Zas dvě věci o Bitcoinu

in #cesky6 years ago (edited)

První

Nevím jestli vám utekla či neutekla BIS (Bank for International Settlements) vydala zprávu o kryptoměnách. Zase je vidět jak není pochopena podstata Bitcoinu. :) jeden si řekne že přeci lidé z bankovního oboru a ještě na takovýchto pozicích maj peníze a lidi na to aby vydaly nějakou zprávu dobře. Ale spíš si myslím že je pro ně těžké překročit svůj stín. A za druhé přeci kapříci si nebudou vypouštět svůj vlastní rybník.

  • Ve zprávě naprosto mylně chápou škálovatelnost transakcí.

To process the number of digital retail transactions currently handled by selected national retail payment systems, even under optimistic assumptions, the size of the ledger would swell well beyond the storage capacity of a typical smartphone in a matter of days, beyond that of a typical personal computer in a matter of weeks and beyond that of servers in a matter of months...

Zpráva počítá 250kB vstupu do blockchainu pro každou transakci. Samozřekmě každý kdo sleduje vývoj kolem Bitcoinu v posledních letech tak moc dobře ví že podstatou škálovatelnosti budou další vrstvy okolo hlavnícho blockchainu. Já už tu tedy nějaký čas opěvuju LN(lightning network) která jako první vrstva přispěje k tomu že cena za transakci bude téměř nulová a množství transakcí bude mnohem větší než jakýkoliv státní platební systém. A LN nebude dozajista poslední vrstvou. Ono to totiž vychází z omylu ve zprávě a to tak že zpráva bere Bitcoin jako peníze a blockchain jako systém pro platbu.

  • Těžaři nekontrolují Bitcoin

[A hard fork] arises if some of the miners of a cryptocurrency coordinate to change the protocol to a new set of rules that is incompatible with the old one. This change could involve many aspects of the protocol, such as the maximum permitted block size, the frequency at which blocks can be added to the blockchain or a change to the proof-of-work required to update the blockchain...

Další zásadní chybou je nepochopení mechanizmu jakým je možné provést změnu protokolu. Pokud by se totiž někteří těžaři rozhodnou jen začít těžit trochu jiný protokol tak akorát skončí s tím že síť jejich bloky odmítne jako vadné.

  • Nepochopení samotné podstaty Bitcoinu

Celá zpráva v podstatě nechápe důvody proč byl Bitcoin vůbec vytvořen. Problémy jako škálovatelnost konečnost(21000000 mincí) a cena jsou brány jako hlavní odůvodnění toho proč Bitcoin nemůže konkurovat běžným metodám placení. Bitcoin v první řadě vznikl proto aby odstranil z procesu platby třetí stranu. Bitcoin byl totiž vytvořen cyberpankovými anarchisty ne proto aby nějak vylepšil stávající systém, ale proto aby nemusely stávající systém vůbec využívat. :)

Druhá

I když se to na první pohled nezdá tak právě technické věci okolo bitcoinu jsou ty nejpodstatnější, protože umožňují nové možnosti a řešení které nebylo možné na začátku implikovat. Proto jak je vidět výše takový bankéř vlastně nechápe o co go. :)
Jednou z takových podstatných novinek je takzvaná Schnorr signature. Pokusím se o tom nepsat moc technicky aby jste tomu rozuměli alespoň lépe než bankéři. :)
Schnorrův podpis používá stejnou eliptickou křivku (ECDSA) jako protokol Bitcoinu a tím pádem je kompatibilní se současnou derivací klíčů a může tak být vytvořen stávajícími klíči v síti.
Hlavní zmiňovanou devízou tohoto podpisu je to že je menší než stávají podpis a tak může ušetřit zas nějaké místo v blockchainu. Další věc je že tento podpis má tokové matematické vlastnosti, které umožňují compaktní multipodpis. A to umožňuje to že multipodpis se vlasně stane singl podpisem. Jinými slovy velikost je stejná ať se jedná o tří podpisovou transakci a nebo o deseti podpisovou transakci. nejpodstatnější však je to že pokud máte multi transakci tedy mnoho vstupů tak takhle transakce v blockchainu pak může být podepsána jedním Schnorrovím podpisem.
Co to všechnovlasně znamená nám ukázal ieter Wuille ve své přednášce. Odhaduje že pokud by v dnešním blockchainu byli použity jen tyto agregované podpisy a všechno ostatní zůstalo tak by blockchain byl o 25 až 35 procent menši.
V zásadě to ještě není všechno, protože tento podpis umožňuje takzvaný "bezskriptový skript". Co jsou v podstatě otevřené dveře pro nasazení velice compaktních chytrých kontaktů nad blockchainovým protokolem. Umožňují skvělou anonymitu. Jde o to že můžete v chytrém kontraktu definovat výstup pod podmínkou že bude použitý určitý podpis. Čímž dokážete že kontrakt bude skrytý pro ostatní uživatele i když bude vysílán celou sítí a vidět ho boudo moci jen strany které se účastní kontraktu.
Jestli se ptáte k čemu že se to vlasné dá použít? :) Tak pokud jste slyšeli o takzvaném atomic swapu (transakce skrze různé blockchainy) tak tento atomic swap se dá právě schovat do samotného Schnorrova podpisu a bude tak nerozeznatelný do normální transakce. A ještě jednodučeji tohle zkrátka popisuje vznik decentralizovaných anonymních burz. :)

Nebojím se že další uplatnění se ještě určitě najdou. Ale o těch zas někdy jindy až nám je vývojáři představí.

Závěrem ještě takové podotknutí.

V první části jsem vám popisoval to jak bankéři bankéřů ve své oficiální zprávě vůbec nechápou podstatu bitcoinu. V druhé části jsme si popsali technickou novinku. A teď naprosto reálná otázka. Myslíte si že některý bankéř by pochopil druhou část mého článku a dokázal si na jeho základě představit jak budou fungovat decentralizované anonymní burzy. A dokázal by svoji představivost dovést až k tomu že by věděl jaký dopad budou mít tyto burzy na finanční sektor? Že po nich toho chci moc? Ne nechci jsou to přece bankáři ze samého středu našeho bankovního systému.

Sort:  

hustý, víš toho o blockchainu fakt dost, se divím, že po Tobě ještě nejdou náboráři z Ripplu nebo IT sekce bank abys jim ten "blokčejn" na ten jejich plesnivej systém pomohl napasovat..

no právě to je ten podstatnej problém, protože to nedáva smysl to pasovat na jejich systémy je to nefektivní a to stejné dokážeš udělat i s obyčejnou sql databází :)

ale jinak já nejsem programátor a moje znalosti mají své meze... spíš mě to zajímá a jsem takovej teoretik :)

This post has received a 0.78 % upvote from @drotto thanks to: @petrvl.

Pěkně vysvětleno, dík

není zač :)

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.034
BTC 64455.55
ETH 3147.84
USDT 1.00
SBD 3.94