Zostań niepilotem Steemowej floty - Tematy tygodnia

in #polish6 years ago

Wiele osób marzy by zostać pilotem. Niestety często nie jest to możliwe, gdyż wysokie koszty szkoleń, choroby czy brak czasu uniemożliwiają spełnienie marzeń i zostania asem przestworzy. Ale od czego są symulatory?

Symulator to (często) program komputerowy, który ma odzwierciedlić działanie jakiegoś zjawiska, zdarzenia w kontrolowanych warunkach. Symulator lotu ma odzwierciedlić fizykę lotu, zachowanie samolotu i jego przyrządów.

Wszystko będzie tutaj opisywane w oparciu o FlightGear.

Bardzo podstawowe podstawy

Zanim wybierzecie samolot, na którym będziecie szlifować swoje umiejętności należy zapoznać Was z bardzo podstawowymi przyrządami.

obraz.png
obraz.png

Po lewej mamy prędkościomierz, mierzy prędkość samolotu (nieprawdopodobne). Jeśli prędkość jest za mała może dojść do przeciągnięcia. Jest to sytuacja gdy samolot traci siłę nośną i zaczyna spadać w kierunku ziemi.

Jeśli prędkość mamy za dużą to samolot może zacząć się rozpadać. Nie każdy model w symulatorze ma takie opcje niestety (np. że skrzydła odpadają).

Na środku mamy sztuczny horyzont. Pokazuje w którą stronę mamy dziób uniesiony. Jeśli przesadzimy z kolorem niebieskim to silniki mogą nie dawać wystarczającej mocy i samolot zacznie tracić prędkość, co może doprowadzić do przeciągnięcia.

Jeśli będziemy nurkować w kierunku brązowego - będziemy zbliżać się do ziemi (zapewne) co może skutkować ostrzeżeniem o dużej prędkości (Overspeed) lub możemy dostać informacje od systemu zbliżania się do ziemi o podciągnięciu nosa w celu uniknięcia zderzenia (GPWS - Ground Proximity Warning System).

Czwartym zegarem w 707, a 3 w 777 jest wysokościomierz, określa wysokość na jakiej leci samolot (w stopach).

Jak polecieć?

Po wyborze jakiegoś samolotu w menu Pomoc -> Tutorials macie różne samouczki pomagające np. włączyć maszynę
obraz.png

Ogólnie trzeba ustawić klapy na odpowiednią wartość w samolocie. W 707 jest to (chyba) 14, w 777 - 20. W 777 jeśli tego nie zrobimy to dostaniemy alarm i informację o błędnej konfiguracji klap. Klapy ustawiamy "]"

Page Up do oporu w celu nabrania prędkości, strzałką w dół przyciągamy wolant do siebie, g chowamy podwozie, "[" wciągamy klapy.

Oczywiście wiele razy będziemy się rozbijać, ale sztuka czyni mistrza. W ten sposób testujemy wiele samolotów i wybieramy najlepiej jeden, na którym będziemy stale latać. Ogólnie im nowszy tym bardziej zautomatyzowany (Autopilot, systemy ostrzegania, instrukcje w przypadku awarii), ale też zbyt ułatwiające. Ja osobiście lubię 707, bo nie jest w pełni zautomatyzowany (chociaż i tak mocno), a przy tym jego odwzorowanie jest naprawdę dobre.

Zdjęcie Alexandra Z. z Wikipedii na licencji CC BY-SA 3.0

2018-06-08-145813_2048x1152_scrot.png

Oczywiście wybierając samolot warto zobaczyć jak jest odwzorowany. Do tego służy skala na stronie flightgear.org lub w np. interfejsie FGrun. Im więcej gwiazdek tym lepiej, ale z tych dużych tak w 100% jest chyba tylko Tu-154 odwzorowane (przypadek? Nie sądzę)

Parę zdjęć na zachętę ;)

obraz.png

obraz.png

obraz.png

Na zakończenie

Już samo latanie daje sporo radości, ale o wiele więcej lądowanie ;) Oczywiście dużo można o tym opowiadać, ale na Youtube są odpowiednie tutoriale, które można oglądać i się szkolić. Może kiedyś zrobimy własną "szkołę latania"? ;) A więc powodzenia w rozwoju asa przestworzy.

Oczywiście symulator polecam początkującym i zaawansowanym, często można tak poćwiczyć latanie i świetnie się bawić.

Pamiętajcie, zawsze wypuszczajcie podwozie ;)


Tekst powstał na podstawie drugiego tematu tematów tygodnia - "Ślizg na ogon".

Sort:  

Pogrywałem sobie kiedyś - bardzo dawno w symulatory samolotu, gdzie siedziało się za sterami i widziało się w sumie prawie cały czas zegary. Na krótką metę taka gra może i być ale po paru godzinach zaczyna być nużąca. Więc a w sumie żaden taki symulator jakoś mnie nie wciągnął. Każdy ma swojego konika w grach. Pozdrawiam.

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.034
BTC 63900.40
ETH 3140.82
USDT 1.00
SBD 3.98