Poškolné

in #cesky6 years ago

Ještě pořád můžete začít studovat na vysoké škole. A bez přijímaček. Stačí se projet metrem a sepsat si školy, které vás vezmou a za tři roky z vás bez větších potíží udělají bakaláře. Na většině z nich budete moci pokračovat a stát se magistrem nebo častěji inženýrem. U některých si můžete připlatit i za zahraniční tituly, třeba oblíbený MBA.

To nejhorší, co vás během studia potká, bude pravděpodobně nutnost pravidelně hradit školné. Ale titul je zase věc, kterou vám už nikdo neodpáře. A kdyby náhodou jo, můžete se o něj úspěšně soudit, i kdybyste k němu třeba přišli víceméně náhodou.

Reklamní vsuvka – tahle pasáž ze článku výše mě skutečně rozesmála:


Luděk Hosman vedl Městskou policii Plzeň od roku 1998. Na svoji funkci sám rezignoval v listopadu 2009, když vyšlo najevo, že svoji bakalářskou práci opsal od svého bývalého nadřízeného. Hosman se k plagiátorství přiznal a nyní pracuje na odboru vzdělávání městské policie.


Ale zpět k tématu. Po titulech je zkrátka poptávka, a tak se logicky objevila i nabídka. Trh se vzděláním je však notně vychýlený, jsou na něm školy renomované (ehm, alespoň v rámci naší zemičky), školy průměrné a školy poslední záchrany. V první skupině se přijímačkám nevyhnete, často dvou i vícekolovým, a celá řada uchazečů skončí pod čarou. Průměrné školy obvykle mají nějaké lehčí nebo symbolické přijímací řízení a vezmou vás i za průměrný výsledek. No, a školy z poslední skupiny mají ty reklamy v metru… A všechny tyhle školy jsou financované z veřejných rozpočtů.

Argument proti zavádění školného na veřejných školách je celkem jasný – takové vzdělání by nebylo dostupné všem bez rozdílu sociálního zázemí. A tak se vlastně dostáváme do situace, kdy ti nadanější (ve smyslu predispozic, které běžný student na vysoké škole využije, nemusí být skutečně nadaní nebo talentovaní) mají možnost zdarma studovat školu lepší, zatímco ti, kterým nebylo dáno, si za studium lehce pochybného střihu zkrátka zaplatí.

Ponechme školám možnost stanovit si výši školného. Finance z veřejných zdrojů bychom však měli nahradit poškolným. Dobrovolným příspěvkem absolventů na chod almy máter (případně alm máter, vystudují-li jich více). V některých státech mají občané možnost alokovat část svých daňových odvodů po svém. V České republice to ostatně částečně funguje také, fyzické i právnické osoby tak mají motivaci přispívat na dobročinné či veřejně prospěšné účely.

Poškolné (což je mimochodem slovo, které jsem si pro potřeby tohohle článku vymyslel) by přineslo celou řadu výhod:

  • Vysoké školy by se snažily oslovit co nejkvalitnější uchazeče. Dostanete-li do rukou nadaného studenta a nabídnete-li mu kvalitní vzdělání v oblastech, které ho zajímají, a třeba i kontakty na své absolventy, kteří už v branži úspěšně působí, máte velkou šanci, že na jeho poškolném se vám vaše úsilí bohatě vrátí.
  • Vysoké školy by byly motivovány navazovat se studenty kvalitní dlouhodobé vztahy (ve smyslu profesním, žádné prasárny). Poškolné je volbou daňového poplatníka, ne jeho povinností.
  • Vysoké školy by získaly kvantifikovatelnou a poměrně jednoznačnou zpětnou vazbu. Počet platičů poškolného, délka jejich loajality a celková výše získaných příspěvků jsou tvrdá data. I uchazeče o studium ostatně mohou zaujmout.
  • Není bariérou pro studenty z chudších poměrů.
  • Myslím, že by méně kvalitní školy přimělo změnit politiku. V důsledku snížení příjmů z veřejných zdrojů by v případě nízkých výnosů poškolného musely zvýšit školné. Staly by se tak méně lákavé. Nebo by musely investovat do kvality výuky a výběru studentů.

a.png

Sort:  

As a follower of @followforupvotes this post has been randomly selected and upvoted! Enjoy your upvote and have a great day!

Četl jsem špatně, nebo jsi nikde nespecifikoval to "poškolné"? Pokud to chápu, tak by to byly peníze od studentů, kteří se uplatní. Peníze dobrovolně alokované. Nemyslím si, že by to fungovalo přesně tak, jak píšeš. U praktických oborů by to mělo vést k vyššímu množství praktických hodin, protože to je tím, co požadují firmy. Ale jen pokud na to má škola kapacitu.

Otázkou je, jestli na nejlepší školy přichází ti nejnadanější. Já si myslím, že spíše ti nejambicioznější. Budou se tací chtít dělit? A dále - určitě člověk s ojebnutým vzděláním nenajde uplatnění? Co třeba CtrlC. CtrlV. Taťána Malá? Pokud vyjdou s nějakou znalostí, tak hraje role i taková obecná průbojnost - nejlepší matematici jsou často introverty.

Vliv by to mělo, ale nevím, jestli ten zamýšlený.

Nečetl, protože ve článku specifikované je. Finance z veřejných zdrojů bychom však měli nahradit poškolným. Dobrovolným příspěvkem absolventů na chod almy máter. Další věty doplňují, že by mělo jít o alokaci části daňové zátěže.

Jsou lidé, kteří si vysokou školu mohou vybrat, a lidé, kteří si ji vybrat nemohou. Bylo-li by zavedeno poškolné, školy by logicky měly větší zájem o tu první skupinu. U té je také větší pravděpodobnost, že se v oboru uchytí. Existují samozřejmě statistické výjimky.

Školy, které si mohou studenty vybírat, by zřejmě získaly. A školy, které berou každého, kdo se přihlásí, by spíše ztratily. Buďto by je to motivovalo ke zlepšení, nebo by upadaly.

A školy, které berou každého, kdo se přihlásí, by spíše ztratily - třeba by reagovali zvýšením kapacity v oborech, kde to je možné. Je to zajímavý nápad, ale jsem trochu pesimistický k té dobrovolnosti. Asi by se musel vyplnit nějaký papír, ne-li dva a více, a těch má dnes skoro každý opravdu dost. Avšak svázat velikost státních příspěvků s úspěšností absolventů by šlo i na základě statistiky bez nutnosti jakékoliv volby. Prostě by se sebral příspěvek těm úplně nejhorším a přesměroval k těm lepším. Fungovalo by to jako klasické konkurenční prostředí a možná i zredukovalo počet VŠ v ČR, který je opravdu rekordní.

Šel by nějaký podobný nápad uplatnit na ZŠ / SŠ, kde je úspěšností buď už uplatnění, nebo složení přijímaček?

Jenomže bez té dobrovolnosti by to smysl nemělo. Ale ano, spousta pochybných škol by byla ohrožena. Zavedené instituce by se obávat nemusely.

U nás by som to videl presne opačne. Školy záchrany majú prijímačky, pretože sa tam hlási extrémne veľa ľudí (nad kapacitné možnosti) a tak aby nejakú časť vyselektovali. Prijímačky ešte majú samozrejme medicínske školy, tam je tiež extrémne veľký záujem. A kvalitnejšie technicky orientované školy prijímačky jednoducho nemôžu mať, lebo sa na ne hlási tak málo ľudí, že keby ešte mali prijímačky, tak by prišli o veľkú časť študentov z toho mála. A to nechcú, lebo dostáva škola peniaze za každého študenta. Takáto je doba. Smutné.

Tak tak...nas na fei zacinalo 150 a bc sme skoncili 30? Ale samozrejme ze peniaze dostali prve tri semestre na vsetkych 150 :D

Posted using Partiko Android

YOU JUST GOT UPVOTED

Congratulations,
you just received a 15.98% upvote from @steemhq - Community Bot!

Wanna join and receive free upvotes yourself?
Vote for steemhq.witness on Steemit or directly on SteemConnect and join the Community Witness.

This service was brought to you by SteemHQ.com

Coin Marketplace

STEEM 0.31
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 64332.82
ETH 3146.25
USDT 1.00
SBD 4.17