[Zdarzyło to się...] 73 lata temu. Kapitualcja III Rzeszy Niemieckiej

in #polish6 years ago

Przypominając wydarzenia z historii nie należy zapominać, że XX wiek to również historia, z tym, że zwykliśmy o niej mówić współczesna.

W dniu 8-go maja 1945 roku zakończyła się oficjalnie druga Wojna Światowa w Europie, jedna z najkrwawszych tragedii jakiego doświadczył Stary Kontynent. Prezydent III Rzeszy Karl Dönitz wydał pełnomocnictwa do podpisania bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu przed aliantami, akt kapitulacji został podpisany 7-go maja 1945 roku we francuskim Reims, a następnie dzień później w stolicy III Rzeszy - Berlinie.

Dlaczego dwukrotnie podpisano akt kapitulacji, w Reims i w Berlinie? Z dyplomatycznego punktu widzenia przedstawiciel radziecki w Reims nie miał oficjalnego pełnomocnictwa do podpisywania czegokolwiek związanego z kapitulacją Niemiec. W związku z tym sowieci uznali kapitulację w Reims jako "wstępną", ale wojna nie była jeszcze zakończona według ich mniemania. Z należytą ceremonią, akt kapitulacji został zatem powtórzony w Berlinie w dniu 8-go maja 1945 roku, gdzie akt kapitulacji III Rzeszy został podpisany przez niemieckiego feldmarszałka Wilhelma Keitla naczelnego dowódcę Oberkommando der Wehrmacht (OKW) oraz przez marszałka Związku Radzieckiego Georgija Żukowa, amerykańskiego generała Carla Spaatza i brytyjskiego marszałka lotnictwa Arthura Teddera.

Oficjalna kapitulacja zakończyła działania wojenne w Europie. Na pamiątkę tego dnia w wielu krajach obchodzony jest Dzień Zwycięstwa między innymi we Francji, Norwegii, Republice Czeskiej, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii i oczywiście w Polsce. Z uwagi na różne strefy czasowe w chwili podpisywania kapitulacji w Moskwie był już 9-ty maja 1945 roku, w związku z tym przez lata Dzień Zwycięstwa obchodzony był w krajach bloku wschodniego (w tym w Polsce) co roku 9-tego maja. Obecnie ma to miejsce w Izraelu, Serbii, Bośnii i Hercegowinie oraz oczywiście w Rosji i dawnych republikach radzieckich (Gruzja, Kazachstan, Białoruś i Ukraina).

Poniżej strona tytułowa z ówczesnego New York Times, który informował o zakończeniu wojny w Europie, jednakże w tym samym nagłówku informuje o kontynuacji walk w największej i najtragiczniejszej bitwie o japońską wyspę Okinawa. Wojna na Pacyfiku nadal trwała i zakończyła się kapitulacją Japonii w dniu 2-go września 1945 roku.


32169327_1721625337872679_5895625070901985280_n.jpg

Druga Wojna Światowa na wszystkich frontach, jest uznawana za najbardziej krwawy wojskowy konflikt w historii ludzkości. Dokładne dane odnośnie liczby śmiertelnych ofiar konfliktu raczej nigdy nie zostaną poznane, jednak istnieją wiarygodne dane, które mówią o 60 milionach ofiar ludzkich, co stanowiło 3% przypuszczalnej światowej populacji w 1940 roku (na świecie żyło około 2,2 miliarda ludzi)

Późniejsza historia szczególnie wschodniej Europy dowodzi, że co prawda wojna z Niemcami się zakończyła zwycięstwem, ale o wolność i niepodległość własnego kraju trzeba będzie jeszcze długo walczyć, gdyż zakończenie wojny nie przyniosło pełni wyzwolenia z pod okupacji obcego państwa.


Subiektywne opracowanie, które ma na celu przybliżyć czytelnikowi w sposób przystępny wydarzenia historyczne, wspomagałem się materiałami z Wikipedii i innymi. Obrazy pochodzą z Wikimedia na licencji CO0.

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 64777.26
ETH 3101.53
USDT 1.00
SBD 3.84