Mayská civilizace a její ekosystém

in #cesky5 years ago (edited)

Tak v Evropě jsem doma. Doslova i obrazně. Zato americké dějiny znám trochu z rychlíku... Ono se před rokem 1989 jaksi nepředpokládalo, že by nám podrobnější znalost k něčemu byla...

Navíc v Evropě už archeologové kopou nějaký ten pátek. V Mexiku a jeho jižnějším okolí jsou objevy stále dost nahodilé. Což na druhou stranu umocňuje také tu možnost, že tam se objeví cosi, co donutí historickou vědu přepsat dějiny. V Evropě se něco takového nedá úplně vyloučit, ale ta možnost je o mnoho řádů méně pravděpodobná.

Takže k Mayům. Prvotní archeologové se občas podivovali, proč postavili nějaké město, které fungovalo padesát let a pak je opustili. Nejvíce se zprvu přikláněli k názoru, že na vině byl vnější nepřítel, před kterým uprchli. Ona to tak trochu pravda byla... Ale tím nepřítelem nebyli jen Toltékové (v jednotlivých případech bych ale ani je nevylučoval), zato sucho.

Postavit město... To stálo hodně dřeva. I když bylo kamenné. A provozovat město, to také stálo dřevo. Takže se kácelo. Pro přibývající obyvatelstvo vyvstávala velká potřeba nové obdělavatelné půdy. Kácení tedy zabilo hned dva problémy - uvolňovalo půdu a přinášelo surovinu. Problémy přišly až s nějakým zpožděním.

A nemuselo se vykácet ani úplně všechno. Lesní komplex zmizel. Spodní voda klesla. Zbytky lesa vinou toho také zmizely. A půda se stávala neúrodnou. Tehdejší mayská technika neumožňovala vodu čerpat z velké hloubky... Bylo načase se zvednout a jít zase o kus dál... Vybudovat nové středisko, zničit další kus země. (Teda zkrášlit ho o velkolepé město.) Ale lesy v Mexiku rostou rychle. Za padesát let už byla džungle zpátky v celé kráse.

Tento systém nebyl tak uzavřený jako na Velikonočním ostrově. Obyvatelé prostě migrovali. Což dělali i první zemědělci v Evropě. Tam vyžďářili kus lesa. Popel zem pohnojil. Půdu pak používali "intenzivně" (na pravěké poměry) asi 15 let. Potom se vesnice stěhovala o kus lesa dál. Původní, zaplevelená a živin zbavená pole se opustila... Cyklus se opakoval. Evropští archeologové se nad tím nepozastavovali. Ale opouštět krásná kamenná města... Za tím přece muselo být něco významějšího! Amazonští primitivní zemědělci migrují dodnes podobně.

Když se lidé natolik přemnožili, že už další půda k migraci nebyla, přišel problém. Který Evropa dokázala vyřešit. Díky přiroznenému rozdílu proti střední Americe. Zemědělství tu před průmyslovou revolucí bývalo plus-minus udržitelné a velmi pomalu se zdokonalovalo a zbvyšovalo produktivitu.. A o tom příště.
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png
@cleverobt

Sort:  

To listen to the audio version of this article click on the play image.

Brought to you by @tts. If you find it useful please consider upvoting this reply.

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.034
BTC 63815.31
ETH 3124.40
USDT 1.00
SBD 3.99