Chód sportowy – Historia i zasady

in #polish6 years ago

Chód sportowy w Polsce

W Polsce chód sportowy kojarzony jest głównie z osobą Roberta Korzeniowskiego, który przedstawił tą konkurencje szerokiej publiczności. Wówczas ciężko było przejść obojętnie wobec jego osiągnięć w tej konkurencji (4 złota olimpijskie). Z końcem kariery Korzeniowskiego przeżywaliśmy lekki kryzys w tej konkurencji. Sytuacja jednak trochę się poprawiła i dla przykładu w tym roku reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal na Drużynowych Mistrzostwach Świata w chińskim Taicang na dystansie 50km (liczyły się punkty zdobyte przez 3 najlepszych reprezentantów danego kraju). Ale o co chodzi z tym chodem? Kto to wymyślił? Jak to wygląda? Już dziś przedstawię wam to najlepiej jak potrafię.

race_walking_postcard-p239713491207343796envli_4001.jpg

Pedestrianism – protoplasta chodu sportowego

Pedestrianism wywodzi się z Wysp Brytyjskich. Jest to XIX-wieczna (chodź początki ma jeszcze w XVIII w.) forma konkurencyjnego profesjonalnego maszerowania (często finansowanego przez zakłady). Ludzie rywalizowali w wielokilometrowych marszach (np. należało przejść 100mil w ciągu doby). Natomiast nie był to jedyny dystans z którym można było się spotkać. Do czasów obecnych przetrwały m.in. zawody na trasie Paryż – Colmar, których dystans wynosił niegdyś ponad 500km (dziś wynosi 440km). Duże sukcesy w nich odnosili Polacy tacy jak: Zbigniew Klapa (5-krotny zwycięzca) i Grzegorz Adam Urbanowski (10-krotny zwycięzca). I właśnie z pedestrianismu rozwinęła się nowocześniejsza wersja tego sportu jaką jest chód sportowy.

Screen_Shot_2016-03-12_at_11.54.47_PM.png

Zasady chodu sportowego

Zasady chodu sportowego regulują przepisy światowej organizacji lekkoatletycznej (IAAF). Przepisy te definiują chód sportowy jako przemieszczanie się krokami do przodu z zachowaniem stałego kontaktu z ziemią (i tu ważne) w taki sposób, by utrata kontaktu z podłożem nie była widoczna gołym okiem (nagranie w zwolnionym tempie nie może być uwzględniane w ocenie). Dodatkowo noga wykroczna musi być wyprostowana (nie ugięta w kolanie) od momentu zetknięcia się jej z podłożem do momentu uzyskania przez nią pozycji pionowej. Reasumując chodziarz musi zwracać uwagę na wyprost w stawie kolanowym (nie może przemieszczać się na ugiętych nogach) i na utrzymanie ciągłego kontaktu z podłożem.

UnequaledConsiderateAuklet-size_restricted.gif

Kary za przewinienia

Zawodnicy podczas zmagań są oceniani przez sędziów. Gdy sędzia zauważy łamanie którejś z zasad chodu sportowego informuje o tym zawodnika za pomocą żółtej kartki lub żółtego lizaka z odpowiednim symbolem (linia łamana - brak wyprostu w kolanie, falowana - brak ciągłego kontaktu z podłożem).

kartki.jpg

Sędzia może tylko upomnieć zawodnika (ale nie musi) lub od razu dać wniosek o dyskwalifikację. Jeszcze do niedawna uzyskanie 3 wniosku o dyskwalifikacje wiązało się z czerwoną kartką i końcem marzeń o zwycięstwie. Jednak wszystko dookoła ewoluuje, więc i w chodzie wprowadzono pewne zmiany. Zmiana ta nosi nazwę PIT LANE. PIT LANE jest to nowość w świecie chodu sportowego i polega na tym, że zawodnik, który dostał 3 wniosek o dyskwalifikację nie kończy zmagań, tylko schodzi to strefy w której przeczekuje karne sekundy lub minuty. Czas jaki musi czekać zależy od dystansu na zawodach. Tak więc wynoszą one: 30s - 5km, 1min - 10km, 2min – 20km i 5 min - 50km). Po przymusowym postoju zawodnik rusza na trasę, ale musi się wystrzegać 4 wniosku, gdyż ten jest już ostateczny. Poniżej schemat przykładowego miejsca odbywania kar czasowych.

pit lane.png

Jak wygląda chód w praktyce?

Zapewne zastanawiacie się jak to wygląda w praktyce. Większość słysząc o chodziarzu widzi przed oczyma idącą osobę, która przesadnie kręci tyłkiem. Jest w tym trochę racji, jednak w praktyce ruch bioder nie jest aż tak bardzo rzucający się w oczy. Zresztą możecie sami ocenić na podstawie poniższego filmiku (nie jest w powalającej jakości, gdyż ma już swoje lata), w którym możecie zobaczyć mnie w roli głównej podczas badań wydolnościowych, na których maszeruję podkręcając tempo co pewien czas.

Na podstawie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pedestrianism
Race Walking - A Guide to Judging and Organising; IAAF
Competition Rules(2018-2019) In Force As From 1st November 2017; IAAF

Źródła grafik:
http://thedollop.libsyn.com/159-pedestrianism
https://gfycat.com/pl/gifs/detail/UnequaledConsiderateAuklet
https://bodyrelax.pl/chod-sportowy-o-co-w-tym-chodzi/
https://bodyrelax.pl/chod-sportowy-ekonomia-ruchu-i-umiejetne-gospodarowanie-wlasna-energia/
Race Walking - A Guide to Judging and Organising; IAAF

Źródło filmu:
Materiał własny

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 60870.66
ETH 2917.09
USDT 1.00
SBD 3.62