Wiosna - przebudzenie ogrodusteemCreated with Sketch.

in #pl-artykuly5 years ago

 

Wiosna to część roku, na którą większość z nas czeka z niekłamanym utęsknieniem. Jest to też okres, który stanowi moment przełomowy dla naszego ogrodu. Budzi się on ze snu po kilku miesiącach w otuleniu puchowej kołderki. Co zrobić, by przejście do stanu ponownego życia było możliwie najmniej problematyczne? 

 
Sprzątanie ogrodu


Na samym początku warto jest porządnie w ogrodzie posprzątać, bo niemal na pewno jest on pełny różnego rodzaju gałęzi oraz innych naleciałości przyniesionych z odległych zakątków chociażby przez wiatr. 

Nie jest to zadanie skomplikowane. Trochę większą trudność sprawi nam wyeliminowanie wszelkiego rodzaju osłon z agrowłókniny lub zwykłej słomy, za pomocą których staraliśmy się w poprzednich miesiącach zabezpieczyć rośliny przed zbyt niską temperaturą.


Usuwanie osłon trzeba prowadzić spokojnie i powoli, bez użycia siły, by nie uszkodzić roślin. Co więcej, warto jest też zachować same osłony w dobrym stanie. Proces ich usuwania prowadzi się zazwyczaj w marcu, ale jest to jeszcze za wcześnie, by uznać mrozy za przeszłość. 

Nawet w maju mogą jeszcze przyjść przymrozki, więc warto jest cały czas mieć osłony na podorędziu, by skorzystać z nich, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.


Sekatory w dłoń


Kiedy już pojawią się dodatnie temperatury i będziemy mieć pewność, że w miarę się będą utrzymywać, powinniśmy się zabrać za przerzedzanie koron krzewów i drzew. 

Chodzi przede wszystkim o odpowiednie formowanie krzewów ozdobnych poprzez usuwanie z nich pędów rosnących w złych miejscach, jak również o dbanie o owocowanie roślin poprzez usuwanie tak zwanych gałęzi - wilków. Wilki to nowe, silne i potencjalnie bardzo duże pędy, które jednak na pewno nie będą w najbliższym czasie owocować i tylko będą zabierać substancje odżywcze całej roślinie.


W przypadku drzew i krzewów owocowych należy się trochę bardziej wstrzymać z wycinką niż w przypadku krzewów i drzew ozdobnych. Są one bowiem bardziej wrażliwe na niskie temperatury, a zaraz po przecince ich odporność na mróz wyraźnie spadnie.


Wzbogacanie gleby


Nie jest to czynność tylko wiosenna, ale w pierwszych ciepłych tygodniach roku dobrze jest pomyśleć o nawożeniu gleby. Jeśli nie mamy specjalnego pomysłu, jak to zrobić, możemy kupić specjalne nawozy w płynie przygotowane do prac wiosennych. Są one tanie i skuteczne w większości przypadków, a do tego zazwyczaj są to produkty ekologiczne. Bardzo dobry w tym celu jest także kompost.


Wysiew i rozsady


Wiosna powinna nam się kojarzyć z nowym życiem i dotyczy to także naszego ogrodu. Czas przygotować się na obsianie grządek oraz na rozsadzanie krzewów. Ważne jest to, aby przygotowanie grządek nastąpiło przynajmniej na tydzień przed ich realnym obsianiem, ponieważ zapewni to znacznie lepsze warunki dla rozwoju wysianych potem roślin.


W przypadku krzewów trzeba postępować ostrożnie, ale nie ociągać się za bardzo. Powinny one znaleźć sobie nowe miejsce jeszcze przed rozwinięciem się pączków – ich napęcznieniem. Spóźnienie w tej kwestii będzie oznaczało ryzyko dla roślin.


Sort:  

Przydałby się tag #pl-ogrod, ostatnio jest tam pustawo ;)

!tipuvote 0.5

This post is supported by $0.31 @tipU upvote funded by @astromaniak :)
@tipU voting service always profitable, instant upvotes | For investors.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 63855.79
ETH 3113.00
USDT 1.00
SBD 4.04