Egzoplaneta Kepler-186f jest bardzo podobna do Ziemi

in #pl-nauka6 years ago

Kepler-186f jest pierwszą zidentyfikowaną planetą wielkości Ziemi poza Układem Słonecznym. Jej odkrycie zostało dokonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera w 2014 roku. Egzoplaneta znajduje się 493 lata świetlne od naszej planety w gwiazdozbiorze Łabędzia i orbituje czerwonego karła Kepler-186 w strefie przyjaznej życiu - obszarze dookoła gwiazdy, wewnątrz którego występują warunki umożliwiające powstanie znanego nam życia.

Naukowcy z Georgia Institute of Technology postanowili ponownie przyjrzeć się egzoplanecie Kepler-186f, co doprowadziło ich do ciekawych wniosków. Przeprowadzone symulacje wykazały, że nachylenie osiowe planety jest bardzo stabilne, podobnie jak w przypadku Ziemi. Dzięki temu, jak sądzą naukowcy, na Kepler-186f występują regularne pory roku oraz stabilny klimat. Naukowcy uważają, że to samo odnosi się do egzoplanety Kepler-62f, super-Ziemi krążącej wokół gwiazdy oddalonej od nas o około 1200 lat świetlnych.

Stabilność nachylenia osi planety jest niezwykle ważna w kwestii powstania środowiska potencjalnie przyjaznemu życiu, informuje profesor Gongjie Li - jeden ze stojących na czele badań naukowców. Mars znajduje się w strefie mieszkalnej naszego Układu Słonecznego, ale jego pochylenie osiowe jest bardzo niestabilne i waha się od zera do 60 stopni. Możliwe, iż jest to jeden z powodów, które doprowadziły do rozpadu marsjańskiej atmosfery i odparowania wód powierzchniowych. Nachylenie osi Ziemi waha się od 22,1 do 24,5 stopnia, przechodząc od jednej do drugiej skrajności co około 10 000 lat.

Kepler-186f jest jedynie 10% większy od Ziemi, ale jego masa, skład i gęstość pozostają na tę chwilę nieznane. Pełny obieg dookoła gwiazdy zajmuje mu 130 dni, a w południe, Kepler-186 jest równie jasny na niebie, co Słońce tuż przed zachodem. Oznacza to, że na planecie jest dosyć ciemno, ale nie powinno być to problemem dla powstania życia. Niestety nie jesteśmy pewni, czy na planecie występuje woda. Powstające instrumenty badawcze z pewnością pozwolą w najbliższej przyszłości ustalić ten oraz inne fakty.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Artykuł autorstwa: @bartoszmejer, dodany za pomocą serwisu Głodni Wiedzy


Źródło: Georgia Institute of Technology

Sort:  

Co do życia to: Kepler-186 jest czerwonym karłem, ale nie wiem jak wygląda jej stabilność. W dodatku na planecie Kepler-186f temperatura wynosi -85*C, więc trochę tam zimno. W każdym bądź razie ciekawy obiekt.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 63071.06
ETH 3121.31
USDT 1.00
SBD 3.84