Organizacje na rzecz praw mężczyzn

in #polish5 years ago

prawa mężczyzn.jpg

Tak, takie organizacje istnieją. Walczą z dyskryminacją ojców w sądach rodzinnych, pomagają męskim ofiarom przemocy domowej, walczą z fałszywymi oskarżeniami o gwałt czy przemoc domową i z innymi formami dyskryminacji mężczyzn (jak np. nierówny wiek emerytalny). Poruszają tematy dużego odsetka mężczyzn wśród samobójców, czy osób bezdomnych. Nie mają zbyt dużego przebicia w mediach, ale radzą sobie, zyskując coraz większą popularność dzięki internetowi.

Organizacje z Polski

W Polsce do niedawna nie istniał prawie żaden ruch praw mężczyzn jako taki, a jedynie różne organizacje ojcowskie. Wyjątkiem była Fundacja Masculinum, która zajmuje się prowadzeniem psychoterapii dla mężczyzn, a także ochroną ich praw i przełamywaniem stereotypów.

Kolejną inicjatywą jaka powstała w tym temacie to Społeczny Rzecznik Praw Mężczyzn, zapoczątkowana przez Macieja Wójcika. Niedawno przy SRPM powstała także realnie działająca organizacja, a więc Ruch Rzeczywistego Równouprawnienia. W dniu 7 marca tego roku, jej członkom oraz osobom wspierającym udało się zorganizować manifestację przeciwko dyskryminacji mężczyzn przed siedzibą Rzecznika Praw Obywatelskich. A także spotkać się z pracownikami biura RPO. Dodam, że rozmowy te, zwłaszcza w temacie praw ojców były całkiem udane, poniżej możemy zobaczyć notkę z tego wydarzenia:
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/z-ojcami-o-ich-prawach-spotkanie-rpo-w-sprawie-nowelizacji-kodeksu-rodzinnego-i-opiekunczego

Natomiast, jeśli chodzi o same organizacje broniące praw ojców w Polsce, są to m.in.:
-Dzielny Tata i działające przy nim Forum Matek Przeciw Dyskryminacji Ojców
-Narodowe Centrum Ojcostwa
-Centralne Stowarzyszenie Obrony Praw Ojca i Dziecka
-Stowarzyszenie Prawo Dziecka
-Stowarzyszenie Dla Dobra Dziecka

Z polskich organizacji warto również odnotować Fundację Fortior, która zajmują się pomaganiem męskim ofiarom przemocy (głównie seksualnej i przemocy domowej).

Organizacje zagraniczne

W innych krajach działają już całkiem nieźle zorganizowane ruchy praw mężczyzn. Amerykański Men’s Rights Movement i związany z nim portal A Voice for Men ewidentnie przetarł tu szlaki. Stąd wzięło się określenie Men’s Rights Activist (MRA), czyli aktywista na rzecz praw mężczyzn. Analogiczne odpowiedniki organizacji można znaleźć także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu czy Australii. Występują także pod innymi nazwami niż MRM, jak Justice for Men and Boys z Wielkiej Brytanii, czy Canadian Association for Equality z Kanady.

Organizacje na rzecz praw mężczyzn istnieją także poza cywilizacją zachodnią. Przykładem są tu Indie, które chociaż na pierwszy rzut oka kojarzą się tylko z dyskryminacją kobiet, to występuje tam również dyskryminacja mężczyzn. Np. brakuje neutralnych płciowo przepisów w sprawie przemocy seksualnej i przemocy domowej (tylko kobieta może zostać uznana za ofiarę); fałszywe oskarżenia o tzw. podżeganie do zabójstwa z posagu są używane jako broń w sprawach w sprawach rozwodowych (o czym powstał nawet film dokumentalny "Martyrs of Marriage"); podobnie wykorzystywane także fałszywe oskarżenia o gwałt. Z tego typu problemami walczą takie organizacje jak Save Indian Family, czy Vaastav Foundation.

PS. We wspomnianych organizacjach oprócz mężczyzn, działają także kobiety, w USA i Kanadzie panie wspierające ochronę praw mężczyzn stworzyły nawet własną sekcję, czyli Honey Badgers

PS. 2 W artykule opisałem tylko organizacje działające w świecie realnym, jeśli zaś chodzi o portale internetowe w omawianej tematyce, pisałem o nich w tekście "Historia polskiej manosfery".

Sort:  

teraz tylko czekać na marsz heteroseksualnych

!tipuvote 0.3 hide

Coin Marketplace

STEEM 0.35
TRX 0.12
JST 0.040
BTC 70601.11
ETH 3576.21
USDT 1.00
SBD 4.78