Zdarzyło to się... 526 lata temu. Krzysztof Kolumb odkrywca Ameryki

in #polish5 years ago

Genueński żeglarz Krzysztof Kolumb w służbie hiszpańskiej pary królewskiej króla Ferdynanda i królowej Izabeli po dwóch miesiącach spędzonych na otwartym oceanie płynąc dowodzonymi przez siebie okrętami na zachód z misją odkrycia nowej drogi do Indii dobił w dniu 12 października 1492 roku do brzegu wyspy, którą nazwał San Salvador. Odkrycie to ogłoszono jako odkrycie Nowego Świata dla królestwa hiszpańskiego, jednakże nie był on pierwszym Europejczykiem, który dotarł do kontynentu amerykańskiego. Najprawdopodobniej jako pierwszy dotarł do Ameryki Północnej 492 lata wcześniej Leif Eriksson, który przybył do lesistego lądu z piaszczystymi plażami, który nazwał Markland w okolicach Zatoki Hudsona. Również Celtowie i Fenicjanie prawdopodobnie tu dopływali do Ameryki, ale to właśnie Kolumb przeszedł do historii jako odkrywca Ameryki.


800px-Portrait_of_a_Man,_Said_to_be_Christopher_Columbus.jpg

Misją Kolumba nie było bynajmniej odkrywanie nieznanych lądów, otrzymał on zadanie odkrycie nowej zachodniej drogi do Wschodnich Indii (tak wtedy nazywano wschodnie wybrzeże Azji z Japonią włącznie). Ta idea zyskała aprobatę hiszpańskiej korony, która dostrzegła w tym szansę na szybsze, tańsze i bezpieczniejsze prowadzenie handlu przyprawami z azjatyckimi krajami. Poszukiwanie nowego szlaku było spowodowane upadkiem Cesarstwa Bizantyjskiego w 1453 roku i podbojem przez muzułmańskich Turków terenów Bliskiego Wschodu, przez co podróż drogą lądową i morską oraz handel z krajami Dalekiego Wschodu stawał się bardzo niebezpieczny i drogi.

Krzysztof Kolumb żeglując na zachód zamierzał dopłynąć do Japonii, zamiast tego dopłynął do wysp archipelagu Bahama. Podczas kolejnych trzech wypraw odkrył dla korony hiszpańskiej Wielkie i Małe Antyle oraz karaibskie wybrzeże Wenezueli i Ameryki Środkowej. Tak więc główny cel misji nie został osiągnięty, ale był również drugi cel, który przyświecał genueńczykowi, było to szerzenie chrześcijaństwa w świecie rozpaczliwie go potrzebującym. W tym względzie odniósł sukces, gdyż chrześcijaństwo rozpowszechniło się w Nowej Ziemi i do dziś jest największą religią na półkuli zachodniej.


Columbus1.PNG

Co się stało z Krzysztofem Kolumbem, po tym jak odkrył Nowy Świat dla Hiszpanii? Zanim wyruszył na swoją wyprawę zawarł z parą królewską układ, na jego mocy, w przypadku sukcesu misji miał otrzymać rangę admirała floty, ponadto miał prawo mianowania wicekróla i gubernatora wszystkich nowo odkrytych ziem, które miał włączyć do korony hiszpańskiej. Miał prawo od 10 procent z wszystkich przychodów osiąganych z Nowego Świata. Dodatkowo miałby również możliwość kupienia jednej ósmej udziałów w dowolnym komercyjnym przedsięwzięciu na nowych ziemiach i otrzymania jednej ósmej zysków. Dlaczego para królewska złożyła mu tak hojną ofertę?

Zasadniczo Hiszpanie nie chcieli zostać w tyle w odkryciu zachodniego szlaku żeglugowego do Azji, wiedzieli, że Kolumb złożył propozycję świadczenia swoich usług dla Portugalii, Genui, Wenecji a nawet Anglii. Chociaż żadne z tych państw nie było zainteresowane jego usługami Hiszpanie uważali, że Kolumb coś knuje i nie chcieli, żeby ktokolwiek inny przebił ich oferty.


800px-Santa-Maria.jpg

Nie znalazł nowych lądów w Azji, ale odkrył Nowy Świat, zgodnie z umową został wyznaczony do obiecanych mu funkcji, został z nich zwolniony w 1500 roku po znaczącym wzroście skarg kolonistów na jego autorytarne rządy w Hispanioli. Ponieważ został zwolniony, król Ferdynand uważał, że powinien on zostać pozbawiony 10 % udziałów w przychodach. Doprowadziło to do serii procesów przeciwko Koronie, które trwały jeszcze po śmierci Kolumba, gdyż jego spadkobierca syn Diego uważał się za uprawnionego do przyobiecanych ojcu procentu zysków osiągniętych przez kogokolwiek na półkuli zachodniej.

Krzysztof Kolumb zmarł w Valladolid, w wieku 54 lat, w dniu 20 maja 1506 roku. Przyczyna jego śmierci pozostaje do dnia dzisiejszego tematem spornym historyków i współczesnych lekarzy. Najprawdopodobniej zapadł na jedną z nieznanych w tamtych czasach chorób tropikalnych, gdyż przez ostatnie lata cierpiał na wiele dziwnych gorączek, z objawami obejmującymi krwawienie z oczu i długimi atakami czegoś, co wyglądało jak okropny atak podagry.

Trudno obecnie wyodrębnić materiał genetyczny do badań w celu określenia przyczyny śmierci Kolumba, z uwagi, że szczątki żeglarza były wielokrotnie przenoszone, najpierw pochowano go w Valladolid, następnie jego syn przeniósł je do klasztoru La Cartuja w Sewilli, w 1542 roku zgodnie z ostatnią wolą Kolumba, żeby być pochowanym w Ameryce, zostały przeniesione do Colonial Santiago Domingo (obecnie Dominikana), a po zajęciu w 1795 roku wyspy przez francuzów przeniesiono je do kubańskiej Hawany. Sto lat później po tym jak Kuba uzyskała niepodległość w 1898 roku jeszcze raz to co zostało z wielkiego odkrywcy przetransportowano przez Atlantyk z powrotem do Hiszpanii, szczątki spoczęły w katedrze w Sewilli. Chociaż badacze z Dominikany kwestionują, żeby kiedykolwiek szczątki opuściły wyspę.


800px-Tumba_de_Colon-Sevilla.jpg


Subiektywne opracowanie, które ma na celu przybliżyć czytelnikowi w sposób przystępny wydarzenia historyczne, wspomagałem się materiałami z Wikipedii i innymi. Obrazy pochodzą z Wikimedia na licencji CC0.

Coin Marketplace

STEEM 0.35
TRX 0.12
JST 0.040
BTC 70753.86
ETH 3589.34
USDT 1.00
SBD 4.75