Internet čovek - mikro trenutak kao ključ donošenja odluke

in #steemstem5 years ago (edited)

Nema sumnje da je internet postao kičma naše svakodnevnice. Od skromnih dial-up modema i nestabilnih konekcija, došli smo do tačke kada je stabilan pristup mreži osnova za ispravno funkcionisanje uređaja na koje se svakodnevno oslanjamo.

Zapravo, kada govorimo o tehničkim uslovima koji su nam dostupni, možemo doći do zaključka da infrastruktura koja nam se nalazi na raspolaganju uopšte ne zaostaje u odnosu na resurse koji su dostupni našim susedima. Naravno da uvek postoji bolje. Pristupačne cene internet paketa, približile su nekada apstraktnu pojavu gotovo svim socijalnim strukturama, a termin Internet stvari već duže vremena ne predstavlja predmet spekulativne fikcije.

U ljudskoj je prirodi da rešenje problema traži upravo na mestu na kome veruje da će bez mnogo truda dobiti najpotpuniju istinu. Lakoća pristupa internetu postala je ključni faktor promene naše svakodnevnice i formiranja navika koje se tiču informisanja. Dugoročno, promena navika vodi do kompleksnijih posledica, koje kao krajnji ishod mogu imati promene društva u celini. Svakoga dana, sve više korisnika participira u kreiranju sadržaja koji su osnovni gradivni element brojnih zajednica, platformi i interneta u celini. Bez obzira kojim njegovim aspektom se bavili u analizama, njih spaja jedinstveni imenilac - pristup informacijama. Zato je važno vršiti konstantne provere o uticaju datih okolnosti na društvo.(1)(2)


image source: pixabay (CC0 licence)

Konkretno, u slučaju primene interneta u različitim oblicima društvene participacije, svesni smo da pred sobom imamo mogućnost izbora najrazličitijih platformi i metoda, što nikako ne treba da nas dovede do zaključka da nam je zadatak olakšan. Zahvaljujući internetu, njegovoj stabilnosti i karakteristikama, više se ne postavlja pitanje da li ćemo uspeti da prenesemo informaciju do velikog broja korisnika, već da li ćemo uspeti preneti informaciju na način na koji će je korisnici prihvatiti? Upravo iz ovog razloga, važno je uvideti kako se današnji korisnici interneta ponašaju na mreži i šta zaista ona za njih predstavlja.

Mikro momenat kao trenutak odluke

Kada govorimo o promenama u ponašanju korisnika interneta, mi zapravo pričamo o svojevrsnoj evoluciji u upotrebi istog. Dostupnost pouzdanijih i bržih internet veza pratio je i razvoj tehnike koja ja takođe postajala cenovno pristupačnija. Internet stvari je prestao da bude fenomen i postao je realnost koju živimo. Plastično rečeno, sve ovo je uticalo na način na koji prihvatamo i koristimo globalnu mrežu. Za svega dve decenije, ona je prestala da bude nešto čemu pristupamo planski i sa jasno definisanim ciljem, i postala integralni deo svakodnevnice, bez koga bi ista bila gotovo nezamisliva.

Kompanija Google je još u okviru posebne strategije za 2016. definisala "Mikro momente" - trenutke u kojima se odlučujemo na postavljanje upita u onlajn sredini, pri čemu upit predstavlja prvu, trenutnu reakciju na susret sa problemom. Ovo je jasan pokazatelj kako će u budućnosti velike kompanije formirati svoje strategije - sve je manje surfera koji planiraju svoje internet kupovine, čitanje omiljenih sajtova isl. Sve je manje i onih koji internetu pristupaju putem desktop računara - mikro platforme i mikro uređaji postaju prirodan odgovor na mikro momente.


image source: pixabay (CC0 licence)

Dokučiti uzrok zbog koga je mikro momenat definisan kao kategorija, nije toliko teško ukoliko pogledamo šta mu je prethodilo.

Prema istraživanjima koje je sprovela kompanija Google, 87% ispitanika mobilni telefon drži u svojoj naposrednoj blizini u svakom trenutku. Takođe, 68% ispitanika priznalo je da proverava svoj mobilni telefon u roku od 15 minuta nakon buđenja, njih 30% priznalo je da se oseća anksiozno kada su sprečeni da imaju telefon kraj sebe, a presek rezultata pokazao je da naše telefone proveravamo oko 150 puta dnevno. (3)

Konkretno, ovo znači da u velikom delu navedenih procenata mi zapravo na određeni način ostvarujemo komunikaciju putem mreže. Bez obzira da li se nalazimo u prodavnici i putem interneta proveravamo specifikaciju uređaja koji razmišljamo da kupimo, tragamo za najbližim restoranom omiljene hrane ili tražimo video savet za popravku tehničkog uređaja, mi zahtevamo informacije a opredelićemo se upravo za one čija forma najbolje odgovara mestu na kome se nalazimo i trenutku u kome vršimo upit. Jednostavno, ukoliko se naš automobil zaustavio kraj puta a potreban nam je savet kako da ga popravimo, nakon što unesemo parametre u pretraživač, verovatno ćemo među rezultatima pretrage pre odabrati video u odnosu na opširan tekst za koji nismo sigurni da li odgovara našem slučaju. Međutim, gotovo je sigurno da bismo najpre pozvali telefonski broj servisa koji se nalazi na kilometar udaljenosti, a o kome smo obavešteni zahvaljujući geotargetiranju naše lokacije.

Jasno je da strategija bazirana na Mikro momentima predstavlja očekivan odgovor na nove potrošačke navike koje su se razvile zahvaljujući napretku tehnologije koja je postala dostupna svima. S obzirom da svaki trenutak u oflajn režimu, zahvaljujući našim navikama može dobiti svoju refleksiju u onlajn režimu, mi više ne možemo posmatrati globalnu mrežu kao apstraktan pojam. Ona je produžena ravan stvarnosti, legitiman sloj prostora u kome živimo.

Upravo se u ovoj refleksiji krije razlog zbog koga je internet izuzetno zanimljivo posmatrati kao prostor. Novu dimenziju participativnosti u kojoj svaki ishod postaje odraz snage i sposobnosti pojedinaca koji učestvuju u njegovom stvaranju. Koliko ćemo proaktivno pristupiti otkrivanju novih potencijala, jeste pitanje koje se nalazi na našem terenu. Ako to ne učinimo sami, učiniće drugi umesto nas.

Izvori slika:

  1. https://pixabay.com/en/time-clock-watches-time-of-2801596/

  2. https://pixabay.com/en/alone-sad-depression-loneliness-2666433/

Literatura:

  1. Semonian, G. (2002). A Brief History of the Future: From Radio Days to Internet Years in a Lifetime. Technical Communication, 49(2), 245.

  2. Vickery, G., & Wunsch-Vincent, S. (2007). Participative web and user-created content: Web 2.0 wikis and social networking. Organization for Economic Cooperation and Development (OECD).

  3. Adams, L., Burkholder, E., & Hamilton, K. (2015). Micro-moments: Your guide to winning the shift to mobile, think with Google.

Sort:  




This post has been voted on by the SteemSTEM curation team and voting trail in collaboration with @utopian-io and @curie.

If you appreciate the work we are doing then consider voting all three projects for witness by selecting stem.witness, utopian-io and curie!

For additional information please join us on the SteemSTEM discord and to get to know the rest of the community!

Bojim se da ova statistika podržava ono što vidimo na Steemitu. Mnogo je bre komplikovano čitati ceo blog. A i pisati ga.

Na stranu to, nego što korisnik nema pojma koliki će tekst dobiti kada otvori Steemit.

Ja se letos navukao na Instagram, milina jedna kako lepa forma. Fensi slike i tagovano mesto. Sve sama pozitiva i lepota. Mnogo dobra stvar.
Mislim da i nama treba tako nešto, nove forme sa očekivanim sadržajem.

Iz tog razloga mi se prisviđao i stemQ, pitanja-odgovori u prilično uniformnom stilu.

Hi @hidden84!

Your post was upvoted by Utopian.io in cooperation with @steemstem - supporting knowledge, innovation and technological advancement on the Steem Blockchain.

Contribute to Open Source with utopian.io

Learn how to contribute on our website and join the new open source economy.

Want to chat? Join the Utopian Community on Discord https://discord.gg/h52nFrV

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64534.17
ETH 3150.15
USDT 1.00
SBD 4.01