CSK - najwspanialszy klocek Lublina [Postcard from Lublin #6]

in #polish6 years ago (edited)

Dzięki konkursowi organizowanemu przez @katayah na tagu #pl-architektura, pojawia się okazja abym wrzucił kolejną Pocztówkę z Lublina.

DSC_0970.jpg

Centrum Spotkania Kultur - najwspanialszy klocek Lublina


(ENG summary down below)

Jednym z moich ulubionych miejsc w Lublinie, a także pozytywnym przykładem współczesnej architektury jest ukończone w 2015 roku Centrum Spotkania Kultur.

Jego historia sięga lat 70. XX wieku, kiedy to postanowiono w Lublinie wybudować teatr i filharmonię, mogące pomieścić do 2300 osób w trzech salach. Architektem nowoczesnego, jak na PRL obiektu został Stanisław Bieńkuński. Kubatura nowego teatru przekroczyła 10 tys. m2. W budynku miało powstać centrum telewizyjno-teatralne, operę i pomieszczenia dla różnych instytucji kulturalnych. Wkrótce jednak przerwano budowę, a niedokończony budynek został ochrzczony "Teatrem w budowie".

twb.jpg

fot. Maciej Kaczanowski (dziennikwschodni.pl)

Przez lata 80' i 90' większość środków z budżetu państwa szła na utrzymanie niedokończonego budynku. W latach 1996-2000 część południowa budowli została ukończona i przeniesiono tam lubelski Teatr Muzyczny oraz filharmonię. Część pomieszczeń od strony ul. Grottgera zaadaptowano na sale ćwiczeń dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Stan ten utrzymywał się do 2012 roku.

DSC_0974.JPG

główne wejście do budynku/main entrance

Na przełomie października i listopada 2012 roku przystąpiono do rozbiórki nieużytkowej części gmachu, celem budowy w jej miejsce Centrum Spotkania Kultur. Projekt nowego budynku powstał w pracowni Bolesława Stelmacha. Zaprojektowanie gmachu CSK było dość odpowiedzialnym zadaniem - wnętrze miało być wspólną przestrzenią dla różnych środowisk i inicjatyw kulturalnych. Natomiast miejsce, w którym miał stanąć gmach znajduje się między strefą starej architektury Lublina (Stare Miasto i Śródmieście) oraz nowoczesnej (w której skład wchodzą m.in. budynki uniwersyteckie wzdłuż al. Racławickich. Centrum uznano za priorytetową inwestycję kulturalną w Lublinie, a jej założenia programowe opracował Tomasz Pietrasiewicz, związany z Teatrem NN.

DSC_0858.jpg

W projekcie CSK królują szkło i beton, z niezbędnymi do utrzymania konstrukcji elementami stalowymi. Bryła budowli jest bardzo prosta, wręcz "klockowata", jednak nabiera lekkości dzięki zastosowaniu dużych, szklanych tafli od strony północnej i wąskich betonowych filarów od wschodu i zachodu. Na taflach szkła od strony północnej wyświetlane są pokazy laserowe i koncerty. Kształt budowli nie jest przypadkowy. Pochyłe betonowe "kliny" od frontu, między którymi znajdują się wejścia to "kurhany Gutenberga", mające symbolizować przeszłość architektury. Sama bryła symbolizuje teraźniejszość, zaś ogrody na dachu - przyszłość. "Kurhany Gutenberga" zgodnie z założeniem architektów tworzą przestrzeń użytkową - można na nich siedzieć, wspinać się, jeździć po nich na rowerze/rolkach/deskorolce.

DSC_0977.JPG
patrzymy w lewo/look to the left

DSC_0978.JPG
i w prawo/and to the right

Wnętrze Centrum jest jeszcze bardziej spartańskie. Wielkie, surowe płyty z betonu z widocznymi miejscami ich łączenia. Dużo szkła. Nie jestem pewien czy to świadome nawiązanie do nigdy nieukończonego "Teatru w Budowie", niemniej od razu o tym pomyślałem. Korytarze biegną wokół swoistego "rdzenia" budowli, we wnętrzu którego znajdują się sale operowe, teatralne, kino oraz sala taneczna, mogące pomieścić w sumie 2500 osób. Największa z nich sala operowa mieści nawet 1000 os. i jest najlepiej rozbudowaną salą tego typu w Europie. Po obu stronach wspomnianego "rdzenia" znajdują się ściany z pokruszonej czerwonej cegły, wraz z zardzewiałymi żelaznymi belkami, które prawdopodobnie wyciągnięto podczas rozbiórki poprzedniego budynku.

DSC_0985-1.JPG

Dzięki otwartym klatkom schodowym po obu stronach całość jest wyjątkowo przestronna i sprawia niesamowite wrażenie. Powierzchnia użytkowa ma aż 23 544,97 m2. Kiedy byłem tu po raz pierwszy czułem się wręcz oszołomiony tą przestrzenią, a nawet teraz, po kilku wizytach w CSK zdarza mi się odkrywać nowe miejsca. Jest tu wiele zakątków sprawiających wrażenie zapomnianych nawet przez pracowników tej instytucji, w których można skutecznie ukryć się przed ludźmi. Taki był chyba też cel, ponieważ w mrocznych zakątkach Centrum ustawione są ławki do siedzenia lub pufy. Gdzieniegdzie ułożono drewniany parkiet, w kilku miejscach rosną również rośliny, co oswaja w pewnym stopniu surowe wnętrza CSK.

DSC_0979.JPG

Najciekawszym i najbardziej obleganym miejscem w budynku są zielone tarasy na jego dachu. Można się tam dostać z 4 i 5 piętra budynku. CSK posiada dwie windy, od frontu centralnej jego części. Można również tam wejść po schodach, jednak mnogość nieoznakowanych drzwi na klatce schodowej (większość zamknięta) utrudnia nam to zadanie.

DSC_0998.JPG
ogrody na dachu/rooftop gardens

Na dachu znajduje się zasłonięty z dołu przez oszklone pasaże ogród porośnięty różnorodną roślinnością; kwiatami, a nawet krzewami jadalnych owoców. Będąc tam wczoraj usłyszałem od przechodzącej pary komentarz, że jest "nieogarnięty". Dla mnie jest to niewątpliwy plus tego miejsca. Dzięki tej dzikości dach CSK jest oazą natury w centrum miasta, a każdego dnia przewijają się przezeń setki osób pragnących zrelaksować się w tym otoczeniu. Aby chronić zieleń ogrodów umieszczono tam drewniane kładki.

DSC_1003.JPG

Z tarasu rozciąga się wspaniała panorama Lublina z charakterystycznymi budynkami jak Collegium Joannis Pauli II KUL i wieża nadajnika Radia Lublin od zachodu czy budynki Urzędu Miasta i Inspektoratu Budowlanego od północy. Patrząc od strony wschodniej przy dobrej pogodzie można dojrzeć pobliski Świdnik. Doskonale widać też rozciągający się u podnóża gmachu Plac Teatralny, na którym ustawiono betonowe leżaki zachęcające do odpoczynku.

DSC_1020.JPG

DSC_1040.JPG
klub "Piękna Pszczoła"/"Beautiful Bee" club

Na poziomie 4, na niższym piętrze tarasu znajduje się otwarty w tym roku klub "Piękna Pszczoła", a od wschodu ule Miejskiej Pasieki Artystycznej. Pszczoły zamieszkują dach CSK na stałe. Dla ludzi jest on dostępny w godzinach pracy Centrum, a więc 10-20.

DSC_1034.JPG

DSC_1032.JPG
ule MPA/beehives of Urban Artistic Apiary

Przenikanie się kultur i subkultur widoczne jest w CSK na każdym kroku. Na każdym piętrze znajduje się jakaś galeria lub ekspozycja. Jest miejsce dla teatru, opery, kina, szkoły tańca, szkoły karate, klubu, pracowni modowej, baru i dwóch kawiarni. Organizowane są tutaj wystawy związane np. z kulturą Japonii, Afryki czy też naszych wschodnich sąsiadów. Targi rzemieślnicze i podróżnicze. Znajdzie się miejsce nawet dla zagrożonych wyginięciem owadów.

DSC_1055.JPG

Największym atutem Centrum Spotkania Kultur nie jest jego świetna architektura, ale jej wykorzystanie. Ogromna pusta przestrzeń tętni życiem podczas wydarzeń kulturalnych, a w spokojne dni sprzyja eksploracji i poszukiwaniom. Tak właśnie dzisiaj znalazłem turniej planszówek na jednym z pięter i kilka dziwnych eksponatów. Surowość wystroju usuwa się w cień, gdy trzeba zrobić miejsce dla fotografii, rekwizytów teatralnych albo ludowych ubiorów. Budynek CSK pod względem architektury nie jest wyjątkowy w skali kraju czy świata - podobną formę ma chociażby Opera w Białymstoku czy Lubelskie centrum handlowe Tarasy Zamkowe. Jednakże bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni dla celów kulturalnych zasługuje na wyróżnienie. Obiekt zajął trzecie miejsce w konkursie portalu Bryła.pl z 2016

DSC_1059.JPG

uczestnicy turnieju planszówek/participants of the board games tournament

DSC_1076-1.JPG

Wielokran Browaru Zakładowego/Wielokran multi-tap bar

DSC_1100.JPG

Godziny otwarcia:

wtorek-sobota12:00-20:00
środa10:00-20:00
niedziela-poniedziałeknieczynne

Meetings of Cultures Center - Lublin's most wonderful block

CSK (Meetings of Cultures Center) is one of my favourite places in Lublin and example of good modern architecture. In the 70's new theatre with up to 2300 seats, designed by Stanisław Bieńkuński was to be built in this place. However, the construction has stopped shortly after. From 80's to 2012, due to the lack of public funding the unfinished building stood in the city center, devouring money for its' maintenance. Unfinished part of the building was demolished in 2012, and new project by Bolesław Stelmach was started. CSK, finished in 2015 was the most important cultural investment of the recent years, intended to bring many cultures and communities together.

DSC_1010.JPG

The 5 level building has simple, cubic form, broken by glass panels and slim concrete pillars which give it some lightness. The panels on the northern facade is also used for displaying light shows, concerts, etc. Interior is mainly concrete and glass as well - rough and seemingly unfinished. Large, open staircases however, give it a sense of spaciousness. First time I went there I was overwhelmed by its' size. Building can fit 2500 people in three auditoriums. The biggest of them, opera, can house even 1000 people. Rawness of the place is somewhere broken down by wooden floors and plants.

DSC_0969.JPG

The best this Culture Center has to offer are rooftop garden terraces overgrown with various plants and flowers. From the terraces there is great view on the panorama of Lublin. Lower terrace hosts "Beautiful Bee" club and beehives of the Urban Artistic Apiary. In the building there is also theatre, opera, cinema, dance school, karate dojo, two cafes (Panie Przodem and U Kawiarza), bar (Wielokran) plenty of space to explore and a few art galleries. The Meetings of Cultures center hosts various exhibitions and fairs dedicated to foreign cultures, as well as the concerts and festivals.

Open:

tue-sat12AM-8PM
wed10AM-8PM
sun-monclosed

źródła/sources

wikipedia
architektura.info
bryla.pl
http://www.spotkaniakultur.com/


https://steemit.com/polish/@postcardsfromlbn/postcard-from-lublin-1-lubartowska
https://steemit.com/polish/@postcardsfromlbn/postcard-from-lublin-2-czwartek-pl
https://steemit.com/blog/@postcardsfromlbn/postcard-from-lublin-2-thursday-hill-eng
https://steemit.com/cityscapephotography/@postcardsfromlbn/postcard-from-lublin-3-nad-bystrzyca-or-photo-series
https://steemit.com/pl-tradycja/@postcardsfromlbn/postcard-from-lublin-5-muzeum-wsi-lubelskiej-or-lublin-village-open-air-museum


Zdjęcia wykonano/photos taken: Nikon D3100+Nikkor AF 18-105 mm f/3.5-5.6 / Pentacon electric 1.8/50


by @postcardsfromlbn

Sort:  

Na pisałbym, że "świetne zdjęcia", ale pod Twoimi postami zabrzmi to jak komunał.

Świetny wpis! :) Od siebie dorzucę, że na terenie CSK (w większości) był realizowany jeden z teledysków Te-trisa więc jeżeli ktoś z Was chciałby trochę więcej ujęć stamtąd to proszę bardzo:

Go here https://steemit.com/@a-a-a to get your post resteemed to over 72,000 followers.

A może by tak do Lublina się w końcu przejechać..?
Bardzo fajnie opowiedziane i pokazane!

Można, a jakże. Choćby tylko na kawę i cebularza na starym mieście ;) Dzięki!

Ogromne dzięki za ten tekst - do tej pory nie miałam zielonego pojęcia o istnieniu CSK w Lublinie, a to naprawdę ciekawy budynek. Mnie też bardzo się podoba ten dziki ogród na dachu: taki element chaosu równoważący prostokreślność bryły. Fajnie, że mała architektura też jest przemyślana w kompleksie. Za to ta ściana z kruszonej cegły z rzędem belek/słupów miażdży (że tak się kolokwialnie wyrażę) - dosłownie szczęka mi opadła! Uwielbiam takie zabiegi - niby drobiazg, a daje znać, że coś tu było wcześniej. Aż mam ochotę się wybrać, bo o Lublinie wiem bardzo mało. Może kiedyś będzie mi dane. Dzięki raz jeszcze! Świetny tekst!

Bardzo miło mi czytać takie pozytywne komentarze do mojego wpisu :) dzięki!

Dzięki za ten wpis! CSK to zaiste niesamowite miejsce. Spędziłam na tym dachu chyba 1/4 mojej wizyty w Lublinie :D

Hello @postcardsfromlbn, thank you for sharing this creative work! We just stopped by to say that you've been upvoted by the @creativecrypto magazine. The Creative Crypto is all about art on the blockchain and learning from creatives like you. Looking forward to crossing paths again soon. Steem on!

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.034
BTC 63688.35
ETH 3125.30
USDT 1.00
SBD 3.97