Jakże zabójcza bywa ciekawość

in #polish5 years ago (edited)

Kilimandżaro to pokryta śniegiem góra, wysokości 19 710 stóp, o której powiadają, że jest najwyższa w Afryce. Szczyt zachodni znany jest pod nazwą „Ngaje Ngai”, czyli Dom Boga. Tuż pod zachodnim szczytem leży wyschnięty i zamarznięty szkielet lamparta. Nikt nie potrafił dotąd wytłumaczyć, czego mógł szukać lampart na tak wielkiej wysokości.

Ernest Hemingway, Śniegi Kilimandżaro

Ja również nie potrafię wytłumaczyć czego mógł szukać na wysokości 5895 m n.p.m. lampart ale mogę sobie głośno pomyśleć... Wiadomo, że ten czwarty co do wielkości kot na świecie zamieszkuje przeważnie zalesione tereny i sawannę.

Poluje w nocy a w dzień odpoczywa. Z reguły prowadzi osiadły tryb życia jednakże może migrować w poszukiwaniu pożywienia i nowych terenów łowieckich. Być może właśnie to jest powodem obecności szkieletu lamparta na tak dużej wysokości ? Z naukowego punktu widzenia to wyjaśnienie wydaje się bardzo prawdopodobne. Nie jestem jednak do końca do niego przekonany. Nie daje mi spokoju myśl, że powodem obecności lamparta pod zachodnim szczytem mogła być ciekawość.

To zachowanie polegające na nieświadomym pragnieniu poznania jest charakterystyczne nie tylko dla człowieka. Również zwierzęta realizują to zachowanie np. koty wobec pobytu w nowym miejscu lub wobec nowych przedmiotów, które pojawiają się w ich otoczeniu. Dlatego bardziej przemawia do mnie teoria, że lamparta do wędrówki w tak wysokie partie gór popychała właśnie ciekawość. Ten zew nieznanego i instynktowne pragnienie poznania go, przypłacił życiem.

My ludzie nie jesteśmy pod tym względem inni. To właśnie ciekawość jest powodem tego, że wysyłamy sondy kosmiczne poza Układ Słoneczny. Tak tak... w 1977 roku amerykańskie rakiety Titan 3E-Centaur

wyniosły w kosmos dwie sondy Voyager 1 i Voyager 2. W 2012 roku Voyager 1 po zakończeniu misji badania Jowisza i Saturna opuścił Układ Słoneczny.

Inna misja kosmiczna - bezzałogowa sonda Pionier 10 wystartowała już w 1972 roku. Miała dotrzeć do Jowisza i jego księżyców i zebrać materiał badawczy na potrzeby kolejnych misji. Wyniosła ona również w przestrzeń międzygwiezdną wiadomość do obcych cywilizacji. Jest to aluminiowa plakietka pokryta cienką warstwą złota o wymiarach 6 x 9 cali (15 x 23 cm) z wygrawerowanymi informacjami na temat ludzkości. Jej autorami są Frank Drake oraz Carl Sagan.

Sonda Pionier 10 również porusza się obecnie poza Układem Słonecznym. Ostatnie sygnały z sondy odebrane zostały stycznia 2003 roku. Kolejne sondy ruszyły w podróż daleko poza Układ Słoneczny. Czy staną się forpocztą ludzkości w spotkaniu z innymi cywilizacjami z głębi kosmosu?

Korzystając z doświadczeń zebranych w misjach bezzałogowych, ludzie sami chcieli wyruszyć w kosmos. Nim to się jednak stało, iluż śmiałków, ludzi i zwierząt, pilotów oblatywaczy i kosmonautów straciło życie podczas testów i pierwszych misji kosmicznych? Wszystko to za sprawą ciekawości i pogoni za marzeniem o poznaniu tajemnicy wszechświata.

Jakże zabójcza bywa ciekawość... Jak wysoką cenę trzeba za nią czasem zapłacić.


Bibliografia - Wikipedia
Foto - Pixabay, Wikimedia

Sort:  

!tipuvote 0.3 hide

Chciałbym móc o tym myśleć w ten sposób, ale mój cynizm każe mi raczej wierzyć, że do eksploracji kosmosu pchają ludzi raczej takie motywatory jak chciwość, żądza władzy czy sławy. Wystarczy zdać sobie sprawę, że za większość dotychczasowej eksploracji kosmosu zawdzięczamy zimnej wojnie i wyścigowi kosmicznemu największych mocarstw planety. Teraz ten wyścig kosmiczny zaczynają pchać jeszcze prywatne firmy, które nie istnieją przecież by zaspakajać czyjąś ciekawość, ale by szukać zysków.

Wiem, że wśród tych dziesiątek tysięcy ludzi. którzy pracują nad tym by ludzkość "mogła sięgnąć gwiazd" są na pewno takie jednostki, których motorem jest właśnie Ciekawość. Podejrzewam, że ich wkład należy do najważniejszych, ale czy łatwo im zachować to spojrzenie, zachować w sobie tę wspaniałą cechę w takim otoczeniu? Obawiam się, że nie.

To wszystko prawda.

Jednak uważam, że dalej motorem tej chciwej machiny są właśnie te jednostki, które "patrzą w gwiazdy" nie przez pryzmat wykorzystujących ich polityków i biznesmenów ale właśnie przez ciekawość i pragnienie odkrywania.

Bardzo ciekawy tekst.
Twój post został podbity głosem @sp-group-up. Kurator @julietlucy.

Coin Marketplace

STEEM 0.35
TRX 0.12
JST 0.040
BTC 71539.00
ETH 3603.23
USDT 1.00
SBD 4.75