Pikselowa sztuka DIY

in #polish5 years ago

Witajcie drodzy Steemianie, lecimy z kolejną częścią naszego mini samouczka do tworzenia pixel art'ów. Swoją drogą, lubicie posty w nieco luźniejszej formie? Dajcie znać.
Co dzisiaj robimy? Zapoznamy się z funkcjami programu Pyxel Edit, nauczymy się z nich korzystać oraz spróbujemy naszą wiedzę wykorzystać w praktyce.

Dla niewtajemniczonych zapraszam do pierwszego posta, w którym tłumaczę to i owo :).


1.PNG

Pamiętamy wygląd programu z pierwszej części? Super, wytłumaczmy sobie parę rzeczy. W tej części skupimy się stricte na narzędziach z lewej sekcji. To właśnie z nich będziemy korzystać przez większość czasu.


3.png

W porządku, czas na omówienie panelu głównego. Opanowanie go przyspieszy naszą pracę a wygoda w użytkowaniu będzie przyjemnością podczas projektowania.

  1. Aktualny kolor podstawowy oraz drugorzędny,
  2. Przywraca kolory do stanu domyślnego (czarny oraz biały),
  3. Magiczna różdżka – zaznacza cały obszar, który jest jednolitym kolorem bądź strukturą,
  4. Gumka,
  5. Kreator elips, okręgów,
  6. Zamienia kolor drugorzędny na podstawowy,
  7. Offset Tool – narzędzie pozwalające na wielokrotne przemieszczanie się obrazu (popularna mozaika),
  8. Zarządzanie pojedynczymi klatkami animacji,
  9. Lupa,
  10. Wyśrodkowanie obszaru roboczego,
  11. Funkcja do przodu,
  12. Zamiana koloru podstawowego na drugorzędny,
  13. Zaznaczanie danego obszaru projektu,
  14. Ołówek
  15. Kreator prostokątów, kwadratów,
  16. "Wiaderko" – wypełnianie obszaru jednym kolorem,
  17. Próbka – pobiera dany kolor i zapisuje go w miejscu podstawowym,
  18. Nakładanie plansz na obraz,
  19. Edycja zakresu animacji,
  20. "Rączka" – zmienia położenie obszaru roboczego,
  21. Wyśrodkowanie obrazu,
  22. Funkcja do tyłu, cofnij.

"Klawiszologię" mamy za sobą. Przejdźmy do utworzenia naszego projektu. W tym celu wybieramy przycisk File a następnie klikamy New. Wyskoczy nam okno, w którym wybierzemy typ projektu. Do wyboru mamy tryb animacji bądź tryb obrazu. W naszym przypadku klikamy na przycisk Single image document, czyli tryb obrazu.
Aby utworzyć projekt potrzebujemy jeszcze ustalić wymiary naszego obrazu. Zawsze domyślnie wpisuje 1280 na 720 pikseli. Każdy ma swoje gusta :).


4.PNG

Gratulacje! Utworzyłeś swój własny projekt! Może warto teraz coś narysować?
Pierwszym pomysłem na jaki wpadłem to...obraz kuli Ziemskiej. Całkiem proste do naszkicowania, prawda?
Zaczynajmy!
Dla ułatwienia naszej pracy przybliżmy sobie nasz obszar roboczy (do tego celu użyj scroll'a na myszce) i wybierzmy narzędzie do tworzenia okręgów. Ważne jest aby utworzyć idealne koło, do tego celu musimy trzymać przycisk Shift.


5.PNG

Koło, które utworzyłem ma wymiary 40 na 40 pikseli. Zapytacie, do licha tworzę takie mało koło kiedy obszar projektu wynosi 1280x720?! Zaraz o tym powiemy. Przejdźmy teraz do utworzenia obrysu poszczególnych kontynentów. Przyda się tutaj znajomość geografii...bądź użycia Google Grafiki :> Chociaż...polecam utworzenie własnego modelu Ziemi, tak dla zabawy.


6.PNG

W porządku, obrys gotowy. Wypełnijmy pola odpowiednio wodą oraz lądem. Do tego celu warto użyć kolorów domyślnych, później będziemy bawić się w udoskonalanie naszej planety.


7.PNG

Coraz bardziej przypomina to planetę. Jednak jest jakaś taka....zbyt prosta. Przyszedł czas na cieniowanie. Jedynym wyznacznikiem będzie częstotliwość cieniowania oraz ilość kolorów. Im więcej tym lepiej, ale bez przesady. W końcu to pixel art!


8.PNG

Nooo, teraz to możemy wyjść do ludzi (albo nie). Jak widzicie użyłem na prawdę małej ilości odcieni, mimo to (moim zdaniem) efekt końcowy wygląda na prawdę obiecująco.
Zanim dokończymy nasz projekt, przyszedł czas na skalowanie. No chyba, że chcemy aby nasza planeta była bardzo mała :>
Zaznaczmy nasz obszar odpowiednim narzędziem, po zaznaczeniu wciśnijmy Ctrl + C. Spokojnie możemy usunąć naszą starą planetę z obszaru. Odznaczmy pole i wciśnijmy Ctrl + V. Teraz trzymając przycisk Shift chwytamy za narożnik i rozciągamy nasz obraz do pożądanego przez nas rozmiaru.


9.PNG

Widać różnicę prawda? Okej, czas pokazać światu naszą robotę. Zapiszmy nasz projekt w odpowiednim folderze. Po wciśnięciu Ctrl + S pokaże nam się okno, w którym wybierzemy miejsce zapisu pliku. Pamiętacie nasze foldery? Świetnie, naszą planetę zapiszmy w folderze o nazwie Struktury. Pamiętajcie, projekty muszą być zapisywane w formacie .pyxel!

Aby wyeksportować projekt, na przykład do pliku PNG wciskamy przycisk File następnie Export i wybieramy opcję Export image. Pojawi się okno pytające nas o lokalizację zapisu pliku, format, nazwę itp. Po ustawieniu wszystkiego wedle potrzeb wciskamy przycisk Save. Plik pokaże się w wyznaczonym przez nas miejscu.


Planeta.png

I jak myślicie, to nie było wcale takie trudne prawda? Mam nadzieję :> Widzimy się w kolejnej części, gdzie utworzymy naszą pierwszą animację!
Swoją drogą....macie jakieś pomysły na GIF'a? Piszcie śmiało!

Sort:  

Gif?
Taki czlowieczek biegnący po tej kuli ziemskiej. Kula może się obracać w prawo, a w lewo na górze może być ludek, który biegnie. 😁

O to będzie dobry pomysł! Dopiszę do listy :)

Posted using Partiko Android

Coin Marketplace

STEEM 0.36
TRX 0.12
JST 0.039
BTC 70181.59
ETH 3549.53
USDT 1.00
SBD 4.74