Sazvežđe Orion (Veliki lovac)

in #yu-stem5 years ago

Već duže vreme me zanima astrofotografija i velik broj sazvežđa koja ovaj univerzum ima. Dosta stvari sam čitao, pokušavao da fotografišem, čekao pravo vreme za to i imam još dosta stvari u planu. Današnji cilj mi je da vam pokažem šta sam sinoć fotografisao i da vam malo ispričam o tome. U pitanju je sazvežđe Orion.

Kratka istorija sazvežđa

Klasifikacija zvezda je prvi put sačuvana u drugom veku naše ere i potiče iz Ptolemejovog dela Almagest. U tom delu su date koordinate 1028 zvezda koje su bile svrstane u 48 sazvežđa (21 severnih, 15 južnih i 12 zodijačkih). U to vreme granice između sazvežđa nisu bile veoma dobro definisane. U njima su se nalazilo samo oko 3/4 zvezda vidljivih golim okom, a za veoma velik broj se nije ni znalo kom sazvežđu pripadaju. Najčešće su granične zvezde istovremeno pripadale nekolicini sazvežđa. Veoma mnogo astronoma su tokom istorije konstruisali nova sazvežđa. Jedan od najpoznatijih je bio Delport koji je 1930. godine objavio u Zvaničnom atlasu koji je objavila Belgijska kraljevska observatorija. U toj klasifikaciji su svrstana 88 sazvežđa (29 severnih, 46 južnih i 13 zajedničkih). Sazvežđa se i dan danas nazivaju po latinskim imenima.

Sazvežđe orion (Zimsko nebo)

Većina vas je čula za sazvežđe Orion, jedno od najpoznatijih i najlepših sazvežđa. Takođe je jedno od najsvetlijih sazvežđa koje možemo uočiti. Mesto na kojem se nalazi sazvežđe jeste nebeski ekvator. Preko ogromnog dela južne strane neba proteže se Veliki zimski šestougao, formacija koju obrazuju sjajne zvezde Rigel, Sirijus, Procion, Poluks, Kapela i Aldebaran. Najuočljivije sazvežđe je Orion, koje je posvećeno velikom mitskom lovcu. Elementi ovog sazvežđa su ramena (Betelgez i Belatriks), štit (lučni niz zvezda desno od Belatriksa), pojas (niz od tri sjajne zvezde sazvežđa), mač (niz tri zvezde manjeg sjaja koji počinje od pojasa i usmeren je ka horizontu) i kolena (Rigel i Saif). Kada se ovo sazvežđe gleda golim okom primetili bi da se kod mača nalazi gušći skup sitnih zvezda, a u veoma dobrim posmatračkim uslovima možemo videti čak i magličast veo oko njih. To se zove Velika Orionova maglina, poznatija kao M42. Malo iznad Orionovog pojasa prolazi i linija nebeskog ekvatora.

IMG_0806-Pano.jpg

Bellatrix

je najsjajnija zvezda sazvežđa takođe poznata kao "Amazonka" koje su po grčkoj mitologiji bile pripadnice žena ratnika. Amazonke su prema verovanju živele u oblasti Pont blizu Crnog mora gde su osnovale veliko kraljevstvo pod vođstvom kraljice Hipolita

M42 (Orionova maglina)

Prečnik Orionove magline je oko 30 svetlosnih godina, takođe se može videti golim okom u uslovima gde nema velikog svetlosnog zagađenja. I veoma bitna stvar, ako želite da vidite ovo, jeste da nema Meseca u tom trenutku, tj da bude Novi Mesec, tada ćete imati najbolji pogled na Orion. Ovaj veoma zanimljiv objekat je uočen tek 1610. godine. Prvi ga je uočio Nicholas-Claude Fabri de Peiresc koji je svoj teleskop usmerio na ovaj deo neba.

ORION 6400 mala.jpg

Betelgeuse

je sjajna zvezda kojoj je boja žuto narandžasta koja se nalazi na desnom ramenu Oriona. Ona je jedanaesta po redu zvezda sa najjačim sjajem, takođe nema uvek isti sjaj. Posledicu promene sjaja su astronomi zaključili da je to zbog promene dimenzija zvezdane atmosfere. Maksimalni sjaj ove zvezde uočen je 1933. i 1942. godine. Ova zvezda je oko 650 puta veća od prečnika Sunca

ORION 50MM sds.jpg

Fotografije su napravljene 04.11.2018. oko 04:00. Tada je bilo veoma malo oblaka koji nisu smetali za fotografisanje ovog sazvežđa, išao sam malo dalje od mog sela gde je bilo malo manje svetlosne zagađenosti. Fotografije su napravljene pomoću Canon 600D i objektiva Sigma 17-50, Tair 11A i Canon 50mm. Svaka od ovih fotografija što ste videli napravljene su od oko 20 fotografija koje su se pomoću postupka usrednjavanja napravile mnogo bolji rezultat i više detalja.

Sort:  




This post has been voted on by the SteemSTEM curation team and voting trail in collaboration with @curie.

If you appreciate the work we are doing then consider voting both projects for witness by selecting stem.witness and curie!

For additional information please join us on the SteemSTEM discord and to get to know the rest of the community!

Svidja mi se ovaj pristup temi. Potpuno originalno + korisno u praksi, kulturno je da se znaju sazvežđa

Hvala veliko. Biće još ovakvih priča i nadam se boljih fotografija ako budem uskoro napravio onaj star tracker.

Vau! Sjajno! Bravo! Baš sam čitajući neki od tvojih prošlih postova o noćnom nebu pomislila kako bi bilo dobro da uradiš upravo ovo. Kao veliki ljubitelj hladnijeg vremena, uvek me obraduje kad izviri Orion iznad horizonta.
Vedre noći ti želim!

Hvala na lepim recima. To sam ja jos odavno planirao da radim samo nikad da se nateram, al eto poceo sam. :-)

ОК @miroslavrc, а сад да потражимо сазвежђе „Велики новац“ ;)))

Eh kada bi to bilo tako lako. :D

Coin Marketplace

STEEM 0.32
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66654.57
ETH 3250.95
USDT 1.00
SBD 4.33