Czipsy z E.Leclerka Pom'Lisse

in #pl-zdrowie6 years ago (edited)

 Wczoraj włączyło nam się ssanie spożywcze.. to są ciężkie chwile  tym bardziej jeśli łapią nas obydwoje w tym samym czasie. Przegrzebki po  szafkach  i jest ! HHA! Po jakiejś imprezie zostały czipsy firmy  "krzak". Twardo ustaliliśmy, że nie sprawdzamy składu przed jedzeniem bo  wiadomo jak to się skończy a ssanie było coraz większe. Film na dużym ekranie zapuszczony, cziperki idą w ruch. MMMMM.... (FILM FILM przerwa na..., FILM FILM ) i po filmie. Czipery były niedobre bo to nie był mój smak - ser-szynka. Minimalnej smakowały ;P ale cośmy zeżarli ? 


Składniki:  

Produkt może zawierać pszenicę, jęczmień, owies, soję i gorczycę. HUH no powiem ciężka artyleria. Powiem tak, aby zrobić domowe  cziperki potrzebne są(przepis na dole): ziemniaki, olej a najlepiej  smalec, sól i przyprawa np. papryka i To wszystko, TO WSZYSTKO !!!! nie  to nie wszystko... jeszcze garnek by to w czymś usmażyć XD :P :D Zaczynajmy dochodzenie  

  • Ziemniaki - kurde 60 % to  ciekawe co stanowi resztę bo na prawdę nie mam pomysłu. Ziemniaki pewno  pastewne to za 2,50 to nie ma co liczyć na normalne. -  haaa już wiem,  po tygodniu pisania tego artykułu uważam, że brakujące 40% to powietrze  zamknięte w paczce XD
  • Olej palmowy - Krótki filmik 2 min. W przemyśle  spożywczym używany jest utwardzony olej palmowy, zawierający szkodliwe  dla organizmu tłuszcze trans. Tłuszcze trans powstają w procesie  uwodornienia (utwardzania) oleju palmowego w wysokiej temperaturze. Olej  palmowy podczas smażenia utlenia się. Produkty utleniania oleju  uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Mówi o tym to badanie (ang). Przetworzony olej palmowy -  czyli ten stosowany w przemyśle spożywczym doprowadza do zatykania  tętnic i otyłości brzusznej, a komórki są bardzo mało odporne na  działanie insuliny - (słowa p. dietetyk Agaty Ziemnickiej, konsultantki  Herbalife,  współzałożycielki Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki  Równowaga) Tłuszcze trans oleju palmowego mają negatywny efekt na  zdrowie, jak dowodzi francuska uczona Françoise Clavel-Chapelon "ryzyko zachorowania na raka piersi  jest prawie dwukrotnie wyższe u kobiet, które jedzą pokarmy zawierające  przemysłowe kwasy tłuszczowe typu trans. Co więcej, tłuszcze te,  powodując wzrost stężenia we krwi lipoproteiny niskiej gęstości (tzw.  "złego" cholesterolu), przyczyniają się do wzrostu ryzyka wystąpienia  wielu chorób miażdżycowych.

Teraz najlepsze... dodatki.
Odpuszczę sobie pisanie co to sól ani nie opiszę aromatów bo nie ma o tym żadnych informacji, brak punktów odniesienia :  

  • glutaminian monosodowy E621  - Zwany MSG. Najczęściej nie występuje pod własną nazwą MSG, tylko jako  kwas glutaminowy, hydrolizowane białko, ekstrakt drożdżowy, i  dziesiątki innych.  Stosowany jako dodatek o ostrej toksyczności do  żywności, jest np. składnikiem zup instant, sosów, przypraw, konserw  rybnych, jako wzmacniacz smaku i zapachu. Jedna z ważniejszych  substancji w chemii spożywczej. Stosowany w potrawach i produktach  bardzo niskiej jakości w celu podbicia smaku - aby mięso przetworzone i  pompowane znów smakowało jak mięso a nie jak ściek z wysypiska. >> KARTA CHARAKTERYSTYKI <<  Polecam SEKCJĘ 11 ;) Glutaminian sodu w układzie nerwowym pełni funkcję  neuroprzekaźnika. Nie jest klasyfikowany jako substancja szkodliwa i  jest zalegalizowany w Unii Europejskiej. Objawy uczuleniowe wywołane  przez E621 to np. pieczenie warg i podrażnienie spojówek.
  • guanylan disodowy E627  - Stosowany jako dodatek spożywczy wzmacniający smak. Uzyskiwany jest z  suszonych ryb i glonów morskich. Dodawany jest np. do chipsów, dań  instant, sosów i przypraw. >> KARTA CHARAKTERYSTYKI << Jest około 10-20 razy silniejszym środkiem niż glutaminian sodu. Dawka śmiertelna - 27 gram na kilogram masy
  • inozynian disodowy - E631 -  Ze znalezionych w sieci pokątnie informacji jest to substancja pełniąca  funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Może zmieniać smak produktów.  Ponadto często zawiera glutaminian sodu, od którego ma znacznie  silniejsze działanie. Na skalę przemysłową otrzymywana jest z ekstraktu  mięsnego, rybnego (sardynek) lub poprzez fermentację cukrów. Substancja  ta dodawana jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego,  koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych oraz produktów o  obniżonej zawartości soli. Maksymalna dawka inozynianu disodowego, jaką  człowiek może bezpiecznie spożyć, nie została określona. Nie może być  jednak stosowany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia  życia. Inozynian disodowy zaliczany jest do substancji nieszkodliwych.  Osoby z kamicą nerkową nie powinny spożywać produktów, do których dodano  ten związek. Związek ten nie posiada na Wikipedii karty charakterystyki  - więc tak do końca my - Kowalscy nie dowiemy się co to jest.
  • ekstrakt z drożdży -   Otrzymuje się go w procesie kontrolowanej autolizy drożdży piwowarskich  lub piekarskich, następnie ich ekstrakcji i zagęszczeniu. Jest to  proszek o żółtym kolorze lub brunatna pasta. Stosowany jest w celu  podniesienia walorów smakowych i zapachowych produktów mięsnych,  mieszanek przyprawowych, gotowych dań i zup, kostek rosołowych i wyrobów  garmażeryjnych Niemalże tak samo jak MSG glutaminian sodu.  Charakteryzuje się słonym, ale jednocześnie lekko kwaśnym smakiem oraz  zapachem zbliżonym do aromatu pieczonego mięsa. Różnica między  ekstraktem a MSG jest jednak taka, że rzekomo w przypadku ekstraktu  drożdżowego badania nie wykazały jego szkodliwości - ale kto te badania  widział to ja nie wiem, nie znalazłem nic na ten temat. >> Więcej na ten temat <<
  • aromat dymu wędzarniczego -  Jak to wygląda - filmik na YT. Tworzy się w wyniku procesu zwanego frakcjonowaniem, a następnie  oczyszczania skondensowanego dymu. Usuwane są składniki najbardziej  szkodliwe dla zdrowia człowieka. Należą do nich substancje smoliste i  rakotwórcze. Aromaty mogą być w postaci płynnej (na bazie solanki),  suchej (w proszku, na bazie soli kuchennej, skrobi, białka, przypraw; w  tej grupie znajdują się także bezglutenowe związki, głównie słód, czyli  maltodekstryna) oraz na bazie oleju jadalnego (najczęściej  słonecznikowego). Są one bezbarwne i nie zawierają kwasów organicznych.  Wyróżniają się intensywnym zapachem dymu.
    - Haha a Ty myślałeś, że kupujesz np wędlinę w markecie pięknie idealnie uwędzoną drewnem olchowym XD XD
  • kwas mlekowy - powstaje w  produktach spożywczych otrzymywanych przez fermentację mlekową, nadając  im charakterystyczny, kwaskowy smak. Kwas mlekowy w produktach  spożywczych jest wynikiem fermentacji cukrów – laktozy obecnej w mleku,  czy fruktozy obecnej w warzywach i owocach. Obecność kwasu mlekowego w  mleku powoduje koagulację białek wchodzących w jego skład, na skutek  czego mleko zmienia swoją strukturę i smak. Proces ten jest masowo  wykorzystywany przy produkcji serów, jogurtów, kefiru i innych produktów  mlekopochodnych. Kwas mlekowy powstaje też w wyniku celowego  fermentowania niektórych warzyw np. ogórków i kapusty. Jego względnie  duże stężenie powoduje zmianę struktury tych warzyw (ciemnienie,  mięknięcie, kurczenie się) i nadaje im charakterystyczny smak. >> KARTA CHARAKTERYSTYKI <<
  • kwas cytrynowy E330 -  Otrzymywany głównie przez fermentację glukozy z wykorzystaniem pleśni na  pożywce z oczyszczonego cukru lub hydrolizatu skrobi za pomocą kultur  kropidlaka czarnego. Kwas cytrynowy jest używany jako regulator  kwasowości i przeciwutleniacz w produktach spożywczych, a także jako  kwasowy środek myjący w różnych procesach czyszczących. Sole kwasu  cytrynowego – cytryniany – są stosowane jako leki przy niedoborze  określonego metalu w organizmie. Jest wykorzystywany także w przemyśle  farmaceutycznym oraz w gospodarstwie domowym pod nazwą kwasek cytrynowy.  >> KARTA CHARAKTERYSTYKI ANG <<
  • laktoza - czyli cukier mlekowy. Jest bezbarwną  substancją stałą. Otrzymuje się ją z serwatki podczas produkcji sera.  Stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym jako wypełniacz, w  lecznictwie, przemyśle spożywczym i w pirotechnice. Jest najczęściej  używaną substancją pomocniczą w recepturze aptecznej. Służy do  sporządzania rozcierek, w celu uzyskania określonego stężenia substancji  czynnej lub jako zabezpieczenie proszków silnie wilgotniejących.  Laktoza jest mniej słodka niż glukoza i sacharoza i występuje nie tylko w  mleku krowim, ale także w mleku wszystkich ssaków, w tym również w  mleku kobiecym.
  • barwnik - ekstrakt z papryki - E160c  kapsyna - naturalny barwnik pozyskiwany z papryki odmiany chilli.  Ekstrakt z papryki oprócz nadania barwionym produktom ciemnoczerwonego  koloru posiada również właściwości przyprawy. Rozpuszcza się jest w  tłuszczach oraz wodzie. Dodawany do produktów spożywczych nie jest  szkodliwy, a nawet może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Ekstrakt z  papryki dodawany jest do przypraw: pieprzu czarnego, chilli i kurkumy, a  także serów topionych i krojonych, zapiekanek z kurczakiem oraz zup.  Dzienne dopuszczalne spożycie ekstraktu z papryki nie jest ograniczone.
    źródło opisu tego barwnika znajduje się TUTAJ Ponieważ nie znalazłem nigdzie indziej informacji na temat tego składnika.

Do produkcji smaku użyto 4 rodzajów polepszacza smaku bo kartofle  same w sobie są tak paskudne, że nawet świnie nie chcą ich jeść.  Człowiek wpierdzieli bo co...   

Jak ja robię czipsy gdy mam na to czas:  

  • Ziemniaki kupuję na rynku - dobre są od rolnika  przyjeżdżającego do nas z Nowej Soli (u nas  wtorek, czwartek i sobotę)  obieram i kroję na krajalnicy w bardzo cienkie plastry.
  • pokrojone pyry kładę na ręcznik papierowy by lekko otrzeć z wody.
  • w garnku roztapiam smalec (robimy 1-2 razy do roku  zapas tłuszczu do smażenia z przetopionej słoniny) - smalec z marketu  zawiera parafinę więc jeśli nie masz swojego lepiej zastosuj olej  rzepakowy (ze szklanej butelki było by idealnie).
  • gdy tłuszcz się rozgrzeje wrzucam małe partie ziemniaków  by się nie posklejały po kilku dziesięciu sekundach w zależności od stopnia zarumienienia wyciągam.
  • wyciągnięte czipsy układam na ręczniku papierowym i posypuję  w zależności od zachcianki: solą, pieprzem, papryką, suszoną cebulką  lub innymi przyprawami.

Spoko, nie obawiaj się czips nie będzie jechał smalcem bo smalec się nie wchłania ;) i to wszystko, smak - bez porównania ze sklepowymi. 

Jeżeli chcecie  wiedzieć jak zrobić suszoną cebulkę lub czosnek samemu w domu - dajcie  znać ;)
Odwiedzajcie także naszą stronę ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 62737.73
ETH 2925.66
USDT 1.00
SBD 3.50