa na krótkich odległościach od centrali operatora oraz jest dużo bardziej podatna na zakłócenia niż ADSL.

Odległość od centrali

Bardzo często w internecie pojawia się pytanie:

Dlaczego ja mam tylko 3 Mb/s podczas gdy mój kolega, który mieszka 2 km ode mnie w tej samej miejscowości ma 15 Mb/s?

Postaram się w tym rozdziale rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące prędkości internetu. Na samym początku lekcja historii.

Obecna infrastruktura kablowa stworzona jeszcze za czasów państwowej firmy TPSA nigdy, podkreślam, nigdy nie była budowana z myślą o internecie. Wielu prezesów poszczególnych grup technicznych myślało, że telefon stacjonarny to szczyt techniki i nic więcej ludzie nie wymyślą. TPSA swego czasu bardzo mocno korzystała z tak zwanych urządzeń zwielokratniających PCM, ale o tym trochę w dalszej części artykułu. Jakie były konsekwencje takiego myślenia? Takie, że operator swoje centrale stawiał bardzo rzadko przez co abonenci czasami byli zasilani łączem o długości nawet 6 km. Na telefonach stacjonarnych takie odległości nie robiły większego wrażenia i póki one były to wszystko działało prawidłowo. Do momentu, aż pojawił się internet.

Gdy internet zaczął wchodzić do powszechnego użytku pojawiły się dwa problemy - jeśli na linii było zamontowane urządzenie PCM to internet po tym urządzeniu nie działał, drugi problem to długość łączy - im dłuższa trasa od centrali tym słabszy internet docierał do klienta.

Na samym początku użyjmy trochę wyobraźni. Mamy dwie rury - jedna o długości 300 metrów druga o długości 3 km oraz żarówkę o mocy 1000 W. Gdy żarówkę przyłożymy do krótszej rury i spojrzymy na jej drugi koniec to światło będzie widoczne. Kiedy jednak przyłożymy tą samą żarówkę do rury o długości 3 km to światło będzie widoczne bardzo słabo, o ile w ogóle będzie. Podobnie jest w przypadku internetu ADSL i VDSL.

3.png

Źródło

Na przedstawionym wykresie widzimy jak spada "moc" sygnału w stosunku do długości naszego łącza. Teraz sobie wyobraźmy, że we wnętrzu tego wykresu przesyłamy dane - im więcej miejsca jest pomiędzy osią X a linią na osi Y tym więcej danych możemy tam zmieścić. Jeżeli wykres nam maleje to automatycznie miejsce na nasze dane się zmniejsza co obniża prędkość internetu - mniej danych możesz przesłać w danym momencie.

DLM

Na każdej centrali znajduje się tak zwane urządzenie DLM, którego zadaniem jest analizowanie jakości przesyłanych danych i dostosowywanie prędkości do jakości naszego łącza. Po zamówieniu usługi DLM praktycznie cały czas sprawdza jak działa zakupiona przez nas usługa w aktualnej prędkości. Jeżeli mamy np. 50 Mb/s i wszystko działa poprawnie to DLM spróbuje podnieść tę prędkość np. do 70 Mb/s. Gdy przy tej prędkości zaczynają się pojawiać błędy na linii to DLM zaczyna obniżać prędkość aż do momentu uzyskania stabilności. Tak samo dzieje się, gdy nasza linia ulegnie uszkodzeniu - wtedy DLM drastycznie obniży prędkość.

Bardzo mocno działanie DLM mogą odczuć posiadacze usługi VDSL. Często jest tak, że po świeżym uruchomieniu usługi mamy 70 Mb/s, po tygodniu okazuje się że mamy 60 a po pół roku mamy 50. Od razu mówię, że nie ma sensu dzwonić do operatora i składać reklamacji ponieważ jest to problem nie do rozwiązania. Dlaczego?

Skoro ty masz usługę VDSL to wysoce prawdopodobne jest, że wszyscy sąsiedzi naokoło również tę usługę posiadają. Niestety VDSL "lubi" jak jest sam w kablu i nie lubi mieć sąsiadów. Kiedy pojawi się obok siebie kilka usług VDSL oraz inne usługi pokroju ADSL to zaczynają się one wzajemnie zakłócać przez co spada prędkość. Jest to problem na który w bardzo wielu sytuacjach nie można zaradzić.

PCM

Wyżej w tekście wspomniałem, że opisze co to takiego jest urządzenie PCM i dlaczego było ono stosowane na masową skalę przez TPSA. Urządzenie PCM to tak zwane urządzenie zwielokratniające które umożliwia działanie kilku abonentów na jednej parze miedzianej. Kiedy telefony stacjonarne zaczęły być montowane to był ogromny bum na nie i każdy chciał mieć telefon w domu. W końcu jak na tamte czasy była to ogromna nowość i każdy chciał ją mieć w domu. Niestety pojawił sie problem z kablami - posiadają one ograniczoną zasobność i trzeba było coś wymyślić, aby można było na jednym kablu upchać jak najwięcej klientów. Zastosowano więc urządzenia PCM.

Działało to na takiej zasadzie, że na centrali znajdowało się urządzenie nadawcze zbudowane z płyt elektronicznych, które potrafiły obsługiwać kilka numerów. Załóżmy, że mamy płytę co obsługuje 8 numerów zatem na centrali z portów POTS podłączamy 8 numerów do naszej płyty. Następnie naszą płytę podłączamy do jednej pary w kablu magistralnym i w ten oto sposób mamy już 8 numerów. Następnie należało zamontować np. na słupie urządzenie odbiorcze, które potrafiło wyodrębnić te 8 numerów na poszczególne porty a potem do tych portów były podłączane kable które szły do abonentów. Jak już wcześniej wspomniałem problem okazał się taki, że nie dało się po tych urządzeniach puszczać Internetu.

Pozostałe części

Jak to działa - Internet ADSL i VDSL. Część I - zestawienie łącza

Podsumowanie

Mam nadzieje, że dzięki temu artykułowi będziesz teraz wiedział dlaczego masz 3 Mb/s ;-).

Źródło

Własne doświadczenia.

Wsparcie

Podobało się? Obserwuj i wspieraj!

Sort:  

!tipuvote 2 hide

Dzięki! 🙂

Posted using Partiko Android

✅ Enjoy the vote courtesy of @themadcurator! Please consider following and casting a witness vote for @themadcurator to show your support! Just click here, it's easy!

Coin Marketplace

STEEM 0.34
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66344.62
ETH 3214.81
USDT 1.00
SBD 4.37