Po co Steem w KBK?

in #polish5 years ago (edited)

IMG_0462.jpg

Idea stworzenia w Rzeszowie lokalu utrzymującego się z darowizn narodziła się końcem 2014 roku. Miało to być miejsce z dobrą herbatą (i produktami z Łotwy, Litwy, Ukrainy), które zgromadzi ludzi pełnych pasji i da im możliwość dzielenia się nimi z innymi. Ot, taka kresowa herbaciarnia, w której dużo się dzieje. Tryb codziennej pracy miał gwarantować, że miejsce nie tylko utrzyma się samo, ale również sfinansuje szereg działań. I tak oto na złożach optymizmu wyrosło Królestwo Bez Kresu.

Przedsięwzięcie rokowało dobrze. W miesiąc KBK miało tysiąc fanów na Facebooku. Udało się skutecznie przeprowadzić zbiórkę na remont. Idea podobała się ludziom. Projekt był spójny i miał solidne podstawy. Wszak miejsce powstawało w duchu poezji Zbigniewa Herberta. To nie mogło się nie udać. Tak przynajmniej nam się zdawało.

IMG_5786.jpg

Niestety życie szybko zweryfikowało mocno optymistyczne założenia. Królestwo Bez Kresu z codziennej pracy nie było w stanie się utrzymać. Pierwsze miesiące były balansowaniem na granicy. Z przyjściem zimy zaczęły się problemy. Do tego doszło zjawisko przypominające tzw. "tragedię wspólnego pastwiska". Ludzie przychodzili, korzystali z KBK, często jednak nie czuli odpowiedzialności za miejsce, stąd też puszki świeciły pustkami. Po roku funkcjonowania optymizm stopniał całkowicie. Nikt już nie myślał o finansowaniu dużych działań kulturalnych. Celem stało się przetrwanie.

KBK w obecnej formie to eksperyment. Miejsce ciągle się zmienia. Pojawiają się nowe pomysły. Większość dotychczasowych niestety zawiodła. Królestwo nie składa jednak broni. Obecnie sztandarowym projektem jest implementacja blockchainu Steem. Wiąże się to, po pierwsze, z użyciem w lokalu kryptowaluty Steem Dollars (SBD) a także z powrotem do zarzuconego pomysłu wdrożenia własnej monety (rycara). Po drugie chcemy wykorzystać sieć Steem do wynagradzania ludzi angażujących się w projekt. Do tej pory aspekt ten był mocno zaniedbany. Wynikało to zarówno z braku środków, jak i równego dostępu do lokalu wszystkich zainteresowanych. Dzięki sieci Steem możliwe będzie stworzenie długiej listy produktów i usług dostępnych za SBD (lub rycary sztywno powiązane z SBD). I każdy sam zdecyduje jak te SBD (lub rycary) zdobędzie.

IMG_0885.JPG

W praktyce może to wyglądać tak: @romualdd zorganizuje w KBK spotkanie poświęcone tradycji. Jeśli swoje starania opisze w ramach tagu #pl-tradycja może dostać upvota nie tylko od @fundacja, ale również z kont wspierających tag. Oprócz tego może zostać wynagrodzony SBD bezpośrednio z konta @fundacja. I to od niego będzie zależało jak wykorzysta przyznane tokeny - czy weźmie za nie płytę, czy zrobi przyjęcie urodzinowe w drugiej sali, czy też zaprosi znajomych do pokoju zagadek.

Celem przyjętego systemu jest wspieranie ludzi, którzy realizują ideę KBK, jako miejsca, w którym można się podzielić z innymi swoimi pasjami. Miejmy nadzieję doprowadzi to z czasem do stworzenia wokół Królestwa dużej społeczności, wykorzystującej Steem w realizacji różnych działań społeczno-kulturalnych (choćby przy pomocy @fundition).


Czytaj także: Po co Steem?

Sort:  

Inicjatywa fajna i oby udało się ze sztimita utrzymać

W tej chwili wydałbym chyba wszystkie SBD na karumsy :)

Wypuść rycara na SMT :D

Myślałem o tym ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 63855.79
ETH 3113.00
USDT 1.00
SBD 4.04