Import ze Stanów Zjednoczonych - o jakie dokumenty należy zadbać?steemCreated with Sketch.

in #pl-artykuly5 years ago

 

Import towarów ze Stanów Zjednoczonych jest dość skomplikowany. Na import towarów z USA decyduje się jednak wiele firm. Dużo towarów można nabyć w Stanach zjednoczonych za relatywnie niską ceną. Do tego bardzo często ze Stanów Zjednoczonych importowane są towary, które w Polsce nie są produkowane. Są to najczęściej bardzo specjalistyczne sprzęty, których w naszym kraju jest zdecydowany deficyt. 

 Jak wygląda import z USA?

Firmy, które zamierzają zająć się importem towarów ze Stanów Zjednoczonych muszą zarejestrować się, aby uzyskać numer EORI. Numer ten umożliwia identyfikację firmy w przypadku kontaktowania się z urzędem celnym. Numer ten należy uzyskać jeszcze przed dokonaniem na terenie Stanów Zjednoczonych pierwszej transakcji handlowej. 

Brak numeru EORI uniemożliwi złożenie firmie importującej towary z USA zgłoszenia importowego. A to oznacza, że towary nie będą mogły przejść odprawy celnej – urząd celny zablokuje ich wywóz do Polski do chwili aż firma uzyska numer EORI. 

Formalności związane z uzyskaniem numeru EORI przedsiębiorcy mogą załatwić przez internet poprzez stronę internetową Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Złożenie wniosku za pośrednictwem Platformy jest bardzo proste.

Numer EORI zostanie przesłany listem elektronicznym. Warto wiedzieć, że firma, która zarejestrowana jest na terenie Polski, może już mieć nadany numer EORI. Warto to sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem rejestracji na PUESC. Uzyskanie numeri EORI trwa około 3 dni.

Dokumenty niezbędne do importu towarów ze Stanów Zjednoczonych

Zazwyczaj importerzy składają deklaracje celne i dokonują obsługi cła importowego korzystając z pomocy agencji celnych. Dzięki temu zyskują pewność, że wszystkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie. W przypadku wypełniania deklaracji celnej niezbędne jest dokonanie identyfikacji kodu towaru, który ma zostać odprawiony. 

Dla potrzeb celnych towary zostały uszeregowane zgodnie z tak zwaną Nomenklaturą Scaloną. Na podstawie tego kodu możliwe będzie zarówno naliczenie wysokości opłaty, którą należy uiścić jak również wypełnienie zgłoszenia celnego. Kod towarowy powinien zostać dostarczony firmie importującej przez dostawcę towaru. Jeżeli dostawca tego nie zrobił, należy skorzystać z wyszukiwarki kodów towarowych. 

Wysokość cła, które należy zapłacić zależy od tego jak zostały one sklasyfikowane w taryfie handlowej. Towar zostanie dopuszczony do transportu przez pracowników urzędu celnego dopiero po zapłaceniu cła i podatku VAT. Przed sprowadzeniem danego towaru do Polski ze Stanów Zjednoczonych warto też sprawdzić, czy nie jest na niego nałożone cło antydumbingowe. 

Na uiszczenie cła i podatków jest 10 dni licząc od dnia przyjęcia zgłoszenia przez urząd celno-skarbowy. Po uiszczeniu lub po zabezpieczeniu tych opłat, sprowadzone towary będą mogły zostać wprowadzone do obrotu nie tylko na terenie Polski, ale wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Obowiązek złożenia deklaracji celnej dotyczy wszystkich firm – wartość importu nie ma znaczenia.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.13
JST 0.033
BTC 63252.23
ETH 3035.50
USDT 1.00
SBD 3.73