Historie není vždy hysterie (téma týdne)

in #tematydne6 years ago

Jedno z mých oblíbených témat je historie. Nemyslím teď biflovačku dějepisu ve škole, ale skutečné příběhy, nebo klidně i smyšlené, ale inspirované příběhem který se stal nebo mohl stát. V knihách, článcích, učebnicích. Příběhy, které zobrazují dobu, a hlavně život v době, kdy se udály. Fantasy knihy a filmy mohou být taky dobře zpracovány, ale mne více fascinuje skutečná historie.

V mládí jsem četl Lovce mamutů od Štorcha, určitě si všichni vzpomenou na zfilmovanou Osadu Havranů s mladým Jirkou Bartoškou. To byly zajímavé časy, ale trochu se mi na této době něco nezdálo. Asi ta omezenost místem, kmen měl nějaké svoje území a dál se nevydával. Taky proč, stačí nalézt místo, kde se dá bydlet a mít poblíž nějaké loviště nebo řeku a bylo po starostech, tedy po těch základních - něco nad hlavou a v žaludku. O starosti v té době určitě nouze nebyla a když už se něco dělo, šlo většinou o život.


Zdroj: Pixabay – CC0 licence

Doba cestovatelů a dobyvatelů, počínaje starým Řeckem, na něž navázal Alexandr Makedonský svým dobýváním světa a poté Římská nadvláda nad Středomořím (neplést se Středozemí od Tolkiena). To je pro mne velmi oblíbená část historie a jejich příběhů. O Heleně Trójské a Trojské válce, o Punských válkách, bozích na Olympu, Kleopatře, Spartakovi, putování římských legií do Británie a mnohé další.

Na toto téma lze vymyslet také spoustu scénářů a tyto filmy mne hrozně baví, protože umí popsat tu dobu takovým způsobem, že člověk ví, jak by se v té době asi mohlo žít. No přiznejme si, žádný med to nebyl, dril gladiátorů nebo legionářů se asi nedá srovnat se současným (nebo spíše dřívějším) pobytem na vojenské službě. Také pokud jste se nenarodili zrovna jako císař nebo příslušník nejvyšší třídy, váš život byl asi spíš utrpení než radost, ale vydat se do této doby alespoň myšlenkou tím že shlédnu nějaký film o té době nebo si přečtu nějakou knihu, je prostě fajn. A nestojí mě to hektolitry potu jako ty legionáře, kteří denně museli ujít desítky kilometrů při transferech po říši.

Doba temna neboli středověk byl snad ještě horším místem pro život, ale ty příběhy jsou snad ještě poutavější. Tedy ty dobrodružné výpravy, ač za zkaženým cílem pozabíjet pár cizáků. Křížové výpravy jsou krásným příkladem zneužití nějaké myšlenky nebo důvěry v ty nejhorší činy. Ale z historického hlediska nebo ukázky taktiky boje jsou krásným příkladem, jak smýšleli tehdejší vojevůdci.


Zdroj: Pixabay – CC0 licence

Ještě o krok dál nebo spíše blíž nám jsou námořní výpravy Kryštofa Kolumba, Fernanda Magallanese, Vasco da Gamy a conquistadorů Hernána Cortéze a Francisca Pizarra, pirátů nejen z Karibiku. Na moři byl život snad ještě neuctivější, kurděje, mořská nemoc, nedostatek prostoru, hygieny, možnosti popovídat si s osobou opačného pohlaví. Ten pocit, když máte za kapitána tyrana, který vás bičuje za každý skutečný nebo vymyšlený přestupek a není úniku, musí být opravdu šílený. Potažmo když plujete s Kolumbem někam, kam ani už nevěříte že doplujete a on vám zarytě tvrdí, že už za chvíli v té Indii budeme. No není to k zbláznění?

Čím více se blížím naší době, tím byly podmínky pro život asi přívětivější, pokud tedy zrovna nežijete v místech průchodu vojsk jako např. v dobách Napoleona nebo 30.leté války. A pokud jste ještě navíc mladý jinoch, šance že vás odvedou na vojnu za dob Rakouska-Uherska byla hodně vysoká, zelené karty na alergii ještě tehdy tolik nefrčely. Ale v této době jste už měl jakáž takáž práva, ale pořád platilo, že když jste se znelíbil pánům, nebylo cesty úniku.


Zdroj: Pixabay – CC0 licence

Co je ale pozitivní na tom všem? Že žijeme v době, která dává šanci na stejný start prakticky každému. Tolik příběhů, kdy se z dítka chudých rodičů stal díky nápadu a jeho realizaci člověk, o kterém se píše ve Forbesu, je dnes nespočet. Když jste se v dobách Říma narodil jako otrok, už jste téměř jistojistě věděl, že v době skonu jím budete také.

Taky vzdělání každého jedince se rapidně zlepšilo. Nejen to základní, ale když je člověk snaživý a má nějaké cíle, dokáže se vzdělat i díky přístupnosti informací na internetu.

Takže ono je vlastně krásné v dnešní civilizované a vzdělané době si odskočit na pár odstavců a kapitol nebo na dvouhodinový biják v kině do dob Kleopatry, Napoleona nebo šlechtické rodiny Crawleyových a potom se vrátit do reality ke svým mnohdy malicherným strastem..

Téma týdne je tedy historie a kdo pro ty, jež nestihli téma moje kniha je tu šance použít text nebo námět, ideu, který by třeba použili na to téma. Možná snad kromě žánru science fiction a fantasy, protože ty se neodehrávají v minulosti, ale na druhou stranu, všechny knížky byly přeci napsány v minulosti, no ne?

Pro další téma týdne bych rád vyzval @zzuzza, doufám že nominaci přijme.

Sort:  

Tak to je určitě zajímavé téma, poskytuje nekonečně prostoru :-)

Bohužel to vypadá, že @zzuzza momentálně nereaguje, tak bych rád udělal změnu v nominaci na @pipiczech - jestli bude souhlasit, takto narychlo.

To už se jede další kolo? :D Zkusím něco vymyslet.

Ano na příštý týden.

Coin Marketplace

STEEM 0.35
TRX 0.12
JST 0.040
BTC 70797.92
ETH 3553.00
USDT 1.00
SBD 4.76