Erozja dachówki, blachy. Co można z tym zrobić?

in #polish6 years ago

20131019_134846.jpg
W jednym z poprzednich moich postów wspominałem już co się dzieje z dachówką, której powierzchnia jest bardzo porowata (głównie dachówki cementowe). Dachówki pozbawione angoby czy glazury w szybkim tempie ulegają erozji. Powłoka przebarwia się, wierzchnia warstwa potrafi pękać , łuszczyć się. A w otoczeniu leśnym, obserwujemy jak dachówka porasta mchem, czasem też grzybami. Pokrycia blaszane również z czasem ulegają zniszczeniu. Nawet najwyższej jakości farby nie są w stanie oprzeć się warunkom atmosferycznym i promieniom UV. Z czasem blachy blakną a ostatecznie ulegają korozji.
Czy przy każdej podobnej degradacji trzeba rozglądać się za nowym materiałem na nowe, świeże pokrycie?

20180214_110543.jpg

Otóż jest możliwość odświeżenia naszego pokrycia. Podstawą jest systematyczny przegląd dachu. Dzięki niemu systematycznie naprawiamy szkody które mogły by zaszkodzić w znaczny sposób budynkowi. Poza tym dzięki przeglądom dowiemy się kiedy już coś złego dzieje się z naszym pokryciem i w porę możemy dokonać mycia dachu, konserwacji a nawet malowania i nie ma znaczenia czy to będzie dachówka czy blacha.

rdzawablacha.png

Dachówka.

Kiedy podczas przeglądu stwierdzimy obecność roślinności na dachówce, glonów, mchów, porostów) możemy już zamówić ekipę, która nam umyję dachówkę. Do tego zadania potrzebny będzie zarówno specjalistyczny sprzęt i doświadczeni fachowcy. Dachówka jest myta za pomocą myjki wysokociśnieniowej z użyciem specjalnych i dokładnie dobranych płynów usuwających zabrudzenia ale i roślinność.. Przy odpowiednio łagodnych spadkach dekarze używają sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem i swobodnie się poruszają po dachu. W przypadku dachów o stromych połaciach czynność ta wykonuje się z podnośnika koszowego, co nieznacznie podnosi koszty usługi. Po dokładnym umyciu ciśnieniowym nakłada się na dachówkę za pomocą lancy specjalne płyny konserwujące dachówkę jeżeli nie wymaga malowania. Jeżeli dachówka jednak ma zniszczoną powierzchnię można w pierwszej kolejności pomalować ją przed konserwacją. Obecnie jest dostępny szereg odpowiednich farb do wyboru, praktycznie w każdym kolorze. Pierwszym krokiem jest naniesienie na dach środka gruntującego, który wzmocni dachówki i zwiększy przyczepność późnej nałożonej farby. Warstwy farby na dach nakłada się metodą natryskową, zazwyczaj w dwóch warstwach. Po malowaniu i dokładnym wyschnięciu można zakonserwować już dach specjalnymi środkami ochronnymi , które zapobiegną ponownemu porastaniu dachówki zieleniną.

Blachy: blachodachówka, trapezy

Na dachach pokrytych arkuszami blachy, wykonuje się fachowe czyszczenie.
W pierwszych działaniach zabezpiecza się okna, kominy i inne miejsca narażone i podatne na działanie detergentów czyszczących, ale także osłania się elementy przed farbą, która mogła by zabrudzić takie powierzchnie. Miejsca na blachach mocno skorodowane czyści się i szlifuje do poziomu ocynku, zazwyczaj mechanicznie za pomocą przygotowanych szlifierek. Trudno dostępne miejsca szlifuje się ręcznie papierem ściernym czy tez szczotkami drucianymi. Naniesiona na dach wcześniej chemia zdecydowanie ułatwia usunięcie zabrudzeń, starej farby i przede wszystkim rdzy. Po dokładnym wyczyszczeniu dachu następuje jego mycie przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Następnie stosując odpowiedni preparat należy odtłuścić dach a wkrótce po tym można już nanieść odpowiedni środek gruntujący. Zapewni on wyższą przyczepność farby do powierzchni blachy.

myjka.png

Jednym z ważniejszych elementów przy malowaniu blach są odpowiednie warunki atmosferyczne. Pomijając opady, malowanie można wykonywać w odpowiedniej temperaturze. Jeśli jest zbyt gorąco blacha osiąga bardzo wysoką temperaturę, wówczas po nałożeniu farby, zawarty w niej rozpuszczalnik bardzo szybko odparowuje, następstwem tego jest tworzenie się bąbelków powietrza, które w dalszej kolejności po prostu pękają zostawiając na powierzchni małe dziurki. Aby tego uniknąć latem maluje się zazwyczaj wczesnym rankiem albo po południu, gdy słońce nie jest już naszym przeciwnikiem.

malowanie.png

Powierzchnie dachów oczywiście można malować też ręcznie, za pomocą pędzli i wałków, tym sposobem jednak nie osiągniemy takiego efektu jak przy natrysku. Odpowiednio przygotowana ekipa dokona odświeżenia pokrycia szybko i sprawnie, odpowiednio konserwując je po wszystkim. Odpowiednia konserwacja zapobiegnie powrotom ognisk rdzy w przypadku blachy a w przypadku dachówki powstrzyma nawrót mchów i porostów. Powierzchnie muszą również wytrzymać stałe "bombardowanie" promieniami UV, czasem kwaśnych deszczy. W warunkach "domowych", systemem gospodarczym możemy nie sprostać zadaniu, warto więc skorzystać z usług specjalistów i cieszyć się odświeżonym pokryciem przez długie lata.

Vote! Resteem! Comment!

Coin Marketplace

STEEM 0.32
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66004.40
ETH 3243.40
USDT 1.00
SBD 4.19