Projekt Arduino: rozbudowana waga pasieczna z połączeniem GSM #1

in #polish7 years ago (edited)

gotowe_avatar.gif

Witam


Jak wiecie z mojego profilu (lub nie) jedną z moich pasji jest pszczelarstwo. Jako że mieszkam w mieście, moja pasieka zlokalizowana jest ok. 50 km od mojego miejsca zamieszkania. Jako że studiuje (dziennie) i dorywczo pracuje, powstał problem braku czasu na dostateczny wgląd co dzieje się w moich ulach.

Przez przypadek, w internetowym sklepie pszczelarskim wpadłem na wagi pasieczne, które wysyłają dane przez sieć GSM. Taka waga byłaby świetnym pomysłem, za jej pomocą mógłbym kontrolować zmiany w wadze ula. Dałoby mi to informację czy pszczoły zbierają nektar i wymagają miodobrania (gdy nie wykona się go na czas, pszczoły wypełniają całą przestrzeń miodem. Skutkuje to tym, że matka pszczela nie ma miejsca do składania jaj, a rozwój rodziny pszczelej zostaje zahamowany) ewentualnie czy waga maleje, mają za mało pokarmu i wymagają podkarmienia. Problem w tym, że cena takiej wagi jest w granicach 2-3 tysięcy złotych.

Wpadłem na pomysł, aby samemu wykonać taką wagę. Niestety, nie posiadałem żadnej wiedzy na temat elektroniki, programowania itp.. Jako że jestem człowiekiem który uparcie dąży do celu, postanowiłem się nie poddawać, mimo głosów że tylko zmarnuje czas i pieniądze. Było warto (co pokażę w tej serii).

Postanowiłem zacząć od książek, czytania forów na powyższe tematy. Szczególnie pomocne w projekcie były mi 2 pozycje: Arduino. 65 praktycznych projektów - John Boxall oraz Arduino dla początkujących -Monk S.

ardupp.jpg arpokk.jpg
Oraz oczywiście strony i fora internetowe. Po ok. 2 miesiącach wieczornego czytania zacząłem realizację. Projekt postanowiłem zrobić po jak najniższym koszcie i zbudować na płytce Arduino Uno. Właściwie na jej chińskiej podróbce, aby zaoszczędzić pieniądze. Łączność zapewni najtańszy moduł GSM, jakim jest Neoway m590 (wersja do samodzielnego lutowania). Nawiasem mówiąc, ogromnie mnie to wciągnęło i myślę, że nie poprzestanę na tym projekcie. Nie spodziewałem się że elektronika/programowanie może być tak ciekawe. Uczucie, kiedy po kilku godzinach rozwiązuję problem (wadliwie działającą część kodu/źle podpięte elementy w układzie) i TO COŚ działa... bezcenne : D
My-Movie(1).gif

Wagę postanowiłem rozbudować dodatkowo o czujnik temperatury oraz czujnik deszczu. Będzie to dodatkowo dostarczało mi cennych informacji, mianowicie poniżej pewnej temperatury (ok. 16*C) oraz w czasie deszczu wszystkie pszczoły przebywają wewnątrz ula, co zwiększy jego wagę. Bez tych informacji mógłbym wywnioskować, że wystąpił nagły przybytek nektaru.
Myślę także nad zastosowanie anemometru, lecz ceny są kosmicznie wysokie jak na tak prosty element. Do pomiaru zmiany wagi, wykorzystałem starą wagę łazienkową. Właściwie tensometry w niej zawarte oraz jej obudowę, na której mogę postawić ul. Reszta zbędnej elektroniki została wyciągnięta.
Ok, koniec gadania, CZAS DO ROBOTY!

części i niezbędne przyrządy:


Poniżej spis części i przyrządów, które musiałem kupić na potrzeby projektu. Duża część zamówiona z Chin stąd niska cena.

  1. "Arduino" Uno - 32zł arduino_32zł.jpg
  2. Lutownica - 1.19$ lutownica_gotowe_1.19$.jpg
  3. Moduł GSM neoway m590 - 2.49$ neoway_2.49$.jpg
  4. Wzmacniacz do tensometrów hx711 - 1.15$ HX711_1.15$.jpg
  5. Konwerter poziomów logicznych - 0.26$ konwerter_poziomów_0.26$.jpg
  6. Przetwornica - 5.40 zł przetwornica1_5.40.jpg
  7. Moduł czujnika deszczu - 0.54$ moduł_deszczu_0.54$.jpg
  8. Przetwornica ( do zasilania całego układu) - ?$ miałem w domu, służyła do zasilania led przetwornica.jpg
  9. Waga łazienkowa - 27zł waga_27zł.jpg
  10. Cyfrowy czujnik temperatury ds18b20 z wodoodporną sondą - 9zł 4ea02eaa27fede56d872c6a1d956d785.jpg

Cena zawiera koszt wysyłki. Rzeczy takie jak cyna, kalafonia miałem w domu. Kable z goldpinami wziąłem ze starego komputera.

Całkowity koszt projektu: 95zł + obudowa (puszka hermetyczna) 25zł

Schemat działania:

output_kRQxLI.gif
Schemat działania obrazuje powyższa grafika. Po wysłaniu SMS z określonego numeru i określonej treści ("info") do układu, następuje odczyt z czujników. Następnie przesłanie SMS-a zwrotnego z informacją o wadze, temperaturze oraz występowaniu opadów.

KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ

W następnej części przedstawię największe problemy oraz dalsze etapy w realizacji projektu. Pozdrawiam!

@apismellifera

Sort:  

Zauważyłem że ucieło mi post : / Postaram się to naprawić jak będę w domu. Wie ktoś jaka może być tego przyczyna ? Wczoraj było ok...

Witam, mam juz dzialajaca wage pasieczna na arduino. Mecze sie troche z przesylem danych na telefon. Aktualnie testuje przesylanie danych na serwer www. Prosil bym o pomoc.
Pozdrawiam, Zygmunt

Sory ze dopiero teraz odpisuje, ale dużo na głowie mam ostatnio. Z czym konkretnie masz problem ?

wygląda tak, jakbyś przez przypadek (np. z innej zakładki) zapisal ponownie starszą wersje. Zerknij na ten (dziwny mój) post, bo nie z tego ni z owego wspominam tam o możliwości sprawdzenia historii edycji posta (w seksji "Steemowa dygresja..."):

https://steemit.com/polish/@noisy2/ladna-piosenka-4k-slow-motion-confetti-kompresja-oraz-zagraniczne-piosenki-poranne-przemyslenia

Innymi słowy, nic nie zginęło, po prostu nadpisałem starą wcześniejszą wersję nowszą:

https://phist.steemdata.com/history?identifier=steemit.com/polish/@apismellifera/projekt-arduino-rozbudowana-waga-pasieczna-z-polaczeniem-gsm-1

skopiuj tekst i wyedytuj jeszcze raz :)

Cześć
Jak dla mnie rewelacja. Polak potrafi!!! Trzymam kciuki za wszystkie Twoje pszczoły.

Ten skarb został odkryty dzięki OCD Team! Odpisz na ten komentarz jeśli zezwalasz na podzielenie się nim z innymi! Akceptując to masz szanse na otrzymanie dodatkowej nagrody i jedno z twoich zdjęć z artykułu może zostać wykorzystane w naszej kompilacji postów! Możesz śledzić @ocd - i dowiedzieć się więcej na temat projektu i zobaczyć inne skarby! Dążymy do przejrzystości.

Oczywiście zezwalam : ) Dziękuję

Mnie interesują schematy połączeniowe i oprogramowanie. No i przyznaj się ile diód spaliłeś ucząc się elektroniki :>

Ok. Postaram się wszystko zamieścić w następnej części. Jedynie jedną, konkretniej diode smd podczas nauki lutowania. Takie to malutkie...

I można, można. I co wszystko działa, jak ta waga za 2-3 tyś.
Nawet jak pada deszcz masz dobre informacje?

Na razie projekt jeszcze jest w realizacji. Aktualnie testuje czy obciążone tensometry w wadze, po pewnym czasie nie będą wariować. Deszcz raczej nie będzie stanowił problemu ponieważ cała elektronika będzie w wodoszczelnej obudowie.

No to czekam na następny post z postępów.

Congratulations @apismellifera! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Wow, to jest genialne. Czekam na kolejne części.

Super pomysł!

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 61763.08
ETH 2899.43
USDT 1.00
SBD 3.49