The Sandbox PolskasteemCreated with Sketch.

in #polish3 years ago



Dzień dobry wszystkim

Dzisiaj chciałbym przedstawić Państwu jedną z pozycji, która jest przedstawicielem bardzo młodej, acz prężnie rozwijającej się gałęzi rynku elektronicznej rozrywki.

Ale zacznijmy od początku.

W roku 2012 powstała gra typu sandbox opracowana przez studio “ Pixowl” i “Animoca Brands” i wydana nie tylko na telefony komórkowe (2012 r.), ale także i na PC (2015 r.).

Twórcy nie silili się na żadne udziwnienia i grę nazwali po prostu “ The Sandbox”, ponieważ umożliwiała użytkownikowi swobodę w tworzeniu szeroko pojętej zawartości gry.

Image for post

Gracz zostaje wcielony w rolę ucznia pewnego “bóstwa”, a następnie rozpoczyna tworzenie własnego wszechświata, poprzez eksplorację zasobów takich jak woda, gleba, błyskawice, lawa, piasek, szkło i wiele innych oraz ludzie, dzika przyroda i mechaniczne urządzenia.

Napotykamy różnego rodzaju zadania np. wykorzystanie ziemi i wody do wytworzenia błota czy wyzwania (zbudowanie obwodu elektronicznego czy stworzenie baterii). Istniała możliwość kolportowania stworzonego przez siebie świata poprzez umieszczania go w publicznej dostępnej dla każdego galerii.

Gra odniosła niebywały sukces o czym świadczą statystyki:

  • ponad 40 mln pobrań,
  • 1 mln użytkowników aktywnych w każdym miesiącu.

Dlatego też twórcy zdecydowali się na wypuszczenie kontynuacji w postaci “The Sandbox Evolution”

Image for post

W 2018 roku “Animoca Brands” zakupiła cała grę i rozpoczęła pracę nad wersją opartą na blockchainie w stylu Voxel. Ruch ten spowodowany był chęcią umożliwienia graczom, nie tylko możliwości tworzenia elementów gry, ale także zarabiania na ich sprzedaży.

W 2019 r. firma zebrała ponad 2,5 mln $ i nawiązała współpracę z platformą blockchaina’ową Klaytn firmy Kakao. W tym samym roku udostępniono publiczną wersję dzięki czemu użytkownicy mogli rozpocząć rejestrację.

Czym właściwie jest “The Sandbox”?

Image for post

“The Sandbox” to wirtualny świat, w którym gracze mogą budować, posiadać i zarabiać na swoich LAND-ach wykorzystując blockchain Ethereum za pomocą tokena narzędziowego platformy SAND.

Każdy może tworzyć zasoby cyfrowe w postaci tokenów (NFT), przesyłać je na marketplace i integrować z grami za pomocą Game Maker lub najnormalniej w świecie, sprzedawać.

Świat w Sandboxie podzielony jest na LAND-y, cyfrowe nieruchomości, które można kupić, sprzedać lub wynająć. Gdy gracz stanie się właścicielem kawałka Świata, będzie mógł wypełnić go zarówno przedmiotami stworzonymi przez innych graczy, jak również stworzyć tam “oddzielną” grę wypełnioną czym tylko zechce - mnogość różnorakich zasobów poraża. Wiele LANDÓW może być połączonych w celu utworzenia OSIEDLI. Z racji tego, iż gra jest oparta o blockchain, łączna stała liczba LAND-ów wynosi 166 464 sztuki i nigdy nie ulegnie zmianie!

Pełna tokeonomia jest opisana bardzo dokładnie w tym miejscu.

Rok 2019 był dla firmy bardzo dobry, gdyż przeprowadzono pierwszą z 5 zaplanowanych wyprzedaży, gdzie potencjalni kupcy mogli liczyć na niemałe zniżki podczas zakupu LAND-ów.

Image for post

Zgodnie z zapowiedzią wystawiono na sprzedaż ok. 2.5% wszystkich dostępnych LAND-ów — działek, i ku zdziwieniu wszystkich zakończyła się ona już po 4 godzinach!

Image for post

Na początku roku 2020 nawiązano współpracę z takimi gigantami jak Atari, która polega między innymi na tworzeniu elementów z kultowych gier i implementowaniu ich w świecie Sandboxa, czy stworzenie swojego rodzaju parku rozrywki z różnymi tytułami takimi jak Roller Coaster, Tycoon czy Asteroids, gdzie będzie można zagrać w ich wersję z trójwymiarowym wyglądem Voxel’a. Gracze będą mieli możliwość spotykać się w tych światach i rozmawiać ze sobą.

Potencjał jak widać olbrzymi, gdyż Atari to pionierska firma w branży gier wideo — powstała w 1972 i ma na swoim koncie ponad 200 tytułów — chyba na każdą możliwą platformę. W chwili pisania tego tekstu, z Sandboxem współpracują tacy giganci jak Binance, Socios, Square-Enix ( twórcy gier z Serii Final Fantasy) i wiele innych.

Image for post

Platforma Sandbox-a składa się z trzech produktów, które zapewniają funkcjonowanie całego uniwersum, poprzez tworzenia contentu przez użytkowników, umożliwiając im zabezpieczenia praw autorskich do treści wygenerowanych i zaimplementowanych do gry w standardach NFT.

Image for post

VoxEdit

W pierwszym kwartale tego roku wypuszczono VoxEdit w wersji beta, dając możliwość graczom modelowania wokseli 3D ich tworzenia. Innymi słowy, to gracze tworzą przedmioty, zwierzęta, ludzi i cały świat w grze!

Kolejnym elementem ma być:

Marketplace

Który, będzie umożliwiał użytkownikom przesyłanie, publikowanie i sprzedawanie zasobów utworzonych w VoxEdit. Zasoby są najpierw przesyłane do sieci InterPlanetary File System (IPFS), a następnie rejestrowane w łańcuchu bloków Ethereum w celu potwierdzenia własności. Każde wytworzone dobro będzie można sprzedać składając ofertę sprzedaży na Rynku.

W tej chwili część przedmiotów oraz LAND-y są już dostępne na innej giełdzie wymiany tokenów NFT: OpenSea.

Trzecim i ostatnim elementem całego systemu jest:

Game Maker

Daje możliwość graczom tworzenie gier 3D za darmo przy pomocy wizualnych narzędzi do tworzenia skryptów. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest to, iż nie jest wymagana znajomość kodowania.

Należy wspomnieć, iż silnik gry “The Sandbox” jest oparty na Unity. Korzystając z Unity Universal Render Pipeline (URP), “The Sandbox” będzie w stanie obsługiwać platformy mobilne w przyszłości, bez uszczerbku na jakości gry.

Użyteczność samego tokenu SAND

Jako środek wymiany:

Gracze mogą zbierać SAND poprzez rozgrywkę, a następnie wydawać go, aby grać w gry, kupować sprzęt lub dostosowywać awatara.

Twórcy mogą wydać SAND, aby nabyć przedmioty i LAND-y.

Projektanci i producenci mogą wydawać token SAND, aby przesyłać przedmioty na na rynek i kupować GEM-y (specjalne itemki wykorzystywane do produkcji przedmiotów, nadające im różnego rodzaju atrybuty) w celu określenia rzadkości przedmiotów.

Zarządzania:

Właściciele SAND będą mogli głosować samodzielnie albo delegować prawa głosu na innych graczy w najważniejszych kwestiach.

Staking:

Możliwość stackowania oraz nadawanie płynności na giełdach zdecentralizowanych.

Jeżeli chodzi o sam token sprawa wygląda następująco:

Image for post

Jak widać z 3 mld dostępnych w obiegu jest 705 mln sztuk. Cena podczas ICO na Binance wynosiła ~0.008$, w chwili pisania artykułu ~0,046$. Także znaczny spadek.

Image for post

Nie oznacza to jednak, że token nie jest wart uwagi. Wręcz przeciwnie. Ze względu na potencjał, jaki drzemie w projekcie z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w dłuższej perspektywie, gdzie użyteczność bardzo mocno wzrośnie, można spodziewać się wystrzału ceny, tym bardziej, że da się zauważyć bardzo znaczące fluktuacje kursu na giełdach, które spowodowane są hypem przed każdą wyprzedażą landów. W chwili obecnej jesteśmy przed publiczną sprzedażą, także możliwość zaopatrzenia się w LAND-y stoi przed każdym potencjalnym nabywcą.

Sprawa o tyle istotna, gdyż posiadanie LAND-ów ma także wpływ na zwiększenie ilości SAND-ów pozyskanych podczas nadawania płynności na Decentralized Exchanges (DEX).

Reasumując:

Po hype na DeFi prawdopodobnie czeka nas bardzo duży bum właśnie na tokeny NFT, który jak pokazuje poniższa grafika, stosowana jest nie tylko w grze “The Sandbox”.

Image for post

Jak widać, w tej chwili na rynku jest już kilka pozycji gdzie skuteczne zastosowanie tokenów NFT przynosi rezultaty.

“The Sandbox” na chwilę obecną jeszcze nie ujrzał światła dziennego, a to co przygotowują twórcy może nieźle zamieszać na tym ciągle rozwijającym się rynku, tym bardziej, że społeczność jest spora. W tej chwili na angielskojęzycznym kanale Telegrama jest ponad 21 tyś. użytkowników, na Twiterze blisko 58 tyś.

Polska społeczność na chwilę obecną jest bardzo mała, ale to tylko kwestia czasu — jak miłośnicy Minecrafta i nie tylko zwietrzą potencjał drzemiący w tym produkcie:)

Wszystkich zaintrygowanych grą “The Sandbox” zapraszam na oficjalny kanał Discorda, gdzie jest pokój dla Polaków i polską oficjalną grupę na Telegramie.

Natomiast pod tym linkiem można się zarejestrować.

Źródło:

https://www.coingecko.com/pl,

http://www.thesandboxgame.com/

https://pl.qaz.wiki/wiki/The_Sandbox_(video_game)

https://pl.qaz.wiki/wiki/Voxel

https://pl.qaz.wiki/wiki/Sandbox_game

https://www.voxedit.io/#/en/

https://www.sandbox.game/en/

https://medium.com/sandbox-game/

https://research.binance.com/en/projects/the-sandbox

https://twitter.com/TheSandboxGame

https://nonfungible.com/

M'D




Sort:  

Nikogo tu nie ma, spójrz proszę na komentarze do tego posta, bo za wklejanie tych linków dają tu bana
https://steemit.com/food/@coockingcartel/blog-kulinarny-nowosc

Czyli w sumie musze tam jeszcze raz stworzyc posta?

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 65860.84
ETH 3017.19
USDT 1.00
SBD 3.70