You are viewing a single comment's thread from:

RE: Kompresja systemu plików w Windows i Linux

in #polish6 years ago

Jeśli chodzi o BTRFS to warto dodać, że:

  • System plików sam zdecyduje które pliki skompresować, które nie. Wpis w pliku fstab tylko informuje o włączeniu tej funkcji. W ten sposób np. filmy (które już są mocno skompresowane) nie będą się niepotrzebnie kompresować drugi raz. W razie potrzeby regulacje można prowadzić granularnie - per plik lub katalog (włączyć wymuszenie kompresji lub wymuszenie dekompresji).
  • W przypadku dysków SSD w pliku fstab bardzo warto dodać przełącznik "ssd", co da np. "defaults,ssd,compress=zstd".
  • BTRFS obsługuje aż trzy rodzaje kompresji. ZSTD to jedna z nich.
  • Nie zaleca się kompresji plików baz danych (Oracle, MySQL, Postgres, itp), jako iż bazy same próbują optymalizować miejsce na dysku i tylko zmniejszy to ich wydajność.
  • Kompresja BTRFS niestety nie da zabójczo dobrych rezultatów, jako iż sama struktura systemu plików BTRFS zabiera trochę miejsca (więcej niż EXT4). W zamian ten system plików daje bardzo duże możliwości (snapshots, immutable files, deduplikacja takich samych plików w różnych katalogach, partycje logiczne itp).
Sort:  

Profesjonalny opis :D Natomiast ogólnie masz rację.
Co do ZSTD - chyba jest najlepszy? Podobno Snappy też jest ciekawy, ale kompresja trwa długo

ZSTD najlepszy, choć też i najmłodszy. Niektórzy wolą jeszcze nie używać do ważnych danych w obawie przed nieodkrytymi jeszcze bugami. Inni obawiają się bugów w nowszych jądrach Linuksa (4.14 i nowsze), które jest wymagane aby mieć tę kompresję w BTRFS. Do domowych zastosowań myślę, że to najlepsza opcja, natomiast przy krytycznych serwerach firmy każdy wybór jednak musi być wiele razy przemyślany. ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64143.01
ETH 3154.83
USDT 1.00
SBD 3.86